Skocz do zawartości

Start Astropolis - 23 października 2009, godź 19:00


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

W tej sekundzie uruchamiamy i oddajemy do Waszych rąk pierwszą betę publiczną Astropolis. Przez ostatnie tygodnie intensywnie testowaliśmy system, więc liczę, że 99% błędów zostało wyeliminowanych. Jeżeli jednak takowe znajdziecie będziemy bardzo wdzięczni za wypisywanie ich w odpowiednim wątku.

 

Czym dokładnie jest Astropolis przekonacie się wchodzą pod tymczasowy adres (beta):

 

http://astropolis.pl

 

Po tygodniu testów Astropolis przejdzie pod swoją docelową domenę, czyli Astropolis.pl.

Serdecznie dziękuję całemu zespołowi zaangażowanemu w prace oraz testerom-ochotnikom, bez których Astropolis nie byłoby dzisiaj tym, czym jest. Mam cichą nadzieję, że Wszyscy docenimy pracę pierwszych "informatorów", którzy w pocie czoła zapełniali serwis ciekawymi informacjami, których próżno by szukać zgromadzonych w jednym miejscu. Tak, jak wcześniej obiecywałem, pod koniec tygodnia grupa najaktywniejszych 10 osób otrzyma w prezencie koszulki (AF lub AP).

 

W szczególności dziękuję szefowi programistów - Michałowi Polakowi, który wykonał kawał świetnej pracy. Dziękuję także Sumasowi, E.Eri'emu i Hansowi, którzy intensywnie utwierdzali mnie w przekonaniu, że ten projekt ma sens. Macie ogromne serca do astronomii!

 

Czekamy na informacje, czy serwis Astropolis spełnia Wasze oczekiwania i... czy po prostu Wam się podoba.

 

Zapraszam,

Adam Jesionkiewicz

 

http://astropolis.pl

Edytowane przez Adam_Jesion
nowy adres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam i gratuluję !!!

 

Dobra robota.

W XIX w robiły to towarzystwa naukowe, zrzeszające pasjonatów. I wniosły wspaniały wkład w rozwój nauki.

Teraz Wasza - nasza kolej !

 

Jeśli potrzeba czegoś z mojej działki - zgłaszam gotowość

 

Miło być w społeczności która potrafi cos takiego!!!

 

pozdrawiam

Dari

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wytrwałości i efektu końcowego.

 

Wypełniliście wreszcie lukę w polskim świecie internetowym, którą był tak uniwersalny dostęp do informacji astronomicznych. Społeczności miłośników astronomii nie brakuje i to jest i będzie dobre miejsce do ich integracji i dzielenia się informacją. Winszuję i niech każdy z nas dokłada od dziś swoją cegiełkę w dalszej rozwój Astropolis!

 

Pozdrawiam

oneal (Tomasz Rynkowski)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że pomysł mi się bardzo podoba. Dzięki AstroPolis można zobaczyć i inne strony internetowe, o których się wcześniej w ogóle nie słyszało/czytało. A na wielu z nich, specjalizujących się w swoim temacie, często są naprawdę smakowite kąski! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update tego, co działo się w czasie 2 dni od startu Astropolis. W tej chwili z serwisu korzysta już około tysiąca osób (!), w tym swoje konta ma ponad 300 osób. Wśród osób mamy doktorów, w tym jednego profesora. Bardzo nas cieszy zainteresowanie ze strony środowisk naukowych, bo świetnie wpisuje się w strategię portalu polegającą na kreowaniu treści o wysokiej wartości merytorycznej, co w dobie całkowitej mcdonaldyzacji przestrzeni mediowej jest unikatem.

 

Wielką satysfakcją napawają nas także spływające komentarze, za które jeszcze raz serdecznie dziękuję. Pozwolę sobie zacytować klika z nich, które pozwalają podejrzewać, że mamy przed sobą rewolucję w dostępie do wiedzy i informacji z dziedziny astronomii.

 

(...)Zresztą - na początek po prostu czytam sobie jakieś podstawy teorii (choćby na Wikipedii) a resztę znajduję na (...). I przez długi czas to mi wystarczało. Tymczasem, przez Astropolis przewinęło się już tyle ciekawych linków i artykułów, że nie sposób za nimi nadążyć. Mam nadzieję, że znajdę niebawem nieco czasu, żeby poczytać na spokojnie i nadrobić zaległości. Jestem pod wrażeniem, ile dzieje się chociażby na stronach z samej Polski! Teraz dociera do mnie ile mnie omijało lub mogło ominąć.

Genialna rzecz. Po prostu cud, mniut, malyna!

 

Idea Astropolis jest znakomita, prosta, a za razem pełna informacji. Portal jest żywy i dynamiczny, sądzę, że każdego dnia pojawiać się będą linki do ciekawych artykułów, dyskusji na forach i informacji o wydarzeniach. Podoba mi się tematyczny podział informacji oraz grupy użytkowników.

 

No kurcze Jesion, teraz już wiem, że założę swoją stronę. Wcześniej nie miało to sensu, bo kto by tam zajrzał? Ale teraz mnie nakręciłeś maksymalnie.

 

No i zakończyliśmy podziały w astronomii. Przestałem czuć presję pisania na (...) a to chyba najważniejsza radość płynąca ze startu astropolis.

 

Dziękuję także za zgłaszanie błędów. Na bieżący są usuwane. Chwilowo może nie działać automatyczny system logowania, pozwalający nam używać kont z Astro-Forum.org, ale najpóźniej za kilkanaście godzin ta funkcjonalność powinna wrócić do życia.

 

Na koniec słowo wyjaśnienia dla osób pytających mnie o ryzyko "porzucenia i troski" o AF: nie ma takiej możliwości. To forum rozwijane będzie równolegle przy pełnym wsparciu projektów zewnętrznych, co oznacza, że także tutaj pojawią się nowe funkcjonalności wykorzystujące m.in. zalety wynikające z integracji różnych produktów internetowych. To samo dotyczy Celestii, którą chcę czas odświeżyć. Mamy ochotnika (dzięki Lech), który zajmie się jej rozwojem przy pełnym wsparciu AF i AP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

jedna sprawa mnie nieco nurtuje, a mianowicie RSS'y

Byc moze to to nie bug a feature, niemniej tresci w RSS'ach sa obcinane po ktoryms znaku, przykladowo wpis:

 

" Coś bardzo dziwnego dzieje się na egzoplanecie COROT 7b. Generalnie gdy słyszysz słowo atmosfera, przed oczami pojawia się widok zamglonego horyzontu z mniej lub bardziej egzotycznymi chmurami. Gdzieś daleko pada deszcz... aby na pewno? A co powiesz na, owszem deszcz, ale kamyków? A może mgiełka osadzająca granitową krę na oceanie lawy? Brzmi intrygująco i niesamowicie, ale to nie fantazy. To wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego"

 

wyglada tak, ze zostal brutalnie pozbawiony tego co nizej:

 

adzająca granitową krę na oceanie lawy? Brzmi intrygująco i niesamowicie, ale to nie fantazy. To wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego

 

 

nie dalo by sie jakos zrobic pelniejszej, nieobcinanej wersji RSS'ow? Moze tez (to juz pewnie jako alternatywny kanal) ze zdjeciami i filmikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Tak, są obcinane z wielu powodów. Wyłączymy ograniczenie, ale wtedy też trochę w niektórych czytnikach mogą rodzić problemy. Docelowo dodamy miniaturki graficzne. Większych obrazków w docelowym systemie nie będzie w ogóle, to beta na razie i nie wszystko jeszcze jest dostosowane do wymogów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, astro wykop - rewelacjny pomysł!

 

Dwie drobnostki:

- przy kliknięciu scrollem myszy w bezpośredni url (nie w link do podstrony astropolis), któregoś z tematów, link otwiera się w tej samej karcie przeglądary. Dla osoby która jest przyzwyczajona wrzucać rzeczy do kolejnych kart może to być kłopotliwe.

- w mini przeglądarkach mobilnych ekran dość szybko się "kończy", na co oczywiście nie ma rady (poza kupnem bardziej wypasionego telefonu), dobrze byłoby gdyby po kliknięciu w "czytaj więcej", tekst na ekranie startował od punktu na którym skończyliśmy przed kliknięciem. wyszukiwanie tekstu w telefonie jest trochę trudniejsze niż na ekranie kompa.

 

Tak czy inaczej strona momentalnie powędrowała na pasek zakładek. Gratuluję jeszcze raz pomysłu.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj uruchomiliśmy nową funkcjonalność - newsletter. Teraz nie musicie zaglądać na AP, żeby wiedzieć, czy coś ważnego się nie dzieje. Powiadomienia ustawione są na tygodniowe. Jeżeli ktoś sobie nie życzy zestawień TOP10 w tygodniu, to może w swoim profilu na AP wyłączyć całkowicie. Można także ustawić sobie na "codzienne" lub "miesięczne".

 

Przed nami jeszcze:

1. Powiadomienia alertowe - tzn. takie, kiedy dany news osiągnie X poleceń. Np. wiadomość dostaje 20 plusa, wtedy do Twojej skrzynki leci powiadomienie, że coś naprawdę ważnego się stało. Oczywiście to będzie konfigurowalne zarówno w kwestii ilości poleceń, jak i działów, które chcecie monitorować. Można będzie ustawić sobie także słowa kluczowe, które są dla nas istotne. Alerty astronomiczne (zorza np.) będzie można docelowo subskrybować na komórkę (SMS).

 

2. Powiadomienia grupowe - można będzie skonfigurować sobie zestawienia z newsów powiązanych z grupami. Np. jesteś w grupie astrofotograficy, więc możesz być informowany, kiedyś coś nowego się tam objawi, albo poprosić system o dostarczanie zestawień dziennych, tygodniowych - z tej właśnie grupy.

 

Do mailingów stawiamy osobny serwer. Dlatego jeżeli jakieś alerty teraz nie będą dochodzić, to wybaczcie. Z czasem powinno się to poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też śledzić anglojęzycznego giganta tematycznych "wykopów" - Reddita:

 

http://www.reddit.com/r/astronomy/

http://www.reddit.com/r/astro/

 

17 news to: "We Drive BMW’s Electric Mini E ". Właśnie dlatego postanowiłem zrobić całkowicie dedykowany wykop, do tego zintegrowany z naszymi serwisami. Nie mniej - dzięki za link. Nie widziałem tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 news to: "We Drive BMW’s Electric Mini E ". Właśnie dlatego postanowiłem zrobić całkowicie dedykowany wykop, do tego zintegrowany z naszymi serwisami. Nie mniej - dzięki za link. Nie widziałem tego.

 

Dobre źródło ciekawostek i świeżych newsów - także z mało znanych, prywatnych stron, które można "przeklejać" do astropolis ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj uruchomiliśmy nową funkcjonalność - newsletter.

 

Ale nie ma polskich liter:

 

[+20] Odkryto jaskinie na Księżycu! - kanarkusmaximus | 2009-10-23 18:56:50

Jaskinie na Księżycu? Proszę bardzo! Znaleziono! ...

 

Tak niestety wygląda cały post, ale idea postowania OK, tylko wyszło jak zwykle.

 

Wytrwałości w uruchamianiu Astropolis!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma jeszcze problem z mailingiem? Sprawdzaliśmy i testowaliśmy mailing przez wiele dni wcześniej. Nie było żadnych problemów. Dajcie znać, bo musimy ustalić przyczynę.

 

A Ciebie Robert proszę o dane: system, przeglądarka (wersja), program pocztowy, jak jesteś podpięty do internetu. Oczywiście na priwa. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mieliśmy tu mały zakład, w jakim czasie powstanie setne konto na Astropolis. Konto już jest, a Damian_n dostaje koszulkę Astropolis. Proszę o kontakt na PW. Następny nagrodzony będzie przy 500 ;)

 

miło mi poinformować, że mamy już pięćsetnego użytkownika Astropolis :)

 

AP-500user.PNG

 

Tym szczęściarzem jest Benji,

dziękuję w imieniu redakcji AP i gratuluję nagrody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.