Skocz do zawartości

Kupic pozadny teleskop ?


DaVidoSS

Rekomendowane odpowiedzi

...

nijak nie potrafie tego zrobic.

...

 

Na poczatek ustaw montaz tak, aby gwiazda polarna byla w srodku pola lunetki biegunowej. Docelowo zeby sprawdzic aktualne ustawienie polarnej wzgledem bieguna mozesz skorzystac ze strony http://www.optique-unterlinden.net/astro/o...nder-1.5-en.htm

Napisz jaka jest dlugosc geograficzna miejsca z ktorego obserwujesz to moze napisze cos wiecej o lunetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek ustaw montaz tak, aby gwiazda polarna byla w srodku pola lunetki biegunowej. Docelowo zeby sprawdzic aktualne ustawienie polarnej wzgledem bieguna mozesz skorzystac ze strony http://www.optique-unterlinden.net/astro/o...nder-1.5-en.htm

Napisz jaka jest dlugosc geograficzna miejsca z ktorego obserwujesz to moze napisze cos wiecej o lunetce.

 

 

LON 12 56 41 E

LAT 48 50 23 N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LON 12 56 41 E

LAT 48 50 23 N

 

Oraz na wypady za miasto:

 

LON 12 59 E

LAT 48 49 N

wysokość 450 metrów npm

Czy mógłby mnie ktoś nauczyć o co biega z ta lunetka biegunowa jak to się ustawia? GG 11556302.

Dodam ze jestem totalnym bezmózgowiem jeśli chodzi o wyobraźnie przestrzenna.

Please help!!!

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh wpadłem na pewien pomysł!

 

Włączyłem,Stellarium ustawiłem położenie datę i godzinę na dziś 22 00( o tym czasie będę polował). Ustawiłem na północ i wykonałem zbliżenie by zobaczyć jak się ma Polaris względem bieguna o tym czasie!

Następnie oddaliłem się z montażem na pewna odległość i zerknąłem na monitor przez lunetkę polarna trzymając montaż w pionie.

Po ustawieniu ostrości dokładnie widziałem(odwrócony obraz) jak się ma polarna względem bieguna.

Poluzowałem śruby dokręcające lunetkę i obróciłem ja w korpusie tak by biegun oraz kuleczko gdzie powinna być GP pokryły się z tymi punktami na monitorze.

lunetkę musiałem obrócić o dobre 190 stopni.

 

Nie wiem tylko czy to dobry pomysł jest...!!???

post-17318-1244822075_thumb.jpg

post-17318-1244823197_thumb.jpg

post-17318-1244823230_thumb.jpg

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem było dokładnie.Prawie dokładnie.

Os RA dostała luzu jakiegoś tak ze tuba zasuwa bezwładnie jakiś centymetr przy zaciśniętej blokadzie Ra.

Nie wiem co się stało!!! Odpiszcie czy da się to jakoś zniwelować!Naprawić?

 

Bylem od 21 do 4.30

Widziałem Saturna, Księżyc ,Jowisza ,Wenus, Marsa ,oraz Neptuna i Plutona!

Występuje znaczna aberacja chromatyczna przy jasnych małych obiektach jak np Wenus czy nawet gwiazdy.

Czy istnieją jakieś filtry które mogły by powstrzymać te eksplozje barw? ?

 

Zrobiłem słabe fotki telefonem komórkowym:

Miniaturka załącznika

post-17318-1244983318_thumb.jpg

post-17318-1244983325_thumb.jpg

post-17318-1244983367_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieją jakieś filtry które mogły by powstrzymać te eksplozje barw?

Koledzy już Ci napisali, tylko trzeba czytać na spokojnie. Te filtry to "Minus Violet" lub "Fringe Killer". Powinny pomóc usunąć aberrację chromatyczną, aczkolwiek nie wiem w jakim stopniu, bo nie korzystałem nigdy z ww filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Jezeli chodzi o Aberracje na Wenus to w Plosslu kitowym w Maku byla :D . Jak dalem NLV to zniknela. W jej wypadku to akurat normalne i mozesz zrobic inna rzecz. Zmniejsz aperture teleskopu. na Wenus nie masz i tak detalu na powierzchni wiec zdolnosc rozdzielcza nie jest Ci potrzebna a wiec zmniejszenie aperturki da same pozytywy. Jesli chodzi o gwiazdy mozesz zrobic to samo, tam tez detalu nie ma. Czy na Jowiszu tez Ci to przeszkadza? Jak tak to jest ten filtr i bedzie spoko. Na Saturnie wiem ze to nie przeszkadza bo sam obserwowalem refraktorkiem f/8,3 i bylo OK. Zreszta w f/5 na Saturnie sie powalczy.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Jezeli chodzi o Aberracje na Wenus to w Plosslu kitowym w Maku byla :D . Jak dalem NLV to zniknela. W jej wypadku to akurat normalne i mozesz zrobic inna rzecz. Zmniejsz aperture teleskopu. na Wenus nie masz i tak detalu na powierzchni wiec zdolnosc rozdzielcza nie jest Ci potrzebna a wiec zmniejszenie aperturki da same pozytywy. Jesli chodzi o gwiazdy mozesz zrobic to samo, tam tez detalu nie ma. Czy na Jowiszu tez Ci to przeszkadza? Jak tak to jest ten filtr i bedzie spoko. Na Saturnie wiem ze to nie przeszkadza bo sam obserwowalem refraktorkiem f/8,3 i bylo OK. Zreszta w f/5 na Saturnie sie powalczy.

 

Pozdrawiam

Piotrek

No właśnie mam Plossl 5000 3 sztuki :9mm 14mm 20mm (czwarta 5.5mm niestety zgubiłem w trawie ostatnim razem) oraz oryginalny od teleskopu 26mm.

Jak to jest z tymi Plosslami w końcu ?

Wszyscy piszą ze badziewie i wierze ale to dlaczego kosztuje cały kufer (4szt) 340 euro?.Dziwne.

 

Czy mógłby ktoś mi napisać proszę jakie dokładnie filtry powinienem dokupić i Barlowa do tego co już mam?

Chodzi o to ze mam jakichś filtr księżycowy od poprzedniego teleskopika ale nie da się go na okular zakręcić gdyż średnica nieznacznie nie pasuje.

Tak samo martwię się o te luzy w montażu w osi Ra .Co to się mogło stać?

Poza tym pragnę zapytać o co chodzi z tymi okularami plosla gdyż jak go zamontuje w teleskopie i przekręcam to się rozsuwają i staja się dłuższe a w droga stronę odwrotnie.Co to za funkcja? Kręciłem w lewo i w prawo ale żadnej różnicy w obrazie nie dostrzegłem..

 

Jowisz nie wiedzieć czemu jest prawie bez aberracji to samo Saturn.

Poza tym niestety nie rozumiem co do mnie piszesz (NLV ,aperature teleskopu zmniejszyć,(jak?) ,zdolność rozdzielcza,) poproszę bardziej po chłopsku...

post-17318-1245081628_thumb.jpg

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary typu Plossl to nie badziewie, tylko przyzwoity ekonomiczny okular. Problem polega na tym, że dla ogniskowych poniżej 10mm trzeba oko przysunąć bardzo blisko soczewki okularu co jest dla wielu (w tym dla mnie) niekomfortowe a dla niektórych (użytkownicy okularów) uniemożliwiające obserwacje.

 

Jeśli chodzi o filtr księżycowy to najlepiej polaryzacyjny gdyż pozwala na płynną regulację stopnia filtracji - wielka wygoda.

 

To "rozsuwanie" okularu to po prostu muszla oczna która się wysuwa i chowa właśnie poprzez swój obrót. Jej wysunięcie pozwala na wygodną obserwację ("oparcie oczodołu") i dodatkowo odcina oko od ewentualnego światła zewnętrznego (latarnie, przejeżdżające samochody) podnosząc komfort obserwacji.

 

NLV - typ okularu produkowany przez firmę Vixen, charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, ma podobnie wysuwaną muszlę jak Twoje okulary Plossla. Co najważniejsze ma stałą wartość (niezależną od ogniskowej) 20mm odsunięcia źrenicy wyjściowej. Czyli między okiem a okularem masz 2cm odległości - wygoda w obserwacjach - nie musisz "wklejać" oka w okular.

 

Aperturę (czyli średnicę obiektywu) zmniejszyć możesz poprzez nałożenie na obiektyw kartonowej przesłony z otworem np. 100mm. Spadnie zdolność rozdzielcza (nie myl z ostrością!) czyli będziesz mógł dostrzec mniej szczegółów ale w zamian zmniejszą się również obserwowane wady obiektywu (w tym aberracja chromatyczna). A jak napisał leech10 nie ma to dla obserwacji Wenus znaczenia, bo tam nie ma "detalu".

Edytowane przez pacwok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "rozsuwanie" okularu to po prostu muszla oczna która się wysuwa i chowa właśnie poprzez swój obrót. Jej wysunięcie pozwala na wygodną obserwację ("oparcie oczodołu") i dodatkowo odcina oko od ewentualnego światła zewnętrznego (latarnie, przejeżdżające samochody) podnosząc komfort obserwacji.

 

Aha rzeczywiście się odsuwa.

THx

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś z forumowiczów chciałby zobaczyć LXD 75 w akcji to zapraszam do pobrania filmu waga 32Mb.

 

http://odsiebie.com/pokaz/3672159---6fdb.html

 

 

lub do obejrzenia na serwisie YouTube

 

LXD 75

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.