Skocz do zawartości

IC405


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj uległem pokusie fotografowania. Księżyc w pełni, więc padło na Halfa, niestety przetaczały się chmurki, ale to jest ważne dlaczego uległem tej pokusie. Fotografowałem z mojego nowego sporego stacjonarnego obserwatorium :) więc na temat samego obserwatorium napiszę w odpowiedniej relacji, teraz zdjęcie 6 x 1800 niestety zaszumione, ale duża w tym wina chmurek :( cóż począć musiałem wyciągnąć materiał z tła.

405.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wczoraj było niby fajnie, a jednak jakaś rzeźnia by coś zadziałać. Problemy z ostrością, szum jakiś gigantyczny. Sporo do kosza poszło.

Zgadza się, wczoraj z 20 minut męczyłem się z ostrością, a i tak z efektu średnio byłem zadowolony. Seeing był fatalny...

 

Gratuluję obserwatorium, z doświadczenia wiem że pozwala to zwiększyć znacznie efektywność i ilość zdjęć.

 

Pozdrawiam, Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia wczoraj było tragicznie. Wg mnie coś wisiało na wysokości, do tego oświetlone masakrycznie Księżycem. O silnym wietrze nie wspomnę ;)

 

dodatkowo seeing byl zepsuty w inny sposob niz zwykle - obraz mi w wiekszych powiekszeniach zamiast "falowac" jak to zazwyczaj bywa, to drzal w zaskakujaco regularny sposob. w pierwszym odruchu myslalem, ze cos z napedem nie tak, w drugim ze z wywazeniem tuby, dopiero pozniej pogodzilem sie, ze wczoraj "tak bylo"... na szczescie byly tez chwilowe, polsekundowe okienka lepszej widocznosci, choc Mars na razie nie zachwycil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było śmieszniej to ja wczoraj doświadczyłem jeszcze jednego dziwnego zjawiska. Chciałem złapać LBN 682 (tak na marginesie nie widziałem jeszcze zdjęć tej mgławicy, no chyba, że w katalogu SH występowała i teraz nie kojarzę)

 

Na kilku klatkach złapałem taki oto efekt, co to jest ? Sam nie wiem, może jakiś obraz Księżyca pobocznego (czy coś takiego w ogóle istnieje ? )

Acha, to zdjęcie to też Halfa

dziwne.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kilku klatkach złapałem taki oto efekt, co to jest ?

Jakbym nie widział wczorajszych warunków to powiedziałbym, żebyś zrobił sobie FLATa i po problemie :)

Faktycznie dziwne. Nie mam pojęcia - jedyne co mi przychodzi do głowy to odbijający się Księżyc?

Nie świecił Ci gdzieś w soczewkę teleskopu? Z drugiej strony to Ha... nie wiem.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym nie widział wczorajszych warunków to powiedziałbym, żebyś zrobił sobie FLATa i po problemie :)

Faktycznie dziwne. Nie mam pojęcia - jedyne co mi przychodzi do głowy to odbijający się Księżyc?

Nie świecił Ci gdzieś w soczewkę teleskopu? Z drugiej strony to Ha... nie wiem.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

 

Księżyc mógł się odbijać jedynie od odrośnika, ale przyznam, że fotografowałem kiedyś w gorszym ułożeniu, a takiego efektu nie miałem.

 

Znalazłem zdjęcie tej mgławicy:

http://www.collectingphotons.com/Astro/Nebulae/CAM%20VdB%2015%201600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawie na pewno Księżyc. Mi, na wielkiej matrycy wczoraj prawie w każdej pozycji się dostawał. Nawet przez otwory wentylatorów z tyłu tubusa ;) Długo szukałem jakiegoś obiektu, który dałby takie ustawienie tuby, żeby się to księżycowe światło nie dostawało do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.