Jump to content

jaki montaż do 2 kg ?


Marcinos
 Share

Recommended Posts

Witam

 

myśle o fotografowaniu nieba z małą ogniskową ( np: 20/2.8 , 50/1.7 , 135/2.8 , 200/2.8 ) oczywiście musze zrobić jakieś prowadzenie i tu pytanie : co kupić ?

 

czy np montaż soligora z motorem byłby ok do tego celu ?

 

założenie ma być takie że ma to być montaż stosunkowo lekki , nośność do 2 kg ( aparat + 200/2.8 to jest max ) , potrafiący utrzymać obiekt w polu do 30 min eksp.

 

zadnego teleskopu na nim nie chce wieszać - opanuje małe ogniskowe to wezme się za fotki przez teleskop

 

pozdrawiam

Marcin

Link to comment
Share on other sites

Bez teleskopu prowadzącego nie dasz rady robić fotek nawet z napędem. Mam napęd do soligora, co prawda jeszcze nie zdążyłem go użyć ale z obserwacji ruchu koła zębatego na oko wynika mi że spóźnia się on kilkanaście sekund na każde 10 minut. Według mnie to nie wystarczy nawet na 135mm bez prowadzenia. Na 50mm przez jakiś czas powinno wystarczyć. Pamiętaj też że potrzebujesz lunetki polarnej oraz poziomicy.

Link to comment
Share on other sites

Wątpię czy prowadzenie w nich bedzie lepsze, teleskop prowadzący jest niezbędny w tej klasie montaży. Z tego co wyczytałem w internecie to półgodzinnych fotek bez prowadzenia nie zrobisz nawet na vixenie GP-DX. W testach w ognisku głównym (nie pamietam jaki to był telep) przy najlepszych ustawieniach na polarną dawał punktowy obraz gwiazd przy 5 minutowej pracy bez guidingu. Czyli z aparatem o ogniskowej 200mm mógłbys robic bez prowadzenia pewnie ze 3-4 razy dłużej, ale to montaż za 1000 euro + co najmniej 500 euro za napęd.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
... Mam napęd do soligora, co prawda jeszcze nie zdążyłem go użyć ale z obserwacji ruchu koła zębatego na oko wynika mi że spóźnia się on kilkanaście sekund na każde 10 minut...

i tak ma być bo robi pełny obrót teleskopem na dobę gwiazdową a nie słoneczną 8)

Link to comment
Share on other sites

Przy tych kilkanastu sekundach brałem pod uwage dobę gwiazdową. Tak naprawde aby przetestowac naped potrzebne jest zgranie 2 czynników: mojego wolnego czasu i warunków pogodowych.

Wczoraj zmierzyłem znowu na oko ruch koła zębatego i wyszło mi że robi pełny obrót w czasie 3 min 22 sek. Jak widac błąd pomiaru robienia na oko z silniczkiem trzymanym w ręku jest bardzo duży. Przekładnia zebata wynosi 1:3 tak więc pełny obrot osi RA nastąpi po 10minutach i 6 sekundach.

Przekładna w osi RA w soligorze wynosi 1:144, wiec przyjmując za dobę okres 23 godz i 56 minut os RA powinna wykonać jeden obrót na ok. 9minut i 58 sekund.

Różnica wynosi ok 8 sekund, przyjmując że 1 sekunda to 15 sekund kątowych błąd wynosi ok 2 minuty kątowe na każdy obrót osi RA (czyli ok 9min 58 sek czasu). Nie potwierdzę tego obliczeniami ale mysle że 1 minutę możnaby naświetlać obiektywem 200mm bez prowadzenia teleskopem aby wyszly punkty na formacie 10x15.

Wszystko jednak zależy od dokładności pomiaru, luzów w przekładni montażu i luzów przekładni zębatej napędu.

Link to comment
Share on other sites

Używałem przez rok soligorowskiego napędu ( z teleskopem RT-1000). Zrobiłem kilkaset fotek na piggybacku (Praktica VLC-3 z obiektywami Pentacon 4/200, 2,8/135, 1,9/50) z czasami do 20 minut i uzyskiwałem punktowe obrazy gwiazd (w miejscu, w którym obserwuję, niestety niebo nie jest "bible black" i dłuższe czasy -powyżej 20minut- są bez sensu).

A więc z 200mm obiektywem na piggybacku soligora nie ma problemu z foto do 20min. Oczywiście wymagane jest dokładne ustawienie na biegun (uzywałem do tego celu lunetki - też soligora :wink: ).

Tak więc kolego Adamsz12 albo masz wadliwy napęd :Cry: :wink: , albo popełniasz błąd przy pomiarze lub obliczeniach :oops::oops: .

Gdyby błąd był taki jak piszesz to napęd ten nie nadawałby się nawet do wizuala - RT-1000 ma ogniskową 1000mm :slon:

Pozdrawiam,

Jurek

PS. Ten różowy słoń ! Po prostu kocham go !!!

Link to comment
Share on other sites

Słowo honoru, że nie dotykałem pilota, zresztą w tym roku ustawiłem obok siebie dwa telepy - RT-1000 i 8" LX-50 - na Soligorze była Praktica i słuzył do focenia, a ja sobie lookałem przez LXa i trzymałem się z daleka od refraktora (czas odmierzał mi minutnik w komórce). Zrobiłem w sumie 6 filmów. Pilota nie dotykałem także dlatego, że oryginalne "nożki" soligorowego statywu są "drżące" i wystarczy dotknięcie... :zimno: (później wymieniłem na statyw od teodolitu i było o nieeeebo lepiej).

Pozdrawiam,

Jurek

PS. Walnę jeszcze słonia, dobra? :slon:

Link to comment
Share on other sites

dzięki za rady ! :)

 

musze znaleść jakiś montaż soligora , może znajdzie się coś używanego ... powiesze to na statywie od niwelatora i powinno być ok

 

a właśnie ... czy nie ma problemu z mocowaniem do takiego statywu ? czy trzeba dorobić jakąś "przejściówke" ?

 

pozdrawiam

Marcin

 

PS specjamnie dla Jureq'a słoń :) : :slon:

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za SŁONIA :slon:

Na szybko mocowałem do statywu teodolitowego za pomocą oryginalnej śruby trzymajacej część montażu połączoną z nogami i dawałem tylko podkładkę z grubego filcu (1cm). Jak zorganizowałem krótszą śrubę (chyba M8x50+podkładka sprężysta) to było OK. Ale jest kilka rodzajów tych statywów - ja mam dwa mniejszy i wiekszy :? (mocowałem do mniejszego). Do większego trzeba wytoczyć przejściówkę.

Pozdrawiam,

Jurek

PS. Słonik dla wszystkich zwolenników hibernacji :slon:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jureg :!: filc w tym miejscu to nie jest najlepszy pomysł bo :evil: biorą sztywność całej konstrukcji i jest to wtedy najsłabsze jej ogniwo :shock:

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo sobie wyobrażam taką mozliwość focenia na prostym paralaktyku z czasami rzędu 20 minut bez prowadzenia dla 200mm obiektywu. Samo ustawienie montażu oprócz zerknięcia na libelkę i skorzystania z lunetki polarnej to nie wszystko. Warto zamontować nawet prostą tanią lunetkę z krzyżem i do korekcji prowadzenia i do szczegółowego sprawdzenia poprawnosci ustawienia montażu metodą "dryfu".

Dobrą metodą jest korekcja prowadzenie bez wgrywania specjalnego softu na zasadzie podłączenia do takiej lunetki webcama i skierowania sprzętu na "coś jasnego". Zawsze wygodniej się steruje teleskopem w pozycji siedzącej.

Link to comment
Share on other sites

Muszę trochę sprostować moj wcześniejszy tekst dot. tego napędu, ponieważ (znów z braku dobrej pogody) wykonałem mały test napędu na sucho, tym razem podłączonego do wyważonego teleskopu, mierząc czas pełnego obrotu osi RA na podstawie narysowanej kreski na większym kole zębatym. Oś zrobiła pełny obrót w czasie 10minut 1 sekundy. Oś RA powinna dokonac pełnego obrotu w czasie 9minut i 58,4 sekundy Błąd pomiaru okresliłbym na ok 2 góra 3 sekundy a więc pomiarowo nie jestem w stanie określić dokładności napędu, tym bardziej że pod uwage trzeba wziąć jeszcze jakość wykonania przekładni w osi RA.

Niemniej jednak sytuacja wygląda dość zachecająco na focenie ogniskową 200mm nawet bez prowadzenia, na pewno lepiej niz to wcześniej przedstawiłem.

Pewnym problemem jest to że po założeniu na teleskop (MT-800) głowicy z aparatem i obiektywem Jupiter 200mm brakuje przeciwwagi do wyważenia teleskopu, ale może kółka od hantli temu zaradzą.

Link to comment
Share on other sites

Napęd Soligora nie jest aż takim "prymitywem" :wink: , żeby nie być w stanie posuwać się za pozornym ruchem sfery niebieskiej przez 20 minut - mówimy o fotografowaniu nieba 200mm obiektywem (pole widzenia 12 stopni). Pełni rolę koziołka :slon: . Wahania prędkości napędu związane z nierównomiernością napędu (przekładnie, smarowanie, luzy, etc.) mają kapitalne znaczenie przy mniejszym polu widzenia rzedu 2,5 stopnia (np. Zeiss 1000/5,6).

Opis techniczny i foto montażu jest tu:

http://www.teleskop-service.de/gsseiten/gs...rung.htm#techni

Hi, hi to dla tych co nie widzieli... :slon: a wiedzą :oops:

Ciekawostka:

znana skądinąd amerykańska firma STELLARVUE sprzedaje swoje wyroby z montazami Soligora (pod nazwą M4):

http://www.stellarvue.com

Pozdrawiam,

Jurek

PS. Mam fotki - te 20min 200mm ale tu ich nie pokażę bo są kiepskie, więc jak ktoś dalej nie wierzy, a chce looknąć to mogę pchnąć na priva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.