Skocz do zawartości

SynScan GOTO Upgrade Kit do EQ5


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

witam, podłanczam się do pytania.

 

mam dosc tracenia cennego czasu na szukanie obiektów na niebie, wiec taki upgrade oszczędziłby mi nerwów :) zakładam, że taki zestaw do autogudowania też by się nadawał, mam racje?

 

edyta/

 

znalazłem na http://www.telescopesales.co.uk/system/index.html troche wiecej informacji na temat tego upgradu. wynika z tego, że jak najbardziej autoguiding jest możliwy.

 

 

proszę o jakikolwiek komentaż czy warto zainwestować w ten sprzęt.

 

dzięki wielkie

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam konkretnie tego zestawu, ale posiadam podobny w moim CG-5 i nie narzekam na wydajność systemu GOTO, więc myślę że i tutaj będzie podobnie. Co do guidowania nie wiem czy zestaw posiada odpowiedni dedykowany port - chyba nie, ale wydaje się że pilot posiada wejście do kabelka sterującego poprzez komputer (port COM) - a więc prawdopodobnie możliwe jest sterowanie montażem poprzez platformę Ascom i guiding z laptopa z podłączoną kamerką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

no to dzisiaj dostałem przedświąteczny prezent w postaci wyżej wspomnianego zestawu :banan: (trochę na to czekałem, ale chyba watro było). trzeba przyznać, że po otwarciu pudełka trochę elementów się wysypuje (przepraszam za jakość zdjęcia):

IMG00018-20101124-2007.jpg

a instrukcji montowania brak, ale na szczęscie intuicyjnie można było wszystko poskładać w jedną całość. po około godzinie udało mi się uruchomić zestaw i bardzo przyjemnym widokiem było jak mój SW200/1000 bez problemu i szybciutko jest przemieszczany z miejsca na miejsce :) jak to zwykle bywa, pogody nie było by poobserwować (i pewnie długo teraz nie będzie), więc na wrażenie z obserwacji trzeba będzie poczekać.

 

pozdrawiam

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj przez dziury w chmurach udało mi się pierwsze testy wizualne zrobić. i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. miałem obawy czy zestaw poradzi sobie z dużym newtonem, ale dokładnym wyważeniu i przeprowadzeniu 3 star aligment, teleskop bez problemu odnajdywał obiekty na niebie. Dla starych wyjadaczy to nic wielkiego, ale dla mnie, czyli osoby często gubiącej się jeszcze na niebie i nie mającej dużo czasu do poświecenia na moje hobby, to strzał w dziesiątkę i możliwość poobserwowania wielu obiektów na nocnym niebie w stosunkowo krótkim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, podłanczam się do pytania.

 

mam dosc tracenia cennego czasu na szukanie obiektów na niebie, wiec taki upgrade oszczędziłby mi nerwów :) zakładam, że taki zestaw do autogudowania też by się nadawał, mam racje?

 

edyta/

 

znalazłem na http://www.telescope...stem/index.html troche wiecej informacji na temat tego upgradu. wynika z tego, że jak najbardziej autoguiding jest możliwy.

 

 

proszę o jakikolwiek komentaż czy warto zainwestować w ten sprzęt.

 

dzięki wielkie

 

Ja także na początku miałem troszkę kłopotów z odnajdowaniem obiektów DS, tych troszkę ciemniejszych, na eq3-2.

 

Witam

 

W DO dostępne jest takie oto cudeńko

 

 

I mam pytanie co o tym sądzicie ? a może ktoś tego używał

 

Pozdrawiam

 

U mnie inwestycja w cg5gt (podobny montaż EQ5 +ew.SYNSCAN GOTO), opłaciła i to bardzo.

Możliwość guidingu i szybkość wyszukiwanych Msierów czy też Ngc, to ogromna zaleta tych montaży za przyzwoitą cenę.

Taki SYNSCAN SkyWatchera jest podobny możliwościami do CG5gt.

A ten UPGRADE KIT to i chyba w standardzie jest jako SkyWatcher EQ5synscan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Zbieram informacje na temat astrofoto i ogólnie guidowania. Mam już w głowie jakiś zamysł ale nie mogę sobie tego poukładać. Nie chcę chwilowo zakładać kolejnego tematu w stylu jak to czy tamto bo takie tematy są pewnie dla większości irytujące a myślę, że większość odpowiedzi znajdę w istniejących wątkach lub jeśli się dopytam o pewne szczegóły.

 

Z tego co już zdążyłem się dowiedzieć ten upgrade kit całkiem przyzwoicie spełnia swoją rolę. Teraz moje pytanie:

1) czy da się podłączyć to pod laptopa i mieć GOTO z poziomu komputera

2) czy da się dzięki temu guidować z poziomu kompa bo chyba pilot nie zawiera dedykowanego gniazda.

 

Proszę o odpowiedź przede wszystkim osoby które ten zestaw albo posiadają albo wiedzą na bank że się da lub nie. Cena do niskich nie należy a nie chciałbym się aż tak boleśnie uczyć na błędach skoro mam dostęp do ludzi z dużą wiedzą i doświadczeniem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1). da się

ad 2). da się, pilot zawiera odpowiednie gniazdo

 

a jak guidować synscanem może ten wątek Ci pomoże: http://forum.astropolis.pl/topic/20048-eq-6-synscan-jak-guidowa/

a goto można sterować z pomocą np. programu Stellarium: http://forum.astropolis.pl/topic/19399-eq6-synscan-i-stellarium/

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1). da się

ad 2). da się, pilot zawiera odpowiednie gniazdo

 

a jak guidować synscanem może ten wątek Ci pomoże: http://forum.astropo...an-jak-guidowa/

a goto można sterować z pomocą np. programu Stellarium: http://forum.astropo...n-i-stellarium/

 

I tak to się zaczyna...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Sumas za pomoc.

 

Philips co się tak zaczyna ?:)

 

Wiem że przeoczyłem te linki które podał Sumas bo poprostu na forum jest kupa informacji i nie zawsze się trafia w odpowiednie posty mimo że przejżałem już dużo tematów to jednak troszkę się pogubiłem :)

Edytowane przez gamb00s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z tego co już zdążyłem się dowiedzieć ten upgrade kit całkiem przyzwoicie spełnia swoją rolę. Teraz moje pytanie:

1) czy da się podłączyć to pod laptopa i mieć GOTO z poziomu komputera

2) czy da się dzięki temu guidować z poziomu kompa bo chyba pilot nie zawiera dedykowanego gniazda.

 

 

 

pomimo posiadania tego zestawu od początku grudnia 2010 dopiero teraz zabieram się za guidowanie.

 

ad1 - ja podłączyłem bezpośrednio Netbook'a do pilota używając kabla, który jest w zestawie i przejsciówki usb - serial. GOTO mam używając CDC (Cartes du Cie). Ze Stellarium coś mi się gryzło i nie działało jak trzeba

ad2 - gniazdo, do którego podłączasz jest w pilocie, no chyba, że masz autoguidera - to go podpinasz bezposrednio do płyty głównej.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

znalazłem taką tako alternatywę do zestawu Sky Watchera:

http://www.altairastro.com/product.php?productid=16458

ciekawostką może być fakt, że do kompa podłączamy się używając USB, a nie serial cable.

 

ciekawi mnie tylko czy tym zastawem da się podłączyć do EQMOD? to jest jednak inny rodzaj silników, a EQMOD jest pisane pod silniki krokowe (no chyba że się mylę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie podepniesz się z EQMOD, bo on jest właśnie tym, co robi taki upgrade (od strony elektroniczno-sofwareowej). GoToNova to jedna z najfajniejszych rzeczy w iOptronie. Astromarket, jako oficjalny dealer iOptrona ma w ofercie te upgrady. Nie są jeszcze wprowadzone na stronie, ale może w najbliższym tygodniu się uda. Jak działa GoToNova będzie można zobaczyć na zlocie w Jodłowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie podepniesz się z EQMOD, bo on jest właśnie tym, co robi taki upgrade (od strony elektroniczno-sofwareowej). GoToNova to jedna z najfajniejszych rzeczy w iOptronie. Astromarket, jako oficjalny dealer iOptrona ma w ofercie te upgrady. Nie są jeszcze wprowadzone na stronie, ale może w najbliższym tygodniu się uda. Jak działa GoToNova będzie można zobaczyć na zlocie w Jodłowie.

 

czyli guide tylko przez autoguide port?

 

i mam jeszcze pytanie. czy servo motors so lepsze od krokowych? bo patrząc tu wydaje się, że jedne i drugie mają zalety i wady.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, zalet ServoDC jest więcej, niż w przypadku krokowców. Najważniejszym atutem jest zwrotna informacji w postaci enkodera inkrementalnego na osi silnika, który podaje realną prędkość obrotu. Silniki krokowe wiedzą, ile kroków wytworzyły, ale nie wiedzą, czy wszystkie doszły do skutku - np. wskutek gorszego wyważenia, czy innych sił. Także samo GoTo wydaje się działaś znacznie precyzyjnie w systemach z enkoderami.

 

Zapewne dlatego, wszystkie najlepsze montaże amatorskie bazują na systemach ServoDC (AP, Paramount, 10Micron, etc.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.