Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

I z czego tu się niby cieszyć, Słońce wchodzi w szczyt aktywności. Jak pierdnie dużo mocniej to nie będzie nam do śmiechu. Może nawet nie uda się posta wstawić już po wszystkim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, teraz kolego pojechałeś, że jestem pełen podziwu. Ja tyle wiem, na ile mi starcza czasu poczytać o jakiś ciekawostkach, a może akurat trafiam na rzeczy nie do końca poprawne, w dosłownym tego słowa znaczeniu. I poprzedni posta napisałem, by ożywić dyskusję i obudzić o wiele lepszych znawców tematu ode mnie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musiałoby być pomarańczowe, żeby były jakieś szanse

ale NOAA odświeża się co 10 minut, więc może się to zaraz zmienić :)

Przypomina mi się historia z wyprawy na daleką północ (nordkapp), kiedy sprawdzałeś mi przez telefon status zorzowy twierdząc, że nic nie ma (i nie będzie), bo nie jest pomarańczowe. Oczywiście nade mną, po chwili, szalała przepiękna zorza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina mi się historia z wyprawy na daleką północ (nordkapp), kiedy sprawdzałeś mi przez telefon status zorzowy twierdząc, że nic nie ma (i nie będzie), bo nie jest pomarańczowe. Oczywiście nade mną, po chwili, szalała przepiękna zorza :)

 

a chwilę po tym jak się rozszalała zorza, status się nie zmienił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a chwilę po tym jak się rozszalała zorza, status się nie zmienił?

Nie, przez całą noc Sumas twierdził, że nic nie ma... Podobnie było też w Kirunie. Alarmów zorzowych nie było, a niebo szalało. Przypomnę może jak:

http://forum.astropo...dalekiej-pnocy/

 

 

Znalazłem też wątki z 2003 roku. Bardzo emocjonalne, ale fajnie przypominają polską przygodę z zorzami.

 

(szczególnie polecam) http://forum.astropo...-walki-on-line/

 

http://forum.astropo...larna-warszawa/

IMG_3983b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a chwilę po tym jak się rozszalała zorza, status się nie zmienił?

 

może i się zmienił, tylko że telefon zamilkł, myślałem że mu go białe niedźwiedzie zeżarły,

albo impuls ECM załatwił

 

ale zorza wyszła pięknie: http://forum.astropolis.pl/topic/26124-zorza-z-dalekiej-pnocy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zorza wyszła pięknie: http://forum.astropo...dalekiej-pnocy/

Żeby być precyzyjnym, to akurat ta zorza jest ze "średniej" północy, czyli niewiele powyżej koła polarnego - Kiruna. Ta o której rozmawiamy obserwowana była bodajże dwa lata wcześniej i dużo dalej na półonocy, za Altą, sam Nordkapp.

 

Ale przedstawiona przez Ciebie też nie była zgodna z prognozą, bo idąc na kolację zostawiłem aparat w hotelu i poszedłem na kolację (daleko). Miało nie być żadnych szans na zorzę. Jak widać na załączonym obrazku szczerbaty.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie raczą powiedzieć jak sytuacja wygląda obecnie nad Polską? I czy mamy dziś jakieś szanse na zobaczenie owego pięknego zjawiska?:)

 

 

tu znajdziesz aktualną prognozę pogody: http://www.swpc.noaa.gov/SWN/index.html

 

i dzisiejszy komunikat:

 

February 16, 2011 -- The calm before the storm. Three CMEs are enroute, all a part of the Radio Blackout events on February 13, 14, and 15 (UTC). The last of the three seems to be the fastest and may catch both of the forerunners about mid to late day tomorrow, February 17. Watch this space for updates on the impending -- G2, possibly periods of G3 -- geomagnetic storming.

 

także to cisza przed burzą, wszystkie 3 CME w drodze i prawdopodobnie jutro są duże szanse

tylko Księżyc prawie w pełni :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż w takim razie jeśli dziś nic nie zobaczymy to jutro należy sobie obserwacje wybić z głowy. W ciągu następnej nocy zachmurzenie nad naszym krajem będzie całkowite...Dziękuje za odpowiedź szanownemu Państwu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przedstawiona przez Ciebie też nie była zgodna z prognozą, bo idąc na kolację zostawiłem aparat w hotelu i poszedłem na kolację (daleko). Miało nie być żadnych szans na zorzę. Jak widać na załączonym obrazku szczerbaty.gif

 

No to ja zrobiłem lepszy numer, bo przed wyjazdem na Islandię w 2007 współuczestnicy dopytywali sie mnie kilkakrotnie, czy zobaczymy zorzę. Oczywiście byłem święcie przekonany,że żadnych szans, bo to i ku minimum aktywności się zbliżało, większa część wyjazdu jeszcze w sierpniu, więc w tamtych szerokościach zbyt krótkie noce itd. A potem osobiście z dzikim wrzaskiem wprawie wywlekałem towarzystwo z namiotów pewnego wieczoru, omal z resztą nie przegapiwszy zjawiska, bo nie widać było gołym okiem kolorów i wyglądało dość statycznie, udając cirrusy. Gdyby nie czeski turysta, który wyskoczywszy z geotermalnego basenu biegał z krzykiem boso po lodowatej trawie z palcem wycelowanym w niebo, dałbym w ogóle plamę. Pardoksalnie przyczynił się do tego fakt,że już widziałem intensywną zorzę, własnie w 2003.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Szkoda,że pogoda sie robi do niczego na jutro, bo miałem już nadzieję... Może Wioli, która tu gościnnie zajrzała parę postów wyżej, poszczęsci się pod Reykjavikiem.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, zorza może tańczyć przez całą noc, może i trwać przez kilka minut tylko.

Mimo, że przyrządów do pomiaru jest wiele to nadal trudno określić ostateczny charakter zorzy. Kiedyś miałam okazję oglądać ledwo dostrzegalną zorzę, ale widziałam jak bardzo kotłuje się na niebie (duża prędkość, bardzo mała gęstość) - jedna z dynamiczniejszych zórz jakie miałam okazję oglądać. Było też i tak, że rozbłysk z CME był teoretycznie skierowany w stronę ziemi a ostatecznie nic do nas nie dotarło.

Teraz szansę jeszcze mamy. Nie traćcie ducha ;)

 

Violu - liczymy na fotorelację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.