Skocz do zawartości

Dobór kamerki po raz n-ty


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Sorry za taki topic, ale potrzebuję kilka linków lub po prostu informacji jak dobrać ccd do teleskopu 80/480.

Zasadnicze pytanie brzmi jak się ma wielkość pixela kamerki do rodzielczości takiego sprzętu oraz do

wielkości krążka uzyskiwanego przez teleskopik. Czy sama wielkość matrycy ccd jest uwarunkowana parametrami teleskopu (zakładam

stosowanie korektora pola przy zmniejszeniu skali ok 0,8x).

Nie chciałbym władować się w zakup ccd którego parametry rozminą się z własnościami optycznymi telpa.

Poziom prezentowanych prac z ccd i dyskusje są na tak wysokim poziomie, że brakuje mi

informacji zupełnie podstawowych :(

Interesuje mnie też dobór kamerki do OAG przy tym telpie, widzę że wszyscy się przesiadają

na ten system (chociaż nie wydaje mi się to wcale tanim rozwiazaniem w stosunku do guide na dodatkowym szkiełku).

Pozdrawiam i z góry dzięki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można prowadzić takich rozważań bez znajomości budżetu. Ale:

 

1. Wielkość matrycy - największa, jaką obsłuży setup, czyli w twoim wypadku będzie to od APS-c w dół. Jeżeli chcesz użyć FF/FR TeleVue 0,8 to raczej bym nie wchodził w Full Frame, bo na pewno nie da idealnych gwiazdek poza osią.

 

2. Wielkość piksela - przy krótkiej ogniskowej zależy Tobie, żeby mieć tych pikseli na calu jak najwięcej, czyli piksel powinie być jak najmniejszy. To taki paradoks, bo generalnie dąży się do wydłużania ogniskowej i zwiększania równocześnie wielkości piksela.

 

3. Sytuacja rynkowa (budżet) - jednoznacznie wskazuje na KAF8300. Do Twojego zestawu to będzie ideał, bo uzyskasz sporą rozdzielczość (jak z ogniskowych dużo dłużysz), a jednocześnie pole widzenia jest całkiem przyzwoite (spora matryca).

 

Dylemat możesz mieć tylko co do wyboru producenta. Jeżeli chodzi o kamery już dostępne to:

1. FLI ML8300 (wg mnie nr 1 ze względu na jakość elektroniki, szumy, kultowe chłodzenie, czas sczytywania klatki, etc.)

2. QHY9 - bardzo ciekawa kamera, dobra cena, poprawione chłodzenie, ale chińska, więc i teoretycznie bardziej ryzykowna.

3. QSI583 - tu super zaletą może być wbudowany OAG, ale wadą jest czas sczytywania klatki oraz brak prawdziwego subframe (odczytuje go jak pełną klatkę, co wydłuża np. czas focusowania).

4. Apogee - tą odradzam, bo ma kretyńskie rozwiązania w temacie chłodzenia.

 

w nowym roku do walki wejdą:

4. Sbig na bazie 8300 - ma być naprawdę tani. Jest to wersja "uproszczona" ST - bez guidera.

5. StarlightXpress - dopiero ją zapowiedziano, więc mało wiadomo

6. Atik 383L+: http://www.astropolis.pl/sprzet-astrofotograficzny/nowosci-od-atika/

 

Jeżeli nie chce Ci się zarywać nocy i analizować, która kamera jest dla Ciebie - kup bez kompromisów - czyli FLI. Cena wcale nie jest większa od pozostałych. Do tego kamera jest stosunkowo lekka i kompaktowa. Możesz zobaczyć ją np. u Sumasa. W przypadku pozostałych, to każda z nich ma jakieś swoje wady i zalety. Jeżeli zrobisz to świadomie, to pewnie nie będzie to Ciebie irytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znowu trzeba sobie pomierzyć "grubość" układu: OAG-koło-kamera czy starczy bacfocusa korektora (zazwyczaj 56mm)

i po za QSI praktycznie nic się niestety nie mieści

chociaż zdaje się będą szanse dla atika383 i jego nowego koła, ale to dopiero pewnie na wiosnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie mieści? Przecież sam to kiedyś projektowałem do newtona zwykłego (niestety adaptery przyjechały po sprzedaniu kamery). Trzeba użyć cienkiego OAG - np. tego od TelescopeService, albo znaleźć flattener, który daje większy backfocus.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=27912&view=findpost&p=356375'>http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=27912&view=findpost&p=356375

Widać tego OAG z końcówką do EOSa, ale do FLI było podobnie.

 

Andrzej,

 

Tu znajdziesz wątek o projektowaniu mojego układu. Poza wielkością krążka idea jest dla Ciebie ta sama.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=27912

 

Z drugiej strony, przy tak krótkiej ogniskowej nie wiem, czy jest sens bawić się w OAG, bo faktycznie wcale to taniej nie wyjdzie, a relatywnie nic się nie zyskuje. Masz dobry wyciąg, więc nic tam się nie ugnie. Wrzucisz na barana malutki refraktorek na dobrych obejmach i będzie cacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięi chłopaki ogólne pojęcie już mam.

Jeśli wystarczy zwykły guide to nie mam nic przeciwko temu rozwiązaniu sądziłem ze OAG

ma na celu tylko zmianę wagi układu a tu widzę że rozwiązuje to również problemy ugięć - pewnie chodzi o niepożądaną pracę

teleskopu guidujacego w w zasadzie ugięcia obejm na dłuższych tubach jeśli dobrze rozumiem Wasze skróty myślowe :)

Zestawik do "zwykłego" guide w zasadzie już mam (bez ccd ofrc).

Teraz dojdzie jeszecze kwestia mobilnego montażu, niestety rozwiazania typu Kenko SM czy Astrotrac chyba się nie spełnią.

Maksymalne ogniskowe około 300 a najlepiej 200mm no i kwestia nośności... Niepotrzebnie pozbyłem się w zeszłym roku EM-200!.

Marzeniem byłby AF i bajkowy MACH1... :notworthy:

Widzę też sporo rozwiązań do popularnych montaży niwelujących do minimum PE (chociażby

na stronkach Meade).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie mieści?...

no ale który korektor do refraktora ma backfocus na poziomie 79mm?

zresztą z newtonem niema problemu, bo można niewpedzając się w koszty kupić do niego RCCI http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28925 który ma powyżej 90mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale który korektor do refraktora ma backfocus na poziomie 79mm?

A dlaczego aż tyle potrzebujesz? FLI ML + koło filtrowe to niecałe 38 mm.

 

Na zmieszczenie wszystkiego za TV 0,8 masz 56 mm. Sam OAG TS kosztuje 9 mm backfocus, czyli w sumie masz: 47 mm. Zostaje więc na adaptery: 9 mm... dużo.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli nie chce Ci się zarywać nocy i analizować, która kamera jest dla Ciebie - kup bez kompromisów - czyli FLI. Cena wcale nie jest większa od pozostałych. Do tego kamera jest stosunkowo lekka i kompaktowa. Możesz zobaczyć ją np. u Sumasa. W przypadku pozostałych, to każda z nich ma jakieś swoje wady i zalety. Jeżeli zrobisz to świadomie, to pewnie nie będzie to Ciebie irytować.

 

Wg cen w OPT:

 

FLI MicroLine ML8300 - $3,595.00

SBIG ST-8300M - $1,995.00

Różnica - $1600 = koszt tuby 80/480 LOMO.

 

Jako użytkownik powiem tak: bez reduktora/flattenera można zapomnieć o płaskim polu przy chipie KAI-2020, po zamontowaniu TV 0.8x są jakieś tam szanse na płaskie pole z KAF8300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, wyraźnie podkreśliłem, że dyskutujemy o tym, co jest dostępne. Sbig póki co, nie jest i trudno powiedzieć kiedy będzie. STX miały być rok temu i nadal jest jeden prototyp, w którym wiele nie działa. Do tego 8300 wymaga nowego koła, którego też jeszcze nie ma. Jeżeli jutro pojawi się w takiej cenie, jakiej jest zapowiedziany, to na pewno będzie ciekawą propozycją. Póki co, nie ma jej. Do tego, zanim Sbig zrealizuje zamówienia preorderowe swoich stałych kllientów, to wg mnie - poczekać trzeba około roku - realnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że masz obcykane te kamery, albo chociaż ktoś z Twoich znajomych je miał i może rekomendować? W każdym temacie masz odpowiedź linkiem z internetu, ale pomyśl trochę, czy chciałbyś, żeby Tobie, kiedy będziesz zastanawiał się, jak wydać X tysięcy, czy naście tysięcy, ktoś wrzucił linka o sprzęcie, o którym nie ma zielonego pojęcia?

 

Ten wątek, to nie są pogaduszki o sprzęcie, tylko konkretne odpowiedzi/porady na to, co Andrzej ma sobie "jutro" kupić. A jak naprawdę chcesz pomóc, to kup ich kamerę, poużywać z rok i daj znać, czy warto. Wtedy taki post będzie miał jakikolwiek sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są przykładowe fotki http://ccd.mii.cz/art?id=325&cat=124&lang=409 i ich autorzy, np. Kamil Hornoch. Można więc spytać się takiego doświadczonego użytkownika co sądzi o tych kamerkach.

I jeszcze brniesz w temat. Zlituj się nad nami. Kamera na bazie 6303 kosztuje prawie 7 tys EURO z podatkiem. Sugerujesz, że warto ją kupić, zamiast SBIGa STL6803 za 8 tys $ (+VAT)? Przestań.

 

Pokaż nam zdjęcie Kamila Hornocha, które tak Ciebie uwiodło, że aż nam rekomendujesz te kamery. Prosimy o linka.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale który korektor do refraktora ma backfocus na poziomie 79mm?

zresztą z newtonem niema problemu, bo można niewpedzając się w koszty kupić do niego RCCI http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28925 który ma powyżej 90mm

 

W TS maja takie cos: Universal 2" Field Flattening Lens for Refractors f/5 to f/8.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, bardzo duży backfocus i jednocześnie sam z siebie nie zabiera przestrzeni (wchodzi w wyciąg).

"very large Back Focus distance from 100mm to 110mm (depending on the telescope). This allows you to attach extra accessories between the camera and the flattener, like off-axis guiders, filter quick changers, ."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz od jakiegos czasu zastanawialem sie nad kupnem tego TS OAG jak bym od czasu do czasu chcial uzyc mojego Newtona. Nie daje mi jednak spokoju problem czy bede w stanie go uzyc z moim zestawem a wiec ML8300+CFW. Adam, tutaj mial bym do Ciebie pytanie. Poniewaz swego czasu testowales tego OAG-a i sam posiadales FLI MicroLine czy sadzisz ze fizycznie bedzie mozliwe spiecie tego wszystkiego i uzycie kamery guidujacej (Atik 16IC) ? Tzn. czy w tym przypadku sam Atik (jego gabaryty) nie bedzie blokowal wysuwu (wsuwu) pryzmatu? Tzn. czy tez nie bedzie sie on w stanie zmiescic pomiedzy kamere (a wlasciwie kolo filtrowe),a wyciag przy polozeniu pryzmatu maksymalnie wsuniety? Jakis czas temu ten problem byl poruszony na FLI Yahoo Groups i z tego co pamietam ktos napisal ze nie byl w stanie uzyc tego zestawu z powodzeniem.

DSCF0512.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam już, ale to wszystko jest do policzenia. Załączyłem ci poprzedni mój schemat pod MOAG do FLI Microline. Wystarczy że zamiast OAG astrodona w swoim obrazku wrzucisz zwymiarowany OAG TS i będziesz wiedział, czy dasz radę, czy nie.

 

Sama kamera na pewno takie miejsce, gdzie nie będzie przeszkadzał ATIK. ProLine jest "trochę" większy ale daje się bez problemu to pogodzić, więc przy ML będzie łatwiej.

 

Wszystko da się policzyć i rozrysować. Trzeba trochę cierpliwości i pomyślunku. To bardzo prosta matematyka ;) a wymiary są na schematach w necie. Telescope Service może dorobić ci adaptery, tak jak dorobili je mnie. Patrick jest na tyle kumaty, że backfocusy policzył sobie sam.

 

W tym schemacie poniżej, najważniejsze dla Ciebie jest to, co oznaczyłem jako czerwoną linię. Odległość matrycy od pryzmatu OAG musi być taka sama, jak odległość matrycy guidera od pryzmatu OAG.

fli_back2.pdf

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znowu trzeba sobie pomierzyć "grubość" układu: OAG-koło-kamera czy starczy bacfocusa korektora (zazwyczaj 56mm)

i po za QSI praktycznie nic się niestety nie mieści

chociaż zdaje się będą szanse dla atika383 i jego nowego koła, ale to dopiero pewnie na wiosnę

 

 

Hmmm konstrukcja wyciągu w TMB umożliwia wejście wewnętrzną tubą focusera o ok 15mm w głąb tuby (to rozwiązanie umożliwia

korzystanie z bino bez elementu skracającego ognisko co jest zmora w typowych wyciągach refraktorowych ),

myślę więc że te dodatkowe kilkanaście mm umożliwi pracę korektora i wystarczy zasięgu wyciągu na koło i chip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak padnie na FLI po przeczytaniu różnych materiałów wydaje mi się że chłodzenie przy tym chipie to raczej zasadnicza

sprawa i powinna być wyznacznikiem przy wyborze producenta. Może warto jeszcze poczekać zastanawiam się czy po wprowadzeniu

nowego ATIK FLI zdecyduje się na kolejną obniżkę cen?

Konkurencja rośnie w nieprawdopodobnym tempie, ale widać że sam chip to nie wszystko. Musi być do kupienia za przysłowiowe psie

grosze jeśli kamerki schodzą w cenach do poziomu 2 k. USD. Apogee jak Adam mi to sugerował rzeczywiście wypuściło tu coś dziwnego,

ograniczenia w chłodzeniu tłumaczone samą trwałością matrycy??? Czy może usprawiedliwienie tańszej technologii ;)

 

W tej chwili w FLI jest promocja dla kupujących kamerkę z kołem filtrowym poczekam jeszcze trochę. I tak pogoda taka że sprzęt leżałby

bezuzyteczny. Z pogodą zwyczajny dramat nie pamiętam w grudniu jednej przyzwoitej nocki nawet nie wystawiłem teleskopu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.