Skocz do zawartości

Obserwacje 13.07.2009


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ odsypiałem w dzień obserwacje z nocy z 11 na 12, byłem wypoczęty i nie chciało mi się spać gdy nadeszła 22. Wyjąłem laptop, lornetkę, statyw i lunetę której nawet nie rozpakowywałem z futerału i położyłem ją na bok. Z mojego balkonu widać zachód więc ustawiłem taki właśnie kierunek świata na Stellarium. Popatrzyłem na M3, poszukałem M81 i M82, ale jak wczoraj... nic tam nie znalazłem. Zacząłem szukać M5, przesuwając trochę na oślep lornetkę w kierunku gdzie powinna się znajdować gromada kulista natrafiłem na mgiełkę obok jakby takiego W. Sprawdziłem w Stellerium. No zgadza się, to jest to. Teraz wyjąłem lunetę, szukałem pół godziny obiektu, chyba nawet natrafiłem raz ale wyglądało to jak niewyraźna rozmazana plamka, nie wiem czy to było to ale nie wnikajmy w to głębiej. Przyniosłem sobie jakieś pierwsze lepsze kartki i ołówek, przyczepiłem lornetkę do statywu i naszkicowałem M5.

img0105kle.jpg

Następnie około godziny 23:20 przeniosłem się do mojego pokoju w którym między blokami czasami uda mi się zobaczyć księżyc. Naszczęście tym razem zobaczyłem Jowisza, zadowolony naszkicowałem go dla ludzi pytających się "Jak wygląda Jowisz przez lornetkę 10x50?", a oto odpowiedź: Tak jak poniższy szkic pokazuje. :)

img0104s.jpg

Następnie wyjmując moją lunetę 30-90X90 naszkicowałem Jowisza na powiększeniach...

30

img0103j.jpg

i

 

90

img0102n.jpg

 

Pomyślałem sobie że mogę jeszcze naszkicować M31, więc naszkicowałem chociaż nie wiem dlaczego było widać tak mało gwiazd. I nie wiem dlaczego było widać M32. :P

img0106n.jpg

 

To tyle na dzisiaj. ^_^

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze szkicami jest lepiej, ale - owszem - przydałby się większy kontrast. I polecam papier-niekoniecznie-w-kratkę :P

pozdrawiam

 

ps. obsługa programów graficznych nie jest taka straszna, jak się to może wydawać na początku - szczególnie w zakresie podstawowej obróbki zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego tematu powiem jak dzisiaj minęły obserwacje.

na początku obejrzałem M3 i M5, następnie niechcący natrafiłem na "plamkę światła potraktowaną na bokach dziurkaczem", jak się okazało była to M13! :D Nie mogłem naszkicować ponieważ z bloku nie da się patrzeć w zenit a wychylałem się prawie tak że plecy były za barierką. Teraz czekam na Jowisza, znalazłem w końcu M3 w mojej lunecie... za wysokie progi, na 30 powiększeniu niewyraźna plamka a dalej nie ma co mówić... :| Coś się zepsuło i nie mogę edytować swoich postów! :/

EDIT!!!

Coś mi lekko trzasnęło gdy chciałem przybliżyć Jowisza. Teraz "zoom" wychodzi lekko za kreskę limitu powiększenia 90cio krotnego. Chyba osiągnąłem powiększenie 100! :lol: Teraz już wiem że obserwuję pasy atmosferyczne Jowisza. Górny jest w jednym miejscu lekko zgrubiony i ciemniejszy. Niestety gdy chciałem jeszcze bardziej przybliżyć coś znowu trzasnęło i znowu mogę maksymalnie powiększyć obraz 90cio krotnie. Widać trzy księżyce, dwa po lewej i jeden po prawej.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi lekko trzasnęło gdy chciałem przybliżyć Jowisza. Teraz "zoom" wychodzi lekko za kreskę limitu powiększenia 90cio krotnego. Chyba osiągnąłem powiększenie 100! :lol: Teraz już wiem że obserwuję pasy atmosferyczne Jowisza. Górny jest w jednym miejscu lekko zgrubiony i ciemniejszy. Niestety gdy chciałem jeszcze bardziej przybliżyć coś znowu trzasnęło i znowu mogę maksymalnie powiększyć obraz 90cio krotnie. Widać trzy księżyce, dwa po lewej i jeden po prawej.

 

Coś trzasnęło?? :blink: Nie za mocno obchodzisz się z lunetą :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A nie mówiłem (w innym topiku), że zobaczysz ślady rozdzielenia na M13? :P

Właśnie wróciłem z wakacji (20 minut temu). Na wakacjach za Darłowem około godziny 00:30 wyjąłem lunetę i poszukałem M13. Oczywiście znalazłem ją bez problemu! :szczerbaty: Na powiększeniu jest to "kulka światła posypana niewyraźnym piaskiem", który widać patrząc kontem oka... niesamowity widok! Czy i w większych teleskopach te gwiazdy w gromadach kulistych nie są wyraźne? :( Próbowałem na każdym powiększeniu, widać że gromada jest żółta (mówię nadal o M13) co potwierdziły dwie osoby i widać że jest rozrywana na gwiazdy których nie da się policzyć ale i wyraźnie zobaczyć. Jak kolega w końcu prześle mi zeskanowane moje szkice z wyjazdu to założę nowy temat i wszystko opiszę. :) Widziałem tyyyle nowych obiektów że... ŁO! :lol: Nie mogłem ich policzyć jednej nocy a rozpoznawałem je w stellarium po gwiazdach obok nich. (sugerowałem się szkicami) Ale o tym już we wspomnianym wyżej temacie.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.