Skocz do zawartości

Megrez II vs Orion 80mm ED f7.5


zbig_wawa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym odnowić pewien wątek rozpoczęty w wiadomości "nowości dla naszych gości", chodzi o niedrogi travelerek

 

niemalże podjąłem decyzję żeby nabyć tego oriona po atrakcyjnej cenie 429$ a tu widzę, że Chińczycy podnieśli cenę do 499$ (całkiem rozsądna decyzja jeśli nie wyrabia się z realizacją zamówień) a do tego Williams Optics szykuje Megreza II 80mm f 6.25 (do tego ma być nawet wersja triplet FL ale chyba 2 razy droższa). Po stronie oriona stoi niby dobra optyka i dłuższa ogniskowa ( jakby przez skórę czuję że planety dzięki temu będą lepsze a to dla mnie jest całkiem ważne). Duży (wielkoseryjny?) tubus oriona postrzegałem jako ustępstwo na rzecz ceny ale to się trochę zdezaktualizowało ... Nowy megrez chyba połączy zalety swojego poprzednika - małe wymiary , dobra mechanikę z ulepszoną optyką (na zdjęciach wygląda na to, że powłoki nowego megreza są jakby lepsze). Wydaje się że 650$ za zestawik Megreza w małym plecaczku to jest chyba ciekawa alternatywa.

 

Mam zatem pytanie: czy ktoś ma jakieś przemyślenia na ten temat, widział jakieś opinie, plotki na sieci itd. czy mam się zapisać w przedsprzedaży na megreza II zanim inni Chińczycy podniosą cenę na niego czy może to jest tylko zręczny marketing???

 

 

BTW dlaczego wszystko co tanie i choć trochę przydatne niedługo będą robić tylko Chińczycy i co wtedy robić będziemy my wszyscy? ale to temat na inne forum

 

BTW pogoda jaka panuje od dwóch miesięcy przekonuje mnie że mały trawelerek który można zapakować do samolotu jest u nas w Polsce lepszy od największego Apo (na które już zaczynam oszczędzać :) )

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.william-optics.com

 

to jest ponoć ich oficjalna strona, na www.williamoptics.com istotnie nic nie ma o tym

 

w życiu bym nie pomyślał że będę kiedyś subskrybentem takuch newsgroup's jak : chinesee refractors albo williamoptics newsgroup, do czego to doszło :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, faktycznie patrzylem na strone bez "-" :)

 

Ja widzialem Megreza 80/480 u Lysego. Super! Jesli teraz daja powłoki Fully-multicoated

(wczesniej byly dwuwarstwowe) i wydluzaja odrobinke ogniskowa, to są to bardzo dobre

wiadomości. Ciekaw jestem na ile cena będzie wyższa. Nie mniej wiem czego będzie dotyczył mój list do Św. Mikołaja :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto się jeszcze w WO dopytać czy w Megrezie II przewidzieli śruby do kolimacji

obiektywu. W dotychczasowym modelu ich nie było. Janusz P przerobił Megreza

Andrzeja Lysego i dorzucenie srub i poprawne skolimowanie sprzetu spowodowalo

radykalne zmniejszenie komy. Andrzej twierdzi, ze roznica jest bardzo duza.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to też mam w planach, najtrudniej jest przekroczyć Atlantyk, droga z Warszawy do Krakowa potem już niestraszna :D

 

choć ostatnio pod Częstochową zaczaili się na mnie z suszarką i trzeba było zapłacić mandat, następnym razem zachowam bolszewicką czujność :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby były tam śruby do kolimacji. W.Optic reklamuje megreza jako sprzęt ornitologiczny. Niemniej jednak to semi-apo daje obrazy piękne, poza tym jest b. lekki i poręczny. Zdecydowanie warto to kupić. Słabe powłoki MC są największą wadą tego sprzęciku -zgadzam się z Arkiem w pełni. Być może cos się poprawi-w produkcie roku bodajże 2000 w S&T tajwańczycy tłumaczyli się z zarzutów słabych powłok na zasadzie "będą lepsze".

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak się spojrzy na liczby, to ten stary Megrez tak źle nie wychodzi. Od powłoki

dwuwarstwowej średnio odbija się 1%. W przypadku obiektywu Megreza mamy dwie

granice powietrze-szkło czyli transmisja wyjdzie: 98%. Te powloki w Megrezie II nie

wygladaja na takie arcydzielo jakie widzialem u Swarovskiego (tam strata na

jednej granicy jest 0.2%) bezpiecznie będzie więc założyć, że Megrez II traci na jednej

granicy jakieś 0.4%. W sumie transmisja na obiektywie Megreza II będzie: 99.2%

 

Podsumowując różnica w transmisji na obiektywie między Megrezem I a II będzie w najlepszym wypadku na poziomie 1.5%.

 

To wszystko jest policzone dla światła żółtego. Dla niebieskiego i czerwonego różnica

będzie trochę większa.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróć. To co policzyłem powyżej, dotyczyło obiektywu klejonego. Teraz doczytałem, że

obiektyw Megreza jest air-spaced czyli ma 4 granice ośrodków powietrze szkło. Liczymy jeszcze raz i odpowiednie transmisje na obiektywie są:

Megrez I: 96%

Megrez II: 98.4%

 

Różnica wzrosła więc już do 2.4% w świetle żółtym.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...(tam transmisja

Aruś bój się boga z taką dydaktyką :wink: :wink: :wink:

 

>>>Andrzeju różnica w zwykłych warstwach i MC dla achromatu 2 soczewkowego jest niewielka i nie masz teraz o co się żalić bo masz teraz po tuningu fajny i mocno podróżny sprzęcik ekspedycyjny wysokiej klasy 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, mialo być strata. Trochę z rozpędu mi sie napisało. Ale z kontekstu itak było wiadomo o co chodzi. A tak na maginesie już poprawiłem :)

 

Przy okazji, kiedyś mówiłeś, że będziesz pisał do Vixena w sprawie jego przedstawicielstwa. Jeśli oni

się wypinają to może WO będzie bardziej elastyczny? Mają w końcu w ofercir Megreza, 2 i 3 elementowe APO 110mm, achromat 80mm i fajne akcesoria. Może warto ich napaść?

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem trochę zdjęć zrobionych z obydwu sprzętów :

 

orion 80mm ED :

 

http://members.aol.com/alg460/index.htm

 

http://www.liquidfusion.com.au/astro/ed80/...0/m42ed80-2.jpg

 

http://www.liquidfusion.com.au/astro/ed80/ed80pics.htm

 

ktoś zrobił nawet porównanie z orionem achro :

 

http://home.att.net/~stevensmith/tech/tech.htm

 

poniżej troszke fotek z megreza :

 

 

http://www.astrosurf.com/lacote/ciel-profond-300D.htm

 

http://groups.yahoo.com/group/William-Opti...s/files/SteveB/

 

http://www.katharos.org/david/index.php?ca...os&page=moon001

 

jeśli te zdjęcia z oriona to nie jest jakaś zmontowana chińska propaganda sukcesu to chyba wypada ciut lepiej, zwłaszcza ta m42 z megreza - gdzieś czytałem że obiektyw megreza nie jest zaprojektowany najlepiej na świecie, zastanawiam się czy to było powodem tych łuków na brzegach i czy megrez II będzie lepszy

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lutowym wydaniu Sky & Telescope jest test Oriona 80ED.

W porównaniu z analogicznymi (jesli chodzi o średnicę, a nie cenę!) teleskopami Tele Vue (!) Orion został oceniony jako minimalnie słabszy... ; głównie z powodu "false color"

 

To baaardzo miły refraktorek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

myślę, że ten post potwierdza nasze podejrzenia nt. tych dwóch refraktorków ale z uwagi na autorstwo pozwoliłem sobie go zacytować dla tych, którzy nie śledzą list dyskusyjnych:

 

myślę że mój tytułowy dylemat może rozwiązać tylko nowy megrez 102, o ktrym pisał Arek, mam nadzieję że niebawem się pojawi

 

 

From: "williamoptics2004" <william@w...>

Date: Mon Feb 9, 2004 6:28 pm

Subject: M2 vs Orion 80 ED

 

 

ADVERTISEMENT

 

 

Hi everyone,

 

Today I've received 2 sets of 80ED from Orion, after I check from

head to toe,here is what I think:

 

1.The Orion 80ED has better color correction than new M2 by using

FPL53 ED with longer focal length. (M2 F/6.2 , Orion F7.5)

 

2. The mechanical parts is quite poor with cheap painting, plastic

knobs and plastic dust cover,overall mechanical quality is not even

close to M2 of 50%.

 

3, Locking knob is not available on Orion 80ED also dew shield can

not be retract.

 

4.Some big scratch (2mm-3mm) can be seem from the inner tube and

baffles.

 

5.focuser does not have enough tension to hold my ST-8 CCD.

 

finally,M2 is outperform Orion 80ED in every details except color

correction, I think Orion is quite good for the price.

personally, I prefer M2 for much better quality and package.

for ultimate performace and quality I prefer Megrez 80 triplet

fluorite APO.( I've save one for my own already)

 

Above is just my personal opinion.

 

Regards,

 

William

 

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Witam,

     

    wysłałem zapytanie do tych Szwedów o to z kiedy jest ten design Megreza 102, który oferują. Odpowiedzieli trochę dziwnie, że są zajęci czymś innym i generalnie wycofują się z biznesu astro więc mi nic nie powiedzą i orderu też nie przyjmą. Obawiam się Arku, że te informacje o Megrezie 102 pochodziły z 2001 roku, kiedy wypuszczono serię próbną ale w tej cenie 1100 $ nie przypadło to do gustu pierwszym użytkownikom i WO zarzucił M102. Nawet gdyby możnaby go ze Szwecji sprowadzić to cena i tak zaporowa. Pozostaje czekać aż WO zaprojektuje coś lepszego i może tańszego (pisałem o tym w wątku 'apo dla mas'). Do tego sprzęt jest chyba już na granicy rozmiarów expedycyjnych - ponad 3 kg, więc ja osobiście chyba jednak zdecyduje się na coś co ze statywem i zestawem okularów łatwiej wejdzie do bagażu lotniczego - Megrez II w wersji semi apo 6.25, na razie czekam aż znajomy poleci do Stanów. :twisted:

     

    Pozdrawiam

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

    Powiadomienie o plikach cookie

    Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.