Skocz do zawartości

Być może w oprogramowaniu Celestronów jest błąd


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, jest problem. Dotyczy on CGEM i CG5. Oba montaże mają jedną wspólną rzecz - oprogramowanie pilota.

 

Niektórzy pewnie widzieli jak się szarpałem z montażem na ostatnim zlocie. Problem polegał na tym że montaż podczas aligningu uciekał gdzieś na boki a nawet pod horyzont, w efekcie nie za bardzo wychodziło mu celowanie w gwiazdy. Ten efekt jeszcze parę razy mi się powtórzył (raz jest, raz go nie ma). Myślałem że może to kwestia kiepskiego zasilania (zasilacz impulsowy, luźna wtyczka) albo że mam trefny egzemplarz.

 

Ostanio trafiłem na ten wtek w CN: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1/vc/1

To o czym tam piszą (o CG5GT) to dokładnie mój problem!!! Co ciekawsze pisze o tym aż kilka osób i mają dokładnie takie same objawy.

Z kolei w tym wątku: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...5/o/o/fpart/all GeorgeNC opisał ten sam objaw i jego zanik kiedy załadował do pliota starszą wersję 4.12.

 

Mam teraz prośbę do użytkowników CG5 - raportujcie czy macie takie problemy i jakie macie oprogramowanie w pilocie. Na dziś ja skłaniam się do takiej tezy: problemy występują głównie w wersjach 4.15 i 4.16 (All-Star i PEC), w szczególności po wgraniu PEC. To może mieć związek z jakimś błędem w oprogramowaniu i nakładaniem się w pamięci różnych danych.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do alignu nigdy nie miałem takich problemów, na każdym sofcie, a miałem już 3 jego wersje nic złego się nie działo w żadnej z wersji.

 

Co do PEC'a to nie ma permanentnego w CG5, więc nic tu wgrać nie można - jedna z różnic pomiędzy softem dla CGEM a CG5

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

firmware mam ostatnie wersje - 4.16 HC i 5.16 motóry

jedyne co mi nie pasuje że mi nie dojeżdżał (przed podniesieniem firmware) do gwiazdek w alligningu

musiałem czasem sporo dojeżdżać

więc być może miałem to samo

teraz szczerze mówiąc nie wiem - dawno nie miałem czasu na spokojny wypad - testy, bez pośpiechu z rozkładaniem

mam nadzieję że te jaśniejsze noce pozwolą potestować montaż

a zwłaszcza AllStar Alignment

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a używasz GPSa?? ten motyw pojawia się u większości ...

Nie, bez GPS-a.

Ostatnio wgrałem najnowsze oprogramowanie (4.16, przedtem miałem 4.15, a silniki 6.08 (dla CGEM), przedtem 6.06). Póki co nie ruszam ustawień fabrycznych i zobaczymy co sie stanie.

 

jedyne co mi nie pasuje że mi nie dojeżdżał (przed podniesieniem firmware) do gwiazdek w alligningu

musiałem czasem sporo dojeżdżać

Tak, to jest zapowiedź problemów. Czasami tylko na tym sie kończy (jest rozjazd na 1 i 2 gwieździe ale potem jest OK), a w innych przypadkach jest już tylko gorzej (konsekwentne nietrafianie w gwiazdki). Najgorsze jest to, ze nie wiem od czego to zależy. Jednej nocy idzie gładko i bez zadnych problemów, a innej nocy align staje sie to rozpaczliwą walką z wiatrakami (ostatnio jak przez godzine nie wykonalem align to poszedlem spać, czyli się poddałem).

Na razie wiem, że to dzieje się tak samo z NexRemote jak i z rzeczywistym pilotem, choć mam warażenie (ale tylko wrażenie) że z NexRemote częściej.

 

Myślałem ze to ma zwiazek z wgraniem PEC, ale skoro CG5 go nie ma, to teza upada.

Trzeba chyba zapisywać wszystko przy uruchamianiu (kolejność wkładania wtyczek, kolejność włączania, godzinę, wilgotność, temperaturę, wybierane gwiazdy, czas wykonywania poszczególnych czynności....) i szukać zalezności. No to fajnie ...

 

Co do alignu nigdy nie miałem takich problemów, na każdym sofcie, a miałem już 3 jego wersje nic złego się nie działo w żadnej z wersji.

kkk: czy coś zmieniałeś w ustawieniach w pilocie, np. włączyłeś RTC, albo cokolwiek innego? Może nie ruszałeś ustawień fabrycznych?

Jakiego używasz zasilania? Ja mam zasilacz impulsowy, może to jego wina.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, jest problem. Dotyczy on CGEM i CG5. Oba montaże mają jedną wspólną rzecz - oprogramowanie pilota.

 

Niektórzy pewnie widzieli jak się szarpałem z montażem na ostatnim zlocie. Problem polegał na tym że montaż podczas aligningu uciekał gdzieś na boki a nawet pod horyzont, w efekcie nie za bardzo wychodziło mu celowanie w gwiazdy. Ten efekt jeszcze parę razy mi się powtórzył (raz jest, raz go nie ma). Myślałem że może to kwestia kiepskiego zasilania (zasilacz impulsowy, luźna wtyczka) albo że mam trefny egzemplarz.

 

Ostanio trafiłem na ten wtek w CN: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1/vc/1

To o czym tam piszą (o CG5GT) to dokładnie mój problem!!! Co ciekawsze pisze o tym aż kilka osób i mają dokładnie takie same objawy.

Z kolei w tym wątku: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...5/o/o/fpart/all GeorgeNC opisał ten sam objaw i jego zanik kiedy załadował do pliota starszą wersję 4.12.

 

Mam teraz prośbę do użytkowników CG5 - raportujcie czy macie takie problemy i jakie macie oprogramowanie w pilocie. Na dziś ja skłaniam się do takiej tezy: problemy występują głównie w wersjach 4.15 i 4.16 (All-Star i PEC), w szczególności po wgraniu PEC. To może mieć związek z jakimś błędem w oprogramowaniu i nakładaniem się w pamięci różnych danych.

 

Cześć,

 

Miałem te same problemy z AS-GT przez kilka nocy. Próbowałem wszystkiego. Przeryłem internet w poszukiwaniu 'runaway slews' i nic. Aż w końcu znalazłem przyczynę. Była tak banalna i głupia, że aż mi się wstyd przyznać.

Otóż problem dotyczył zacisku od silnika RA. Przy zbyt mocnym dociśnięciu końcówka zacisku haczy o obudowę silnika uniemożliwiając obrót. Nie bardzo to widać, nie bardzo to słychać, więc minęło trochę czasu zanim się zorientowałem. Szczególnie, że początkowo napotykając na problemy instynktownie dociskałem zaciski coraz mocniej pogłębiając problem ;-)

 

Nie twierdzę, że to Twój problem, ale może komuś mój post oszczędzi trochę nerwów :-)

 

Czystego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne dziwne zachowanie montażu zaobserwowałem wtedy, gdy siadał mi akumulator. Obecnie brak jakichkolwiek problemów z alignowaniem i celowaniem w gwiazdy, po dodaniu 3 gwiazd kalibracyjnych i w miare dokładnym ustawieniu na polarną ( lunetką biegunową). Mam najnowszy soft.

 

Nie bardzo kumam o co chodzi z tym zaciskiem silnika RA - macie na myśli zacisk blokujący oś RA, czy może docisk osi silnika do zębatki ośki ślimaka?

Bo innych zacisków tam nie kojarzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Jedyne dziwne zachowanie montażu zaobserwowałem wtedy, gdy siadał mi akumulator. Obecnie brak jakichkolwiek problemów z alignowaniem i celowaniem w gwiazdy, po dodaniu 3 gwiazd kalibracyjnych i w miare dokładnym ustawieniu na polarną ( lunetką biegunową). Mam najnowszy soft.

 

Nie bardzo kumam o co chodzi z tym zaciskiem silnika RA - macie na myśli zacisk blokujący oś RA, czy może docisk osi silnika do zębatki ośki ślimaka?

Bo innych zacisków tam nie kojarzę...

 

Chodzi o zacisk blokujący oś RA. Jak się go po 'zalignowaniu marków kalibracyjnych' ;-) za mocno dociśnie to zwyczajnie szoruje po obudowie silniczka RA. Przy najmniej u mnie, a może jeszcze u kogoś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam problem z tym montażem, tylko inny. Wogóle nie mogę rozpocząć obserwacji bo gdy zacznę procedurę aligningu (nie ważne czy tylko na jedną gwiazę czy dwie) zawsze powtarza się ten sam problem - gdy proszony jestem o wycentrowanie gwiazdy w szukaczu i chcę ją wycentrować i wciskam strzałkę "do góry" montaż zaczyna wariować i obraca się w kółko w osi DEC i nie mozna tego przerwać inaczej niż przez odcięcie zasilania - najmocniej to się powtarza na gwieździe Arcturus, która jest najbardziej pomocna przy aligningu :unsure:

 

Może ktoś umie mi pomóc - założyłem odzielny temat.

 

PS powtarza się to dla każdej gwiazdy, a dla niektórych w tym dla Arcturus już samo jej wyszukanie zaczyna się od takich anomalii.

Edytowane przez Receptura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam problem z tym montażem, tylko inny. Wogóle nie mogę rozpocząć obserwacji bo gdy zacznę procedurę aligningu (nie ważne czy tylko na jedną gwiazę czy dwie) zawsze powtarza się ten sam problem - gdy proszony jestem o wycentrowanie gwiazdy w szukaczu i chcę ją wycentrować i wciskam strzałkę "do góry" montaż zaczyna wariować i obraca się w kółko w osi DEC i nie mozna tego przerwać inaczej niż przez odcięcie zasilania - najmocniej to się powtarza na gwieździe Arcturus, która jest najbardziej pomocna przy aligningu :unsure:

 

Może ktoś umie mi pomóc - założyłem odzielny temat.

 

PS powtarza się to dla każdej gwiazdy, a dla niektórych w tym dla Arcturus już samo jej wyszukanie zaczyna się od takich anomalii.

 

Z doświadczenia własnego polecam sprawdzić zasilanie!!! Ten mont jest paliwożerny, a pierwsze objawy głodu prądowego dotyczą właśnie kłopotów ze sterowaniem.

Ja miałem taki problem

 

Jeżeli zasilasz z zapalniczki samochodowej, spróbuj uruchomić montaż na uruchomionym silniku. Jeśli z zasilacza sieciowego - spróbuj z aku samochodowego.

Próbowałeś resetować ustawienia do fabrycznych?

Czasem problem dotyczy obluzowanych styków do płytki z elektroniką montażu - trzeba rozkręcić obudowy i wszystko sprawdzić i docisnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.