Skocz do zawartości

Zakrycie Plejad 18.07


szymek

Rekomendowane odpowiedzi

18 lipca nad ranem dojdzie do zakrycia Plejad przez sierp Księżyca dążącego do nowiu :) Sierp zakryje kolejno 4 siostry: Merope (4,1 mag), Alcyone (2,85), Atlas (3,60) i Pleione (5,05). Przed wschodem Słońca zobaczymy odkrycie Merope, a Alcyone już przy wschodzącym słoneczku. Dogodna faza pozwoli na obserwacje wyraźnych odkryć przy ciemnym brzegu. Zakrycie pierwszej jasnej gwiazdy nastąpi około 3:13, a odkrycie Alcyone o 4:37 (czasy dla okolic Krakowa. Niestety nie dysponuję dokładnymi efemerydami ;)

 

Poniżej Księżyca będą widnieć Mars, Wenus i Aldebaran.

 

beztytuuxsd.th.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przypominam tylko, że w Programie AstroJaWil mamy efemerydy dla kilkudziesięciu miast w Polsce i dla każdego zjawiska można zobaczyć w powiekszeniu tarczę Księżyca w odpowedniej fazie i miejscem, w którym znika lub pojawia się gwiazda.

zapraszam http://www.astrojawil.pl/astrojawil.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycie już nad ranem!!! Jak tam u was z pogodą? u mnie chmury na zachodnim horyzoncie choć ICM zapowiada zero zachmurzenia :? Pora ustawiać sprzęt :). Będę obserwował eksperymentalnie z nie-astromiłośnikiem, kuzynem.

 

Pamiętajcie o linku: http://new.meteo.pl

 

Wszystkim życzę jak najlepszej pogody!

 

Pozdro, Szymek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycie zaliczone. Zarejestrowałem na CCD wszystkie zjawiska z efemerydy i kilka zidentyfikowanych Guidem 8, nie uwzględnionych w efemerydzie bo gwiazdki między 10 a 11 mag i w sumie mało użyteczne naukowo.

Oczywiście, jak zwykle, nie obyło się bez komplikacji. DCF zsynchronizował się dopiero ok. 2 - na szczęście w sam raz na główną serię.

Miałem kilka ciekawych odkryć w kilku sekundowych odstępach czasowych - jak pozbieram to do kupy to wsadzę na jakiś serwer video.

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać nic ująć - zapraszam na film:

 

 

 

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

PS

Dodać należy, że widoczne na filmie zjawiska to tylko część tego co zarejestrowałem. Niestety wiele wcześniejszych nagranych mam bez zsynchronizowanego czasu i łapałem je na stoperze. Oprócz tego co w nagraniu, jest też zarejestrowanych (uwaga) 13 zjawisk nie wykazanych w efemerydzie ze względu na małe jasności gwiazd.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.