Skocz do zawartości

LXD75AT czy HEQ5 Pro SynScan?


starczek

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam jakiejś alternatywy dla oryginalnego montażu do TAL-a 200K. I zastanawiam się nad wyborem jednego z wymienionych w temacie. Od razu dodam, że astro-foto to nie moja bajka i nie walczę o jak najmniejszy PE. Zasadniczą różnicą (dla mnie) jest nośność: LXD75 około 13,5kg a HEQ5 około 15kg. Teleskop + szukacz + kątówka (kitowa) + okular (kitowy plossl) ważą razem 11,4kg. Wychodzi, że LXD75 będzie dla mnie wystarczający (zwłaszcza, że różnica w cenie to około 1000zł). Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=14631&st=0 i tu: http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=18&str=0 albo tu: http://demeautis.christophe.free.fr/ep/pe.htm

Są tam testy montaży, jednak głównie pod względem PE.

 

Ja miałem HEQ-5 i byłem z niego zadowolony (zamieniłem go potem na większy). O LXD75 wiem mało, tyle tylko że narzekano na jego duże PE.

 

Poszukaj jeszcze w sieci opinii użytkowników i różnych testów. Dość dobrym miejscem jest forum CloudyNights (dział o montażach): http://www.cloudynights.com/ubbthreads/pos...t/0/Board/lxd55

 

Więcej nie potrafię pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Więcej nie potrafię pomóc.

 

Dzięki, każdy głos/porada jest dla mnie ważna. Generalnie CN i inne fora przekopałem. I to niestety jest syndrom zbyt dużej ilości informacji - im więcej czytam i niby wiem tym trudniej podjąć decyzję :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Co radzicie?

 

Zadaj pytanie publiczności :) Czyli zrób ankietę :)

 

A tak na serio - ostatnimi czasy zakupiłem HEQ5 PRO SynScan - i jestem z niego bardzo zadowolony, zarówno w wizualu i w astro-foto o małych ogniskowych.

Przejrzałem wszystkie dostępne montaże do 3k PLN (niektóre miałem okazję dotknąć), stwierdziłem po tym że miliony się nie mogą mylić i wybrałem właśnie powyższy S-W.

Na forum jest bardzo dużo wiedzy dotyczącej HEQ5 i EQ6 która w przyszłości może się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem użytkownikiem HEQ5 SynTrek od półtora roku i nie mam powodów do narzekań.

Oczywiście idealnie nie było (to nie Takahashi ;) ), ale trzeba przyznać że trafiłem naprawde nieźle jeśli chodzi o przekładnie ślimakowe.

W osi RA w końcu okazało się, że mam lekko walnięte łożysko, ale to drobiazg przy takim fajnym (choć nie małym) PE.

Poniżej wykresy z dwóch przekładni.

Pierwszy to ten z lekko uwalonym łożyskiem, a drugi zrobiony został po zamienieniu ślimaka i ślimacznicy z osią Dec.

 

HEQ_5_08_02_2008.jpg

 

pe2009_04_26_heq5_bez_guidingu.gif

 

Po podpięciu guidingu, którym jest refraktorek 50mm średnicy i ogniskowej 200mm, w połączeniu z Philipsem TouCam Pro, wychodzi mi stale coś takiego:

 

pe080729203436.gif

 

Jak się ma do tego LXD75, nie mam zielonego pojęcia, ale widziałem kilka wykresów PE i były prawie dwa razy większe.

I jeszcze jedno, w HEQ5 nie ma ani jednej plastikowej trybki w mechanizmach! Sam metal!

Reasumując, masz montaż na przyszłość gdybyś zmienił zdanie co do astrofoto, a przynajmniej masz pewność, że wieszając cięższy sprzęcik, nie posypie Ci się plastik.

Zresztą regulacja ewentualnych luzów w HEQ5 to nie problem, do wszystkiego jest łatwy dostęp!

Pozdrawiam

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LXD75 to klon EQ-5 i raczej bezpośredni konkurent Celestrona CG5 GT. HEQ-5 już wizualnie wygląda na dużo masywniejszy. Zresztą te 1000 zł różnicy nie wzieło się znikąd (do tego SW uchodzi za tańszego producenta).

Ja na Twoim miejscu z tej dwójki zdecydowanie wolałbym SkyWatchera, zwłaszcza że w razie problemów będziesz miał wsparcie w postaci sporej ilości użytkowników tego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.