Skocz do zawartości

Obserwacja 5.07.2009


DaVidoSS

Rekomendowane odpowiedzi

No nareszcie!!!!

Udało się!!

 

W pełni zawiedziony okropna pogoda przez te kilka ostatnich weekendów już miałem się kłaść spać lecz zerknąłem po raz kolejny przez okno w niebo i...

O jej piękna gwiaździsta noc!!!! :banan:

W te pędy wszystko do auta zapakować przecież trzeba nowy nabytek :okular,filtr UHC ,zaktualizowany Auto Star i Barlowa przetestować...

 

Na miejscu okazało się ze wcale tak za pięknie nie jest.

Mokro ,przed 3 h lało jak z cebra, duża wilgoć w powietrzu ,mgła nad miastem(miasto w dolinie).

Chmury dookoła na horyzoncie. Księżyc prawie w pełni.Świeci jak lampa miejska ,na szczęście daleko od zenitu.

Oczywiście na pierwszy strzał poszedł właśnie Księżyc.

Okular 6mm William Optics Super Planetary powiększenie rzędu 200x.

Widok niebywały.

Doskonała ostrość w całym polu.

Myślę sobie ciekawe ile da się wyciągnąć dzisiaj..

Dołożyłem Barlowa OMEGON apo 2x .(1200/6)x2= 400x

Ostrość ok choć wyciąg krócej ostrzy.

Widoczek marzenie..Z filtrem UHC staje się lekko zielony i nie daje tak po gałach.

Przez dłuższa chwile poguidowalem teleskopem w poszukiwani UFO patrz post :Ufo na Księżycu

ale niestety pustka.

Następnie wycelowałem w Jowisza.

Widok o wiele lepszy niż w zagubionym w trawie Meade Plossl ser.5000 5.5mm.Tu wielkie dziękuje dla użytkownika EXEC Filtry jakie?

Szkoda ze nie mam sprzętu do zdjęć lub avi-kowania.

Kombinacja adekwatna jak w przypadku Księżyca.Jowisz duży, widać pasy chmur ,duży kontrast..

Ponieważ Księżyc już się żółty zrobił i zmierzał ku zajściu przyszła kolej na obiekty DS tak nieuchwytne dla mnie jak do tej pory..Dziwne obiekty.

Teraz jednak zaopatrzony bylem w filtr UHC no i efekt z wykorzystaniem 20mm Okularu Meade ser.5000 spełnił wreszcie moje marzenia by 'coś' tam zobaczyć.

Znalazłem wszystkie obiekty prezentowane przez Auto Stara i wszystkie wyglądały jednakowo.Takie nachuchane kłaczki, poza gromadami i jedynym..M57 .

Wyraźny lecz nie ostry pierścień bez możliwości wyostrzenia nie ważne czy z UHC czy bez.

 

Tu moje pytanie do Was:

Czy będzie lepiej w miarę jak pora roku się zmieni a z nią SEEING?

 

Sprawdziłem jakie najciemniejsze Gwiazdy mogę zauważyć gołym okiem. Wygląda na 4.30 mag na granicy percepcji wzrokowej.

Czy to dobrze czy złe ? Jak to określić dla obserwacji DS w skali np: od 0 do 5?

 

O 3.50 rano tak się wilgotno zrobiło ze cały sprzęt pokrył się woda łącznie z optyka i zdałem sobie sprawę ze to koniec. Tym bardziej ze chmury dotychczas bierne zaczęły aktywnie zasłaniać nieboskłon nad teleskopem.

 

Ciekawe czemu dopiero w samochodzie w drodze powrotnej odkryłem ze jestem bardzo zmęczony. Czyżby nowy nałóg?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem 4.30m to dość kiepsko nawet mimo że księżyc już prawie w pełni. Ja miałem wczoraj około 6m na granicy percepcji i uważam że to też jest tak sobie (obserwuje 10km od Gliwic). Ale to moje zdanie.

1) W skali ocen 0-5 oceniam 4.30 z punktu widzenia ds na co najwyżej "=dostateczny"

2)M 57 u mnie też wygląda tak jakby coś nie ostrzyło - ale to taka jest budowa tej planetarki, że tak ją widać. Patrz zerkaniem żeby zobaczyć lepiej jej strukturę

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2)M 57 u mnie też wygląda tak jakby coś nie ostrzyło - ale to taka jest budowa tej planetarki, że tak ją widać. Patrz zerkaniem żeby zobaczyć lepiej jej strukturę

 

A co to za technika to zerkanie tzn mam mrugać powieka czy jak?. O co chodzi?

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, żeby nie wpatrywać się bezpośrednio w dany obiekt, tylko patrzeć tak jakby "pod kątem". Spróbuj podczas obserwacji skupić wzrok gdzieś obok obserwowanego obiektu. Na początku może wydawać się to trochę dziwne, ale to naprawdę działa.

 

Polecam przeczytać ten wątek: Zobaczyć więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, żeby nie wpatrywać się bezpośrednio w dany obiekt, tylko patrzeć tak jakby "pod kątem". Spróbuj podczas obserwacji skupić wzrok gdzieś obok obserwowanego obiektu. Na początku może wydawać się to trochę dziwne, ale to naprawdę działa.

 

Polecam przeczytać ten wątek: Zobaczyć więcej.

Nie rozumiem jak mogę COŚ obserwować parząc gdzieś indziej...

Czy będzie lepiej w miarę jak pora roku się zmieni a z nią SEEING?

Ktoś mi odpowie proszę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jak mogę COŚ obserwować parząc gdzieś indziej...

To (niby) proste - patrzysz gdzies obok, ale tak na prawde zwracasz uwage na obiekt ktory chcesz obserwowac. Inaczej mowiac: patrzysz sie, czyli Twoje zrenice sa skierowane na cos na skraju pola widzenia, ale myslisz i koncentrujesz uwage na obiekcie obserwacji jednoczesnie nie przenoszac wzroku (nie patrzysz na wprost) na obiekt obserwacji.

Ktoś mi odpowie proszę??

 

Jesli chodzi o seeing to dobry seeing przede wszystkim poprawia mozliwosci obserwacyjne planet i innych malych obiektow do ktorych potrzebujemy duzych powiekszen (np. male mglawice planetarne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że czytając ten tekst skupiasz się na ekranie, nie znaczy, że nie widzisz niczego poza tym ekranem. Być może nie opisałem tego zbyt dokładnie, ale mniej więcej na tym to polega. Spróbuj ustawić obserwowany obiekt w centrum pola widzenia, ale nie patrz się dokładnie na ten obiekt. Wódź wzrokiem po całym dostępnym polu widzenia, przez cały czas będziesz widział obserwowany obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraźny lecz nie ostry pierścień bez możliwości wyostrzenia nie ważne czy z UHC czy bez.

Tu moje pytanie do Was:

Czy będzie lepiej w miarę jak pora roku się zmieni a z nią SEEING?

Przede wszystkim DSy mają zróżnicowaną jasność powierzchniową. Jeżeli jego jasność mocno, ale równomiernie spada tuż przy jego krawędzi to może właśnie skutkować takimi "nieostrościami", lub inaczej po prostu problemami z wyłapaniem konkretnego miejsca gdzie obiekt się zaczyna, a gdzie kończy.

 

Inną kwestią nie związaną już z samym obiektem są różnego rodzaju przeszkadzajki:

1) Jasność nieba (LP ale i nie tylko) - Jeżeli masz za jasne tło to tracisz kontrast pomiędzy obiektem a tłem przez co zdaje Ci się on rozpływać. Jeżeli nie możesz zmienić miejsca skąd obserwujesz to dobrą radą może być minimalne (nie za duże) zwiększenie powiększenia w celu zwiększenia kontrastu.

2) Seeing - Ale tutaj jego wpływ już możesz kontrolować z zależności od powiększenie jakie stosujesz. Przy obiektach o dużych rozmiarach kątowych (m.in. mgławice refleksyjne, emisyjne, gromady otwarte, galaktyki) kiedy stosuje się pow. rzędy 30-50x wpływ seeingu jest praktycznie niezauważalny. Odpowiednio kiedy zwiększasz powiększenia do mniej więcej 120-160x, czyli dla m.in. mgławic planetarnych, gromad kulistych, galaktyk ten negatywny wpływ jest coraz bardziej zauważalny. Przy powiększeniach typowo planetarnych czyli ok. 180-220x i wyżej to już jest ruletka.

3) Wysokość obiektu nad horyzontem - czyli też wpływ gorszego seeingu i bardzo często większego LP.

itp.

 

Sprawdziłem jakie najciemniejsze Gwiazdy mogę zauważyć gołym okiem. Wygląda na 4.30 mag na granicy percepcji wzrokowej.

Czy to dobrze czy złe ? Jak to określić dla obserwacji DS w skali np: od 0 do 5?

Ogólnie to teraz chyba lepiej nie sprawdzać jaki najlepszy zasięg możemy wyciągnąć, bo:

1) Księżyc zbliża się do pełni i świeci jak latarnia,

2) noce są bardzo krótkie i jasne

 

Ale generalnie taki zasięg (w zenicie) podczas normalnej ciemnej nocy jest słaby i jeżeli chcemy pomyśleć nad lepszymi efektami naszych obserwacji to trzeba pomyśleć nad zmianą miejscówki.

 

A co to za technika to zerkanie tzn mam mrugać powieka czy jak?. O co chodzi?

W sumie koledzy już wszystko co można powiedzieć to powiedzieli.

 

Ogólnie chodzi o to, że "patrzysz kontem oka", ponieważ pręciki są położone w zewnętrznych częściach siatkówki (są to receptory bardziej wrażliwe na słabe światło).

 

Pozdrawiam

 

lech

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam davidoss

ojej mieszaja ci naukowo w glowie

po prostu musisz sie starac widziec sila woli - oczyma wyobrazni - jak mowil master joda w star wars niech moc i widzenie dso bedzie z wami

filmu nie widzialec

pozdrawiam

adam

ps poza tym juz sam nie wiem czy tak mowil czy mi sie wydaje i oczywiscie gratuluje :Beer:

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.