Skocz do zawartości

Neptun... wyszukiwanie w toku... nie znaleziono!!!


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż od ponad tygodnia prowadzę bardzo zażarte poszukiwania Neptuna. Razem z gwiazdkami jeszcze 20.08.2009 było go widać w lornetce 10x50 jako lekka mgiełka... a teraz nie widzę go nawet w lunecie na 90 przy godzinnym szukaniu! Wziął i ściemniał czy jak? Ja się nie znam ale jeżeli jest jakaś gorsza pora to powiedzcie proszę. Jowisza widać spoko, dziś apogeum Księżyca! Zrobiłem szkic by porównać go z tym drugim apogeum tyle że zbliżeniowego. I właśnie co do szkiców to chciałem porównać mój szkic z 20 i z 30 ale... nie ma Neptuna! -.- Czy ktoś wie dlaczego? Księżyc dzisiaj był, ale jak szukałem Neptuna tydzień temu to też nie był widoczny. Czy to wina pory roku czy co?

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś bez problemu odszukać załączam mapkę Neptun w kole "szukacza".

Z prawej nieco w dole jasny Jowissz.

No ja wiem gdzie to jest, tyle że jedyne gwiazdy które widzę to są: 42Cap, 44Cap, 45Cap i uCap <-- takie h do góry nogami jest przy literkach Cap. Nie mogę w ogóle dopatrzeć się innych gwiazd! ;/ A co dopiero Neptuna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie bliskość Księżyca nie sprzyja polowaniu na Neptuna przez lornetkę. Wczoraj w lornetce też go nie widziałem (miałem zasięg z balkonu 5,2-5,5mag), dopiero wycelowanie ośmiocalówką w μCap i skakanie po gwiazdkach w bok przyniosło rezultat. Spróbuj za półtora tygodnie, jak Łysy... to znaczy Księżyc ;) będzie po trzeciej kwadrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z gwiazdkami jeszcze 20.08.2009 było go widać w lornetce 10x50 jako lekka mgiełka...

Hej, Dementorinie, dopiero teraz zwróciłem na to uwagę - albo źle się wyraziłeś, albo ustrzeliłeś jakiegoś messiera. Mgiełka? Neptun w lornetce jest "gwiazdką"...

Jeśli jednak mgiełka - to zdecydowanie szukaj dalej...

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Dementorinie, dopiero teraz zwróciłem na to uwagę - albo źle się wyraziłeś, albo ustrzeliłeś jakiegoś messiera. Mgiełka? Neptun w lornetce jest "gwiazdką"...

Jeśli jednak mgiełka - to zdecydowanie szukaj dalej...

Że mgiełka to chodziło mi o to że jak jest kilka gwiazdek obok siebie to tworzą niewyraźną mgiełkę zrobioną jakby ze zlepionych gwiazdek. :/ No to poczekam do 9, wtedy Księżyc zajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.