Skocz do zawartości

Nadworny Czarodziej Cefeusza


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Ten obszar nieba jest bardziej znany w ramach katalogu NGC.
NGC 7380 jest gromadą otwartą odkrytą przez Karolinę Herschel w 1787 roku. Gwiazdy gromady otwartej NGC 7380 dość przyjemnie przeplatają się z dość rozproszoną mgławicą która nosi w katalogu Sh2 numer 142.
Karolina Herschel odkryła ten kompleks kiedy jej brat William był nieobecny. To nowinka dla mnie bo myślałem ze tylko Pan Herschel bawił się w obserwacje nieba. Kobieta obserwująca niebo w tamtym czasie to jednak fakt dość niezwykły. Jak zwykle, William Herschel zawarł odkrycie siostry w jego katalogu jako H VIII.77.

Wizard to popularna nazwa mgławicy. Mój tytuł nawiązuje do Cefeusza - gwiazdozbioru w którym obiekt się znajduje albowiem Kefeus (Kefeus Arkadyjczyk, Cefeusz) to król Tegei w Arkadii i Argonauta w mitologii greckiej.


Podsumowując bardziej znaczące obiekty na tym zdjęciu.

NGC 7380 - jest gromada otwarta związane z tytułową mgławicą. Obiekt ten jest gromadą masywnych gwiazd typu O i B powstałych około 4 miliony lat temu. Wymiary to ok 25 minutach kątowych a jasność 7.3 Mag.
Gwiazda HR8677 - niebieska ledwo widoczna gołym okiem przy super przejrzystości pod bardzo ciemnym niebie. Jasność 6.4 Mag.
SH2-142 - mgławica z II katalogu "szarpelsów". Związana z gromadą otwartą NGC 7380.

FSQ, 2KXm/XCM - 4.5h Ha, 2.5h LRGB Wieksza rozdzielczość

 

 

ngc7380hc_2009_800.jpg

 

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka super, taka delikatna i 3D :)

Niestety zapomniałeś podać jednej istotnej informacji... Gdzie Ty robiłeś tą fotkę??? Gdzie Ty masz pogode????

Pozdro :Beer:

Zapewniam Cie ze fotograie robilem w Polsce wtedy kiedy pogoda byla. Nie mam dzial orgonowych poki co a pancernik z avatara strzela dalej normalna amunicja :)

Nie "katuje" sie obrabianiem zdjecia na drugi dzien po sesji. To ma być przyjemność odpowiednio dopasowana do obowiązków i okoliczności życiowych.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Tez czuje ze to najlepsze połączenie. Ba, żeby mi się chcialo chodz troche robic notatki z obrobki. Zawsze ide w nieznane bez planu :)

Mysle ze wroce do starszych kompilacji ha-LRGB i zobacze jak wyjdzie powtornie. Wtedy zastanowie sie czy moge juz mowić o pewnej "metodzie".

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam na tapecie i dreszcz mnie przechodzi za każdym razem, gdy patrzę. Obraz odbiera się trzewiami i bezpośrednio wyczuwa jego metafizykę. Możecie się śmiać z tych określeń, ale tak to czuję. Gdy widzę podobne fotografie, całkowicie zmienia mi się obraz "kłaków" obserwowanych później.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.