Skocz do zawartości

M33 z nowej tubki


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Zestaw ciągle nie skończony, ale po zlocie byłem tak wygłodniały czegokolwiek, co wiąże się z astrofotografią, że skolimowałem astrograf (+/-) wrzuciłem w niego kamerkę, nowe adaptery i ustrzeliłem po parę klatek LRGB. 5xL, 3xRGB

 

A czy musiałeś strzelać akurat w M33??? :D

Ludzie na zlocie usiłowali co nie co ustrzelić, żeby zaszpanować na forum, a Ty od razu przywaliłeś fotką nie dostępną dla zwykłego sprzętu :Boink:

Szczegół i skala powala :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F 3.7 ? Prosimy o szczegóły dot. sprzętu oraz korektora :)

Szczegóły? Korektor jest wielkości dużej butelki od wina (zintegrowany z wyciągiem). :szczerbaty: Cały astrograf jest od Oriona z serii AG (plus lepsze lustra). Całość skonstruowana tak, żeby zaświetlić całą klatkę KAF16803.

 

Tu masz parę fotek potworka:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=27912&view=findpost&p=364172

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co tu pisać, jak dopracujesz sprzęt będzie pozamiatane

Daleka jeszcze droga. Mam wątpliwości co do tego czegoś, co się nazywa wyciągiem. Brakuje mi tam precyzyjnej regulacji w każdej osi, a klatka prawie 4x4 cm wymaga idealnego zrównania płaszczyzny ostrości z płaszczyzną rejestratora. Przy f3,7 wymagana dokładność jest kosmiczna i zastanawiam się nad poważną modyfikacją zestawu. Być może będzie trzeba pójść w stronę DreamScope:

http://www.dreamscopes.com/pages/07/16inDAtube-12.htm

 

Tu dobrze widać. Boję się, że nie dam rady inaczej, przy wadzę kamery ProLine wiszącej daleko od tubusa. Przy takiej klatce niezauważalne mikrougięcie wyciągu oznacza brak idealnej ostrości rozłożonej na całej klatce i cały misterny plan w...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie pomyliłeś się z czasami ekspozycji :) - to ja wypisuję się z astrofoto. Kurde, toż to pożeracz fotonów. Jest naprawdę extra.

Nie pomyliłem się. Poniżej klatka 300 sek. - 1 surowa, nawet bez DDP - tylko sclippowana stretchem. Nie ukrywam, że napawa mnie to wielkim optymizmem.

CCD Image 417.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegóły? Korektor jest wielkości dużej butelki od wina (zintegrowany z wyciągiem). :szczerbaty: Cały astrograf jest od Oriona z serii AG (plus lepsze lustra). Całość skonstruowana tak, żeby zaświetlić całą klatkę KAF16803.

 

Tu masz parę fotek potworka:

http://astro-forum.o...ndpost&p=364172

Nieźle, ale jakoś nie mogę odszukać średnicy LG ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane przez Adama 11cm to rozmiar LW bo LG ma 12 cali (jak sie nie myle). Adam, troche sie pogubilem. Na zdjeciach masz tube z serii CT (u Oriona seria nizej od AG ktora jest typowym astrografem). Sam sie zastanawiam nad kupnem CT8 ale przy moim malym pixelu (5.4um) i ogniskowej 900mm obawiam sie ze moj EQ6 nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko, widziałem w tekście LW, a stoi LG. Sorry. Jest to oczywiście 12".

 

Dziubek - to jest mutant ;). A tak na serio, chciałem serię AG, ale tam są lustra Research Grade, a CT ma klasę wyżej. Zamówiłem po prostu składaka (jak wszystkie de facto). Inaczej mówiąc, do kosztorysu posłużył nowy CT z wrzuceniem tego wszystkiego, co jest w serii AG, czyli:

 

1. Wyciąg 3 cale

2. korektor (on sam kosztuje bagatela prawie 1/3 ceny astrografu)

3. cela inna

4. pająk monolityczny CNC

5. trochę inne obejmy i dodatkowe dovetaile 3"

6. inne lustro wtórne (w CT jest chyba 60-70 mm)

7. aktywne chłodzenie (nie wiem, czy w CT jest, ale chyba nie).

 

Inaczej mówiąc, jest to dokładnie to samo co w AG tylko z optyką klasę wyżej, czyli UltraGrade (w moim stehl ratio wynosi 0,991). Oni i tak wszystko robią na zamówienie, a oferta to "przykładowe" konfiguracje.

 

Czemu dokleili mi naklejkę CT? Nie mam pojęcia. Widać chcą promować te CT jako przyszłość newtonów, jak u mnie zobaczysz go, to pomyślisz, o kurde, ale wypasiony ;) A tu zonk... :)

 

Jak wygląda i działa nowy CT można zobaczyć tu:

http://www.orionoptics.co.uk/Resources/CTreview1a.pdf

 

Jak widać, wygląda zasadniczo inaczej niż AG:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=46259

 

zwróć uwagę na wykończenie tubusu na końcach i np. pająk.

 

Szczerze mówiąc, ta kombinacja miała jeszcze jeden cel. Miałem wziąć customizowanego składaka bez wyciągu AG (drogi jak cholera), a zamiast niego miałbyć PDF FLI, ale... sales Oriona przekonał mnie, że jest wyjątkowo dobry. Teraz sam nie wiem, czy dobrze zrobiłem, bo i tak chyba będę musiał zrezygnować z tradycyjnego wyciągu. Same dylematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wszystko jasne. Sam sie wlasnie zastanawilaem dlaczego do serii CT montuja swoje najlepsze lustra (Ultra Grade) a do AG lustra klase nizej. Nie wiem jak u Oriona jest z ich focuserem ale moze ten od ASA bylby lepszy? Tez 3'' i mozna go kupic oddzielnie (sporo kosztuje).Wydaje mi sie ze mechanicznie ASA powinna byc znakomita zwazywszy na fakt ze robia znakomite(i cholernie drogie) motaze. Choc z drugiej strony taki FLI PDF focuser wydaje sie byc najlepszym i chyba sprawdzonym rozwiazaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ASA, on też się średnio nadaje. Astrografy newtonowskie to specyficzne jednostki. Ich konstrukcja wymusza hardcorowe rozwiązania w kontekście wyciągu. Za to pokonanie wszystkich problemów owocuje astrofotograficznym niebem. Właściciele ASA też kombinują. Tu jeden z popularniejszych. Zobacz, co on wymodził na wyciągu:

eq1.jpg

 

ProLine od FLI nie jest mały, do tego też nie jest lekki. Korektor jest bardzo długi (ze 20 cm) co powoduje, że powstaje spore "ramie". Ja chciałbym całkowicie zlikwidować wyciąg i zrobić coś takiego, jak jest w DreamScope'ach.

 

http://www.dreamscopes.com/pages/07/16inDAtube-12.htm

 

Z wykonaniem tego czekam na przyjazd kamery, bo może ten wyciąg da radę. Orion twierdzi, że jest co najmniej tak samo sztywny, jak wersja od ASA. Wykonany jest nieźle, więc kto wie. Swoją drogą, Orion przegina z cenami, bo za ten wyciąg suma sumarum zapłaciłem więcej, niż ASA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, a czy mogę zapytać, jestem Canonowcem, a do kamery jeszcze mi daleko. Czemu na tej pojedynczej klatce przy najjaśniejszych gwiazdach są takie kolumny? Jak je usunąć?

To bloomy. Można je usunąć juz na etapie obróbki w Maxinie stosując odpowiednią nakładkę.

Wiadomości w necie na ten temat jest dość sporo np.:

http://www.astronomics.com/main/definition.asp/catalog_name/Astronomics/category_name/DW3A7V04GBG58GPFL36T7WA8L6/Page/1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnię tylko: jak sobie kupisz kamerę, to nie znaczy, że je będziesz miał. Wszystko zależy od tego, czy kamerę będziesz miał z bramkami anty-bloom, czy bez (ABG vs NABG). W zasadzie wszystkie popularne kamery są ABG, czyli mają bramki. Zaletą ABG jest to, że nie powodują rozlewania się przesaturowanych komórek, wadą - zdecydowanie mniejsza czułość. Najsprawniejsze kamery pod względem sprawności kwantowej, jak np. moja (KAF3200), czy np. KAF6303 są oczywiście bez bramek.

 

Dla kogoś niezaawansowanego kamery bez bramek nie są zalecane. Osoby bardziej zaawansowane zawsze wybiorą kamerę bez bramki ABG, bo zależy im na sprawności, a usunięcie bloomów to dla nich nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.