Skocz do zawartości

Jedziemy?


exec

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj było rewelacyjnie. Świetne warunki, pięknie widoczna droga mleczna, niezły seeing. Siedzieliśmy tam niemal 6 godzin. Wyeksploatowałem się obserwacyjnie. Nie liczyliśmy ile padło obiektów. Sporo też oglądaliśmy przez lornetkę. Ostatecznie udowadnialiśmy swoim oczom, że w moim SCT 127 Welon jest widoczny w oczywisty sposób (mimo, że ciasno w polu wodzenia). Ameryka nawet zamajaczyła. Pobijaliśmy rekordy małych teleskopów wyłapując także małe planetraki typu Kocie Oko, Błękitna Śnieżka, Saturn. Ale tutaj to potrzeba apertury.

Upajaliśmy się widokiem M31 przez lornetkę i przez teleskop. Trochę pomęczyliśmy Roberta: -"Robert, a pokaż Veila, a pokaż M31" itp ;) Padło też kilka asteryzmów. Ostatecznie brakuje mi tylko tych zimowych do kolekcji. W pierwszej fazie odkrywaliśmy to, co może pokazać strzelec, nieco chowający się za drzewami.

A na końcu molestowaliśmy Jowisza, wkładając w wyciągi niemal wszystkie filtry jakie mieliśmy.

Było przednio. Tak na oko, to widziałem wczoraj z 30-40 obiektów.

Oby więcej takich nocek.

pozdrawiam

 

P.S: Szkice będą wieczorem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Niezłomni !!!

 

U mnie też było rewelacyjnie. Padła połowa Messiera !

Warunki super, tylko miejscówka nie bardzo. Kręcili się miejscowi na długich do 23,00.

Ale potem już tylko Niebo i ja.Odwiedziłem starych znajonych ze Strzelca, Tarczy, Wielkij Misi, Liry, Herkulesa, Łabędzia , Kasi, Persa i .... krócej napisac kogo nie odwiedziłem :)

Wszyscy w domu i w dobrych nastrojach - szkoda że tak rzadko możemy Ich odwiedzać :)

 

No i oczywiście Jowisz -masakra kosmiczną piłą :)

 

 

pozdrowienia z oddali

 

Dari

Edytowane przez Dari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 20 na 21 było naprawdę super. Buszowałem głównie po rachitycznych PN i GC w Oph, Ser, Sct, Aql, Del, Sge, Vul, Lyr i Peg. Najefektowniesze były niebieskawo-zielonkawa ngc 6572 (PN w Oph)a przede wszystkim duecik w Tarczy: planetarka ic 1295 i globularka ngc 6712. Zaliczyłem też pierwszego w swoim życiu Palomara (Pal 7) i kometę C/2006 W3 Christense. Nie czuję się też szczególnie przemęczony Waszymi zachciankami - gdyby nie Wy, nie luknąłbym nawet na te spektakularne messiery, a ich widok był przedni.

Żal mi tylko, że na Tąpadłach linia kilku drzew skutecznie zasłania "niski" południowy horyzont i uciekł nam Strzelec. W przyszłym tygodniu też szykuje się kilka bezchmurnych nocy, a obserwować bez Księżyca możemy nawet do 28-go, więc warto by rozważyć wypad na jakąś otwartą przestrzeń. Może Jordanów? Dawno już tam nie byliśmy.

Edytowane przez frebert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja niestety ani dzisiaj ani jutro nie dam rady ale od środy będę gotowy na wypadzik

jestem ciekaw Jordanowa. Nigdy tam nie byłem ale sądząc po mapie jest znacznie niżej. A jak tam z dostępem do horyzontu?

 

pozdrawiam

 

PS

dopiero wczoraj odespałem ostatnie eskapady :D

ale nie żałuję :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję spotkać się o 20.30 przy McDonaldzie na BP (wyjazd w kierunku Bielan). Potem na bieżąco podejmiemy decyzję.

Jeśli chodzi o Jordanów, jedynym elementem ograniczającym horyzont (mniej więcej na zachodzie) jest masyw Śleży. Południe jest czyściutkie. No, tylko ta mgła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pojechaliśmy we dwóch (Grzesiek i ja) - tym razem na nieodwiedzaną od co najmniej dwóch lat miejscówkę za Jordanowem.

Obserwację zacząłem dość wcześnie, bo już o 21.40. Nisko nad horyzontem złapałem M7, a jak się ściemniło ustrzeliłem jeszcze graniczącą z nią globularkę ngc 6453 (ok 10 mag, śred. 3,5 min, ale przede wszystkim jaka decklinacja!: -34,5). Niestety w niskim Strzelcu nie poszło już tak dobrze jak w Skorpionie. Pola orne rządzą się swoimi prawami. Podniosła się mgła i zaliczyłem już tylko M54. M69i70 oraz towarzyszące im małe globularki, na które chciałem jeszcze zapolować, choć były nad linią horyzontu, utonęły już w szarej mazi.

Z braku laku pojechałem jeszcze po kilku obiektach w Agl, Vul i Sge. Potem zrobiło się jasno od mgiełki i mniej więcej o 1.00 zwinęliśmy sprzęt i wróciliśmy do wroca.

 

Wypad nie był za długi. Wkomponowaliśmy ryzyko mgiełki w nasze plany obserwacji na niskich deklinacjach, i opłaciło się. M6, M7 + ngc6453 i M59 nie trafiają się u nas na życzenie! Było OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, ze podczas gdy Robert czesał globularki na linii horyzontu, to ja delektowalem sie widoczkami obloczkow gazowo-pylowych w Strzelcu i innych spektakularnych i mniejszych globularek w gornym Strzelcu. Dodatkowo w miedzy czasie zmian okularow w wyciagu, zlapalem 6 meteorów - 4 z roju Perseidow,1 mysle, ze z delta-Aquarydow i jeszcze jeden sporadyk.

Na koniec zrobilismy sobie wycieczke po klasykach nieba - od jasnych planetarek po rozłożystą Veil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma czego żałować. Archiwalne zdjęcia sat.24 pokazują, że były jednak chmury wysokie.

 

Trzeba się lepiej zorganizować. Może wymienimy się po prostu telefonami... Jak kogoś najdzie na podglądanie, postara się poruszyć choć jednego kompana do obserwacji...

 

A swoją drogą... z soboty na niedziele wygląda sprawa obiecująco. Wiem, że Łysy zachodzi o 0:08 i całego Strzelca szlag trafia. Ale można się wybrać na oglądanie od 23:00 - godzinka na rozkład i wychłód, a potem dalej pozostaje Łabądek, Perseusz wysoko... wyłażą zza krzaków Bliźniaki (jakkolwiek złowieszczo by to nie brzmiało :D ) z Byczkiem i Woźnicą. Zawsze coś tam do oblookania będzie ;D Ja np. mam na pieńku z Crescentem, Bąblem, pewną planetarką i jedną kulką i fajnie by było gdyby zakończyć sprawę tym latem.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się lepiej zorganizować. Może wymienimy się po prostu telefonami...

toż przecież już dawno tak zrobiliśmy :blink:

nawet miałem wczoraj ochotę zadzwonić do Freberta ale niebo było jakoś niesympatycznie zamglone więc odpuściłem

 

obawiam się, że Księżyc zniweczy plany obserwacji Strzelca ale jest wiele innych ciekawych obiektów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.