Skocz do zawartości

Problem z nieostrzącym wyciągiem


Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, że w tym miejscu umieściłem ten temat. W dziale teleskopy i lunety nie mogę tworzyć nowych tematów.

 

Niestety mam problem z moją syntą 8”. Mianowicie dzisiaj wyjmowałem lustro główne z teleskopu i myłem je (ostatnimi czasy bardzo się ubrudziło). Wszystko wedle zaleceń tutejszych forumowiczów. Lustro pięknie się błyszczy. Umieściłem je z powrotem i nakolimowałem (dzisiaj kupionym kolimatorem laserowym firmy geooptik) oba lustra tak jak kazano w instrukcji obsługi. Gdy chciałem popatrzeć przez teleskop na las nieopodal zorientowałem się ze mój wyciąg nie ostrzy. Nawet przy maksymalnie rozsuniętym wyciągu obrazy są zamazane. Dopiero gdy wyjmę nieco okular z wyciągu widać ostry obraz. Czy ktoś może mi powiedzieć co się stało z moim teleskopem.

 

P.S – Kolimacja jest prawidłowa. Laser odbija się w poprawnych miejscach (czyli na środku lustra głównego) i wraca idealnie na środek wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie w tym problem, że wcześniej ostrzył już tak w 2/3 wysuwu wyciągu. Cały czas próbuje coś z tym zrobić, ale ciągle nic sie nie poprawia.

 

A do czyszczenia wyjąłeś lustro z celi?? Skoro mówisz że wcześniej bez problemu ostrzyło, to teraz lustro główne musi być bliżej wtórnego i dlatego ognisko wywalone jest wyżej niż poprzednio i nie da się wyostrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czyszczenia wyjąłeś lustro z celi??

 

Oczywiście, że wyjąłem lustro z celi podczas mycia :D .

 

A mam taką nietypową prośbę. Czy mógłby mi ktoś z Was wytłumaczyć jak się kolimuje lustro wtórne w syncie?! Już sam nie wiem czy dobrze to robię. Czy lustro wtórne reguluję się tylko tymi śrubami, które regulują naciąg tych pasków?! Jestem początkujący, więc jeszcze nie znam się na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że wyjąłem lustro z celi podczas mycia :D .

 

A mam taką nietypową prośbę. Czy mógłby mi ktoś z Was wytłumaczyć jak się kolimuje lustro wtórne w syncie?! Już sam nie wiem czy dobrze to robię. Czy lustro wtórne reguluję się tylko tymi śrubami, które regulują naciąg tych pasków?! Jestem początkujący, więc jeszcze nie znam się na tym.

W takim razie, po ponownym założeniu i kolimacji lustro jest, tak jak wspomniałem wcześniej, bliżej wtórnego. Nie wiem jak zbudowana jest cela w synci, więc nie powiem jak to naprawić, ale spróbuj wszystkie śruby kolimacyjne tak poprzekręcać, żeby lustro się cofnęło. Teoretycznie jest to do zrobienia, ale najlepiej by było, gdybyś wrzucił fotkę celi.

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, po ponownym założeniu i kolimacji lustro jest, tak jak wspomniałem wcześniej, bliżej wtórnego. Nie wiem jak zbudowana jest cela w synci, więc nie powiem jak to naprawić, ale spróbuj wszystkie śruby kolimacyjne tak poprzekręcać, żeby lustro się cofnęło. Teoretycznie jest to do zrobienia, ale najlepiej by było, gdybyś wrzucił fotkę celi.

 

pozdrawiam

Mateusz

 

Powiem Ci, że już tak zrobiłem i efekt pozytywny jest minimalny. Mam wrażenie, że ja coś źle robie z tym lustrem wtórnym. Czy jego nie powinno się przypadkiem regulować innymi śrubami niż tymi od naciągu?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Lustro wtórne ustawiałem w swoim LB z przysłoniętym lustrem głównym (dekiel) oraz z kartką białego papieru umieszczoną za lusterkiem wtórnym.

Postępowałem zgodnie z instrukcjami "hamalowymi"

Link -> http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

 

Osobiście nie posiadam kolimatorka laserowego... więc praktycznie nie wiem jak wygląda kolimacja przy jego użyciu.

Na forum znajdziesz wiele porad odnośnie kolimacji, z "wykładami" o Offsecie włącznie :)

 

Jednakże przypadek, który opisujesz jest intrygujący. Przed czyszczeniem lustra telep ostrzył,a teraz nie ostrzy... Może lustro jest ciut za wysoko na śrubach? Spróbuj je maksymalnie wykręcić.

 

Mam nadzieję, że wspólnie jakoś rozwikłamy ten problem :)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby mi ktoś z Was wytłumaczyć jak się kolimuje lustro wtórne w syncie?! Już sam nie wiem czy dobrze to robię. Czy lustro wtórne reguluję się tylko tymi śrubami, które regulują naciąg tych pasków?! Jestem początkujący, więc jeszcze nie znam się na tym.

Czy "śrubami od pasków" nie nazywasz przypadkiem tego:

sruby.jpg

 

?

 

Jeśli tak, to pudło <_< . To jest tylko mocowanie pająka LW, samo LW kolimujesz przy pomocy inbusa 2 bodajże, trzema śrubami umieszczonymi w mocowaniu LW, bezpośrednio za nim. Dostęp do nich masz zaraz po zdjęciu dekla, wewnątrz tubusa oczywiście. Zobaczysz tam jeszcze pośrodku czwartą, najgrubszą śrubę, ona jest do regulacji odległości między LW a LG, czyli dokładnie w osi tubusu. Niestety, nie mam pod ręką Synty, żeby ci to obfocić

 

Jeśli piszę banały, to mnie popraw, ale odnoszę wrażenie, że kręcisz zupełnie nie tam, gdzie trzeba...

 

ps. i uważaj, żeby klucz ci się nie omsknął na LG...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jego nie powinno się przypadkiem regulować innymi śrubami niż tymi od naciągu?!

Jeżeli dobrze zrozumiałem, to piszesz o tych śrubach które naciągają cztery ramiona pająka. Tych śrub nie ruszaj, do kolimacji służą trzy śrubki umieszczone przy mocowaniu lusterka wtórnego. Jeżeli masz problem z poprawnym ustawieniem luster względem siebie i wyciągu, to odłóż kolimator laserowy i spróbuj metody opisanej na stronie Hamala.

 

EDIT:

(...) samo LW kolimujesz przy pomocy inbusa 2 bodajże (...)

Jeżeli dobrze pamiętam, to ten imbus ma 2,5 mm.

Edytowane przez ansmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to ci pomoże:

http://www.andysshotglass.com/Collimating.html

lub to:

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Na moje oko to po prostu śruby lustra głównego (te od spodu tubusu) masz za bardzo wykręcone. To powoduje zbliżenie LG do LW. Spróbuj wkręcić te śruby tak, by LG znajdowało się bliżej spodu tubusa (czyli dalej od LW).

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dziękuje bardzo za fachowe porady :notworthy: . Powiem Wam, że strasznie się namęczyłem z tym lustrem wtórnym. Cały czas próbowałem regulować ustawienie konta nachylenia LW śrubami, które są na zdjęciu dołączonym przez panasmaras’a :Boink:

Wiem, strasznie się wygłupiłem, ale tak już bywa, gdy jest się niedoświadczonym. W końcu udało mi się złapać ostrość. Oczywiście chodziło tu o odległość lustra głównego od wtórnego. Wydaje mi się, że jest już wystarczająco dobrze (choć przyznam, że przed tą całą akcją obraz ostrzył jednak wcześniej niż teraz). Szkoda, że są u mnie chmury (okolice Nowego Dworu Maz.) i nie przetestuje ustawień teleskopu na niebie. Mam nadzieje, ze wszystko będzie dobrze ostrzyło. A tak swoją drogą to przyznam, że ten kolimator laserowy to bardzo fajna sprawa. Jak już załapałem o co chodzi to wszystko trwało dosłownie 5 min :D . Jeszcze raz wielkie dzięki za rady!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.