Skocz do zawartości

Kupię tani okular 4mm


jurekp0

Rekomendowane odpowiedzi

Kupię jakikolwiek tani okular 4mm do mojego celestrona-na droższy niestety brak kasy-wiadomo trzeba wybierać-albo rodzina,albo astronomia.Pozdrawiam-początkujący czterdziestolatek.

 

Witam,

 

Osobiście -odradzam tanich 4mm okularów ,są on bowiem obarczone dużymi wadami optycznymi.

 

Jeżeli rodzina rzeczywiście potrafi odróżnić cenowo np. lantana od pseudo-plossla to Ci serdecznie współczuję.

Przechodziłem to wszystko co teraz doświadczasz i powiem krotko " rób tak jak kobiety robią z kosmetykami " :D

 

Alternatywnie -pomyśl o dobrej soczewce Barlowa .

 

pogodnego nieba

 

Kończący 40 latek B)

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Osobiście -odradzam tanich 4mm okularów ,są on bowiem obarczone dużymi wadami optycznymi.

 

Jeżeli rodzina rzeczywiście potrafi odróżnić cenowo np. lantana od pseudo-plossla to Ci serdecznie współczuję.

Przechodziłem to wszystko co teraz doświadczasz i powiem krotko " rób tak jak kobiety robią z kosmetykami " :D

 

Alternatywnie -pomyśl o dobrej soczewce Barlowa .

 

pogodnego nieba

 

Kończący 40 latek B)

 

Y

okularów na pewno nie rozróżnią ,ale umią rozróżnić stówę od czterech czy pięciu stów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój celestron to powerseeker 114/900,co do tego czy kupić lepszy-droższy czy gorszy tańszy-mieszkam w regionie gdzie jak jusz ma sie robotę to dobry okular kosztuje ponad pół pensjii-dla singla pryszcz-dla żonatego z rodzinką na głowie-kosmos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.

Przy tym teleskopie tym bardziej odradzam 4mm. Powiększenie 225x i źrenica 0,5mm to przesada.

Nie wiem jakie masz okulary, ale celuj w 7-8-9mm. Wg mnie maksimum to 6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Jak juz musisz krótkie, to takie jak to: http://deltaoptical.pl/okular-vixen-plossl...-6-mm,d369.html

 

Doradzam jednak taki jak ten: http://deltaoptical.pl/okular-vixen-plossl...0-mm,d1272.html

 

Zobaczysz więcej (mino mniejszego powiększenia), wygodniej , nie zabijesz portfela i nie zapłacisz podatku od złudzeń którym jest zakup taniej 4ki do tego typu teleskopu.

 

Tani okular 4mm zapewni ci:

 

1 - tak naprawde ogniskową w okolicach 5-6 mm (!)

2 - ER w okolicach 3-4 mm (bardzo silny dyskomfort, bedzie "nieużywalny")

3 - bardzo słabej jakości obraz zdegradowany zarówno przez sam okular jak i problemy twojego teleskopu

4 - problematyczną źrenicę wyjściowa przy twoim teleskopie

 

Tani okular 6 mm zapewni ci:

 

1 - ogniskową w okolicach 6 mm

2 - ER w okolicach 4 mm (silny dyskomfort, bedzie "męczący" w użyciu)

3 - raczej słabej jakości obraz zdegradowany zarówno przez sam okular jak i problemy twojego teleskopu

4 - względnie akceptowalną źrenicę wyjściowa przy twoim teleskopie

 

Tani okular 10 mm zapewni ci:

 

1 - ogniskową w okolicach 10 mm

2 - ER w okolicach 7 mm (bedzie względnie znośny w użyciu)

3 - w miarę sensowny obraz

4 - sensowną źrenicę wyjściowa przy twoim teleskopie

 

Polecam zapoznanie się z niżej wylinkowanymi artami na celestii:

 

- http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

- http://www.celestia.pl/Jak_obserwowa%C4%87

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem.

Albo pójdziesz w zaparte i kupisz coś krótkiego (ale nie krótszego niż 6mm!) albo się wstrzymasz/uzbierasz.

 

Teraz i tak nie ma nic na niebie na takie powiększenia. Może lepiej pomyśl o czymś dłuższym, np. Plosslu 32mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem-potrzebny mi 4-5mm.Na droższy nie uzbieram bo wszystko pochłaniają wydatki na życie, i sorry że jestem uparty jak osioł.

 

No wiec nic już chyba nie można poradzić, jak kupisz tani okular i kiedyś wrócisz do tego co jest tu napisane - zrozumiesz o co chodziło.

 

Ciemnego Nieba .

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj czasami Kellnera 4mm, mam bo dawali do Skyluxa :), można zapomnieć o ostrości, ani w Skyluxie ani w Newtonie nie mogę jej ustawić, jedyny obiekt jaki "zadowalająco" widziałem podczas eksperymentów z tym kieliszkiem to był Saturn, zamazany ale chodziło mi o to żeby zobaczyć większy glob i nagrać filmik :P, kiedyś kupię lepszy krótki okular i pewnie Kellner od razu poleci do szuflady :)

 

Pozdro

Edytowane przez b.makowiecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj czasami Kellnera 4mm, mam bo dawali do Skyluxa :), można zapomnieć o ostrości, ani w Skyluxie ani w Newtonie nie mogę jej ustawić, jedyny obiekt jaki "zadowalająco" widziałem podczas eksperymentów z tym kieliszkiem to był Saturn, zamazany ale chodziło mi o to żeby zobaczyć większy glob i nagrać filmik :P, kiedyś kupię lepszy krótki okular i pewnie Kellner od razu poleci do szuflady :)

 

Pozdro

jak nie będzie ci potrzebny-daj znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koniecznie upierasz się na powiększenia rzędu 200x, to kup lepiej barlowa - będzie uniwersalny i da Ci bardziej komfortowe ER. Tani okular 4mm do twojego teleskopu to będzie wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za porady,jednak kupię okular,może będzie tak jak piszecie-ale pamiętam jak w czasach kiedy można było tylko marzyć o kupnie jakiegokolwiek sprzętu robiło się lunete z soczewki +1d kupionej u optyka od okularów-i jaka była radocha że coś widać.Może teraz 114/900 to złom,ale na tle tego co było kiedyś-to po prostu KOSMOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam te czasy, mam chyba jeszcze gdzieś taką soczewkę 60mm 1D wyproszoną u optyka.

 

Ale pamiętaj, tym bardziej kiedy czasy sprzyjają, lepiej mieć LEPSZY Kosmos niż GORSZY Kosmos, więc zastanów się czy to ma być na pewno 4mm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowałem kiedyś Newtona podobnego jak Twój i sprawę dużego "księżycowego" powiększenia chciałem również załatwić za pomocą taniego okularu plossla. Taka ekonomiczna konfiguracja niestety kompletnie się nie sprawdziła. I nie chodziło tutaj o jakieś szczególne wady obrazu bo ten dzięki w miarę małej światłosile teleskopu był jeszcze akceptowalny. Natomiast brak komfortu ( mała źrenica ) i wygody obserwacji z okiem wprost przyklejonym do soczewki był bardzo dokuczliwy i nie rekompensował zalet oglądania Księżyca w pow. 225x.

Podsumowując: to co napisali przedmówcy o wadach tanich okularów krótkoogniskowych to niestety smutna prawda, tak samo jak to że duże powiększenie i dobra jakość obrazu muszą odpowiednio kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady-Exec -nie jestem krową na rowie,próbuję zgłębić temat.Nie każdy od razu jest takim geniuszem jak Ty.Proszę o zamknięcie tematu.

 

Nie chodzi tu o obrzydzanie Ci Twojego "wymarzonego okularu", po prostu każdy użytkownik Ci mówi jak jest, tani okular 4mm to kiła i nic tego nie zmieni, nie zobaczysz niczego więcej jak tylko zamazanego globu, gwiazdek i de esów, pamiętam jak ostatnio strzelałem z balkonu w M3, w RK 20 mm widziałem małą mgiełkę a w K 4 mm widziałem ją dokładnie taką samą lecz troszkę większą ale bardziej rozmazaną, nie warto... bardziej byłem zadowolony z widoku w 20 mm bo przynajmniej szło ustawić ostrość, a w tamtym to masakra

 

EDIT: Księżyc też jest do bani bo kratery są większe ale nie widać ostro więc to żadne udogodnienie.

Edytowane przez b.makowiecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.