Skocz do zawartości

"S"


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Heloł

W końcu niebo się przetarło, więc po dwóch przelotach ISSa postanowiłem skrobnąć (a w zasadzie "nadzióbać") jeszcze jeden szkic.

Ostatnio coraz częściej wieszam oko na asteryzmach. Zawsze to coś nowego, ciekawego i dostępnego z miasta.

Oto szkic asteryzmu o wyszukanej ;) nazwie "S". Jest położony w dolnej części gwiazdozbioru Herkulesa. W małym powiększeniu nie sposób nie skojarzyć tego z literką. Jest prawie tak fajny, jak wieszak, ale gwiazdki składowe ma o mniejszej jasności.

 

"S"

 

s.jpg

 

pozdrawiam

 

P.S: Za jakiś czas pewnie znów naszkicuję jakiś dziwaczny asteryzm.

 

*EDIT*

Podmieniłem plik, gdyż popełniłem błąd w dacie szkicu.

Dodałem też mój wzornik ("zgapiony" trochę od Mpp ;) ) jasności i kontrastu monitora. A więc wszystkie kwadraty oprócz pierwszego powinny się od siebie odróżniać po wytężeniu wzroku. Jeżeli napis "GOOD" jest widoczny, to jest dobrze, a jak pojawia się napis "BAD" to trzeba obniżyć jasność bądź odsunąć się od monitora by był niewidoczny, bądź ewentualnie na granicy widoczności.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ ten leży rzeczywiście na podanych współrzędnych ale jest to zdecydowanie bliżej zety Her (1,5°) niż Xi CrB (3°). Ponadto odnoszę wrażenie, że Wimmer rysuje szkice w technologii która daje odbicie lustrzane, co wszystkim poszukiwaczom daję pod rozwagę.

 

Wybaczcie, ale powiem szczerze, że w ramach promocji mojego nowego atlasu nieba będę zamieszczał przy byle okazji fragmenty mapek (z czasem coraz doskonalsze) obrazujące proces powstawania atlasu. Tak więc teraz zamieszczam fragment mapy nr 71 obrazującej wspomniany układ (zasięg mapy 12 mag).

 

s.GIF

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto odnoszę wrażenie, że Wimmer rysuje szkice w technologii która daje odbicie lustrzane, co wszystkim poszukiwaczom daję pod rozwagę.

 

Rzeczywiście tak jest. Korzystam z pryzmatycznej kątówki takahashi, która prostuje obraz góra-dół, ale fałszuje go prawo-lewo. Niestety może być to mylne, zwłaszcza dla posiadaczy newtonów.

Niemniej jest to bardzo dobra kątówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szukałem tej eSki, ale faktycznie w newtonie jest to na odwrót. Zatem dla newtonowców, asteryzm jest znany pod inną - równie dobrze oddającą to co widać - nazwą "odwrócone 5"

A że to dział szkicowy to i szkic zaczerpnięty z http://www.deepskylog.org/deepsky/index.php?indexAction=detail_observation&observation=27884&dalm=AO

pokazujący jak to można zobaczyć na odwrót,

 

27884_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.