Skocz do zawartości

SW 80/400


pyrek77

Rekomendowane odpowiedzi

Ten podlinkowany model jest świetnym refraktorem na guider, ale do astrofoto zwłaszcza DS-ów to baaardzo kiepski wybór.

Ten SW to typowy achromat do tego jasny, co powoduje że jest obarczony bardzo dużą aberacją chromatyczną. Do tego dochodzi konieczność użycia wypłaszczacza pola (Field Flattener), który kosztował by więcej niż ten refraktor, a na końcu mamy jeszcze kiepski wyciąg, przy którym astrofoto to sama przykrość...

Już w innym wątku pisałem, że na początek najlepiej kupić obiektyw Zeissa, np Sonnar 135mm f/3.5. Nie za długi a na dodatek ze świetnie skorygowaną abberacją i płaskim polem, czyli po prostu świetny krótki teleobiektyw, którym zrobisz 100x ładniejsze zdjęcia niż tym SW.

Do astrofoto świetne są krótkie, światłosilne refraktory ale Apochromatyczne, czyli takie które bardzo dobrze korygują aberację chromatyczną.

Oczywiście jeszcze należało by zapytać czym będziesz fotografował, na jakim montażu i jakie masz niebo?

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten podlinkowany model jest świetnym refraktorem na guider, ale do astrofoto zwłaszcza DS-ów to baaardzo kiepski wybór.

Ten SW to typowy achromat do tego jasny, co powoduje że jest obarczony bardzo dużą aberacją chromatyczną. Do tego dochodzi konieczność użycia wypłaszczacza pola (Field Flattener), który kosztował by więcej niż ten refraktor, a na końcu mamy jeszcze kiepski wyciąg, przy którym astrofoto to sama przykrość...

Już w innym wątku pisałem, że na początek najlepiej kupić obiektyw Zeissa, np Sonnar 135mm f/3.5. Nie za długi a na dodatek ze świetnie skorygowaną abberacją i płaskim polem, czyli po prostu świetny krótki teleobiektyw, którym zrobisz 100x ładniejsze zdjęcia niż tym SW.

Do astrofoto świetne są krótkie, światłosilne refraktory ale Apochromatyczne, czyli takie które bardzo dobrze korygują aberację chromatyczną.

Oczywiście jeszcze należało by zapytać czym będziesz fotografował, na jakim montażu i jakie masz niebo?

Pozdrawiam :Beer:

 

tak ogólnie to chciałem go do wizuala tylko:) i myślełem go podczepić po prostu do tuby synty 8" nie myśłem o fotografii tym sprzętem:) a co do montazu to jestem skazany narazie na dobsona zbieram fundusze na eq5 a co do aparatu to olympus e-510:) ale chodziło mi o wizuala:) ale dzięki za objaśnienie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten refraktor, służy mi na wyjazdach. Powiem tak, na Księżyc na planetki jest wyśmienity, u mnie pracuje z okularem 7mm + Barlow 2x, na większe ds-y także, ale cudów nie ma, taką aperturką nic więcej nie zwojujesz. Ostatnio na wyjeździe pokazywałem znajomym właśnie Księżyc i saturna tym teleskopem. Byli w szoku (widzieli 1 raz), obrazy bardzo im się podobały.

robson

 

p.s

 

http://astro-forum.org/Forum/M42-t25508.html

http://astro-forum.org/Forum/Wenus-podglad...iem-t25057.html

http://astro-forum.org/Forum/Chichotki-i-M...era-t24943.html

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten refraktor, służy mi na wyjazdach. Powiem tak, na Księżyc na planetki jest wyśmienity, u mnie pracuje z okularem 7mm + Barlow 2x, na większe ds-y także, ale cudów nie ma, taką aperturką nic więcej nie zwojujesz. Ostatnio na wyjeździe pokazywałem znajomym właśnie Księżyc i saturna tym teleskopem. Byli w szoku (widzieli 1 raz), obrazy bardzo im się podobały.

robson

 

p.s

 

http://astro-forum.org/Forum/M42-t25508.html

 

yhy:) ja do planet i łysego mam 8". w sumie do dsów też. tylko zaciekawił mnie fakt że krótsze ogniskowe bardziej nadają się do dsów. i chciałem zaczerpnąć opini na ten temat:) a co do obiektywów. mam tego olympusa e-510 z dwoma obiektywami. czy większym obiektywem (40-150) mogę cos zdziałać??

 

http://www2.olympus.pl/consumer/dslr_ED_40...cifications.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ogólnie to chciałem go do wizuala tylko:) i myślełem go podczepić po prostu do tuby synty 8" nie myśłem o fotografii tym sprzętem:) a co do montazu to jestem skazany narazie na dobsona zbieram fundusze na eq5 a co do aparatu to olympus e-510:) ale chodziło mi o wizuala:) ale dzięki za objaśnienie:)

 

 

:Boink::Boink::Boink:

 

Coś chyba padnięty jestem dzisiaj :rolleyes: Sorka za zamieszanie :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Tez mam ten sprzet i uzywam go w tym celu co Robson. Zgadzam sie z nim w 100%. Dzis go biore na wyjazd tyle ze na EQ3-2 tym razem(mam statyw foto ale komfort w porownaniu z EQ3-2 jest mierny). Jak masz Synte 8 do DS i nie chcesz go na wyjazdy to Ci sie nie oplaca. Ja go mam go tez jako uzupelnienie Maka 127 wiec jest akurat.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie. może mi ktoś powiedzieć czy SW 80/400 z f5 nadaje się do deep sky? bo tak wyczytałem w celestii ze do takich obiektów najlepsze są refraktory o krótkiej ogniskowej... tylko zaciekawił mnie fakt że krótsze ogniskowe bardziej nadają się do dsów

 

No nie, jak masz Syntę 8" to nie ma sensu kupowania SW 80/400. Synta na DS-ach zmiażdży tego refraktorka. W tym wypadku krótsza ogniskowa nic nie wnosi, a 8cm apertura i to achro za wiele nie pokaże w stosunku do 20cm lustra. Mam obydwie rurki więc wiem co piszę. SW 80/400 ma sens jedynie jako travellerek lub - jak w moim przypadku - Syntę mam na działce na weekendy a SW 80/400 używam w domu w ciągu tygodnia lub na wyjazdy.

Co do Olympusa i obiektywów - coś na pewno wyjdzie. Spróbuj tym co masz, wtedy sam dojdziesz do wniosków, w którą stronę iść. Na pewno popularny telezoom nie jest dobrze skorygowany na długim końcu, ale od czegoś trzeba zacząć, nie będziesz chyba od razu kupował ED-ka i Canona żeby popstrykać parę zdjęć.

 

Pozdrawiam

 

PS. leech10 uprzedził mnie o 2 minuty :rolleyes:

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, jak masz Syntę 8" to nie ma sensu kupowania SW 80/400. Synta na DS-ach zmiażdży tego refraktorka. W tym wypadku krótsza ogniskowa nic nie wnosi, a 8cm apertura i to achro za wiele nie pokaże w stosunku do 20cm lustra. Mam obydwie rurki więc wiem co piszę. SW 80/400 ma sens jedynie jako travellerek lub - jak w moim przypadku - Syntę mam na działce na weekendy a SW 80/400 używam w domu w ciągu tygodnia lub na wyjazdy.

Co do Olympusa i obiektywów - coś na pewno wyjdzie. Spróbuj tym co masz, wtedy sam dojdziesz do wniosków, w którą stronę iść. Na pewno popularny telezoom nie jest dobrze skorygowany na długim końcu, ale od czegoś trzeba zacząć, nie będziesz chyba od razu kupował ED-ka i Canona żeby popstrykać parę zdjęć.

 

Pozdrawiam

 

PS. leech10 uprzedził mnie o 2 minuty :rolleyes:

 

o dzięki za wyjaśnienia:) właśnie zastanawiało mnie to czy krótszy refraktorek będzie lepszy od dłuższej synty:) a canona nie będe kupował wolę olympusa z lepszą matrycą live mos:)\

 

leech 10 również dzięki za pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a canona nie będe kupował wolę olympusa z lepszą matrycą live mos:)\

 

No ciekawe kto pierwszy rzuci kamien :szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty:

 

 

nie ja:)

live mos jest lepszy ogólnie i lepszy jak dla mnie bo ja w większości robie zdjęcia przyrodzie:) lepszy jest od cmos a czułość ma taka sama lub nawet lepsza wg sprzedawców a także testów jak ccd. i mniej energii żre niż ccd:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja mam G1, który ma podobną matrycę, tyle że nową. Do takiego C350 przy długich ekspozycjach to mu spooooro brakuje. Ale na niskich ISO jest naprawdę fajnie.

Do astrofoto to nie jest jak na razie żaden wybór.

Sprzedawców nie słuchaj, na testy trzeba brać dużą poprawkę. Tylko samodzielne porównanie zdjęć coś może nam powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.