Skocz do zawartości

który PS do astro


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Mam pytanie, który Photoshop nadaje się najlepiej do obróbki zdjęć astro? Bawiłem się trialem CS2, ale cena jest masakrycznie wysoka. znalazłem Adobe Photoshop Elements za 35 funtów, ale jak to zwykle bywa, prostsza wersja może nie mieć najważniejszych funkcji, na których mi może zależeć. Kto może bawiłw się tą wersją programu? jest wystarczająca?

 

Dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie,

 

nikt nie ma Adobe Photoshop Elements?

sciąłem triala i na pierwszy rzut oka wygląda ubogo. nie można np. pobawić się krzywymi, są tylko levele. warstwy są nadal dostępne, ale myślę, że nie wszystkie potrzebane funkcje do astro będa dostępne.

 

Znalazłem takią opinię o Elements:

 

Can I use the techniques described in the book with Photoshop Elements?

 

Yes, for the most part.

 

Adobe Photoshop Elements is a mid-level consumer photo editing program that is "almost" Photoshop that is aimed at photo enthusiasts and small-business users. It offers "almost" all of the features of the full version of Photoshop, but for $99 instead of $600.

 

Elements has Levels adjustment, but not Curves. Elements has Layers, but not Channels. Elements has RGB but not CMYK.

 

Most of the basic image correction techniques described in the book will work in Photoshop Elements, but some of the advanced enhancement techniques may require the full version.

 

 

bardzo bym prosił o poradę bo nie chcę wyrzucić niepotrzebnie pieniedzy w błoto.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim obawiam się, że elements nie pracuje w 16 bitach, a na pewno większość narzędzi. To go w zasadzie wyklucza.

 

Problem w tym, że do astrofotografii potrzebujemy bardzo zaawansowanych cech programów graficznych. Środowisko pracy astrofotografa przypomina bardzo środowisko pracy profesjonalnego grafika, gdzie np. kalibracja koloru, czy monitora ma gigantyczne znaczenie. To nie są te same zastosowania, co np. codzienna obróbka zdjęć polegająca na rozjaśnieniu, ściemnieniu, czy poprawie kontrastu.

 

Oczywiście, mówię tu o zaawansowanej astrofotografii, więc do podstawowych rzeczy pewnie elements wystarczy, ale... Z drugiej strony jak się jakiegoś narzędzia uczyć, to wg mnie docelowego, a Photoshopa warto się uczyć z wielu powodów.

 

Problemem jest cena. To jasne. Ale można kupić np. starą wersję 7 za rozsądne pieniądze, a w nowych CS'ach wiele więcej nie dostaniesz w kontekście astrofotografii. W zasadzie tylko rozszerzone spektrum narzędzi do 16 bitów, ale i w starym można sobie poradzić. Możesz poszukać CS1, albo C2 na wtórnym rynku. Teoretycznie licencja nie zezwala na odsprzedawania oprogramowania, ale, to niewielki grzech :P.

 

A może zainteresuj się darmowym GIMPem? O ile dobrze pamiętam, potrafi pracować w 16 bitach? Trzeba też pamiętać, że same programy astro mają coraz więcej narzędzi, których umiejętne wykorzystanie może uwolnić od konieczności kupowania Photoshopa (vide MaximDL).

 

Sprawa nie jest łatwa. Bez photoshopa można żyć, ale mając świadomość, jak niesamowite jest to narzędzie, trochę trudno pogodzić się z kompromisem pracy w innej aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam za odpowiedź.

 

Gimpa próbowałem i cały czas próbuje,niestety jest on tylko 8 bitowy, a w funkcjonalniości nie umywa się nawed do Elements a co dopiero CS. no i poradników na PS jest mnóstwo, a Gimp tak jakby zapomniany pozostał (np: jak nakładac na siebie warstwy, usuwanie gradientu, itp, itd)

 

Muszę poszukać starszej wersji PS, albo uzbierac troszkę wiecej kasy (choć za ta kase zrobiłbym sobie pewnie nizły upgrade sprzętu :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Włącz w Gimpie GEGLA (http://pl.wikipedia.org/wiki/GEGL) a przekonasz się, że nie do końca :rolleyes:

 

Kurcze, próbowałem z GEGLem i nie udało mi się uzyskać 16 bitów na kanał. Przynajmniej filtry/histogram/krzywe nie dziłają w 16 bitach. Może jest jakaś wersja alpha/nightly build, w której to działa?

 

A co do ceny PS, też mnie przeraziła. Długo grzebałem i szukałem. W końcu udało mi się znaleźć program Photoline. Pewnie nie jest to mistrzostwo świata, ale na razie ma wszystko, czego potrzebuję. Zapewne po jakimś czasie okaże się, że jednak brakuje potrzebnych funkcji. Niemniej cena jest na tyle zachęcająca, że dałem się skusić :) Jest 30-dniowy trial.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.