Skocz do zawartości

Trudność w obserwowaniu


Protego17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Od niedawna mam teleskop Opticon 60\F900 i jak chce sobie po obserwować Marsa i Saturna lecz nic nie widze ponieważ obraz jest zamazany i planety te w przybliżeniu wyglądają jak gwiazdy ponieważ nie widze najmniejszego szczegółu na Marsie nie widać charakterystycznego czerwonego koloru a jak obserwuje Saturna to nawet pierścieni nie widać!!!

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję ustawić ostrość na Księżycu (albo na jakichś gwiazdach, starając się zrobić tak, aby były jak najmniejsze) i dopiero wtedy przestawić teleskop na planety.

 

Ale coś mi tu nie gra, bo pomarańczowawa barwa Marsa powinna być widoczna również (wtedy nawet lepiej), gdy obraz jest rozogniskowany.

 

Poza tym ten teleskop jest raczej za mały, aby zobaczyć cokolwiek na Marsie (może czapa polarna będzie widoczna, ale trzeba superwarunków i dość dużego powiększenia, koło 100x myślę, bo Mars jest malutki w tym roku).

 

Pierścienie Saturna powinny być widoczne przynajmniej jako kreseczka po obu stronach planety. Przez ten teleskop można próbować obserwować Tytana. Obiega on Saturna w tempie niecałych 16 dni i podczas maksymalnych elongacji oddala się on na jakieś 3' (około 9 średnic Saturna) od planety. A świeci z jasnością około +8,3 magnitudo.

 

Najbliższe maksymalne elongacje Tytana: wschodnia: 23 lutego (dzisiaj), 11 i 27 marca, 12 i 28 kwietnia, 13 i 29 maja; zachodnia: 3 i 19 marca, 4 i 20 kwietnia, 6 i 21 maja.

Edytowane przez majer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą markę teleskopów <opticon> należy omijać szerokim łukiem. Są kiepskie, w dodatku sprzedawcy ich oszukują podając parametry <np powiększenie> To tak na przyszłość, ale skoro już masz to wyciśnij z niego ile się da. Prawdopodobnie nie ustawiłeś ostrośći, dlatego jest zamazany obraz. A szczegółów tym teleskopem nie zobaczysz żadnych na marsie, ja mam 70/900 za 400zł i właściwie też nic na marsie oprócz małej kulki nie widzę. Dlatego lepiej obserwować Saturna, bo tu zobaczysz <przynajmniej powinieneś> zobaczyć pierścienie. Pamiętaj tylko że do takich obserwacji trzeba założyć dość krótki okular żeby uzyskać dobre powiększenie, no i nie zapomnij ostrości ustawić. A i dla tego teleskopu teoretycznie maksymalne uzyteczne powiekszenie wyniesie ok. 120x więc nie użyj za krótkiego okularu. Swoją drogą, jakiego okularu używałeś przy tej obserwacji ? Napisz jeszcze jak obserwowałeś, tzn z pokoju, z balkonu, z podwórka, jeśli z pokoju to czy miałeś otwarte okno i wyrównaną temperaturę.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem z podwórka użyłem okularu 2,5mm + Barlowa 3x gdy ustawiłem tak jak też użytkownik powyżej pisał na bardzo małego Saturna to było troche lepiej ale pierścieni to takie cienkie paski światła wcale ich nie było widać a też mi się wydaje że Mars powinien być czerwony a nie biały wygląda jak by miał grubą atmosferę(a on ma bardzo rzadką atmosferę) Na Księżycu wszystko Pięknie było widać góry kratery oczywiście do obserwowania Księżyca zakładam zawsze okular 20mm+Barlow 3x i pięknie widać. Obserwowałem także M42 którą było nawet dobrze widać. Tylko ja bardzo chce planety po obserwować i Tytana chyba wczoraj widziałem jak szukałem Saturna wygląda jak słabo świecąca gwiazda koło Saturna.To moja ulubiona planeta dlatego tą chciałem jakoś porządnie zaobserwować.Możecie mi zaproponować jakie okulary używać na Mars i Saturna i czy z Barlowem mam 3 okulary:20mm,2.5mm i SR4mm

Ps Ja myśle że to jest przyczyna wysokiej wilgotności powietrza.Jak uda mi się zrobić zdjęcie jakoś to przyśle i pokaże jak Mars na moim sprzęcie wygląda.I prosze o odp i dziękuje z nią Jakieś porządne forum o astronomii znalazłem w końcu:)

Ps2 moje max powiększenie to 675x.

Edytowane przez Protego17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co ci chodzi jak miałem taki układ jak powyżej napisałem to pow. nie wynosiło 675x tylko <chyba> 225x a i tak jak na najmnieszym okularu używam (20mm) i obserwuje np Saturna albo Marsa to nic nie widać a Mars powinien być czerwony.To podajcie jakichś okularów mam używać to oserwowania planet.

Edytowane przez Protego17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Mars powinien być czerwony

 

Chodzi Ci o ten kolor? Mars tak nie świeci, już raczej tak, choć i to nie do końca.

 

Poza tym, tak jak napisał anum - w tym teleskopie nie ma sensu używać powiększeń większych niż lekko ponad 100x. Musi być naprawdę bardzo dobry stan atmosfery do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w związku z Saturnem czemu dobrze pierścieni nie widze

Ps Chodzi mi o to że Mars świeci jak gwiazda prawie na biało ale ja o tym wiem że na czerwono nie świeci tylko ma taką powierzchnie ale nic nie widze nawet tego czerwonego koloru!

PS2 Chodzi mi o to że świeci tak nawet w przybliżeniu nie iwdze tego czerwonego koloru.

Edytowane przez Protego17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w związku z Saturnem czemu dobrze pierścieni nie widze

Ps Chodzi mi o to że Mars świeci jak gwiazda prawie na biało ale ja o tym wiem że na czerwono nie świeci tylko ma taką powierzchnie ale nic nie widze nawet tego czerwonego koloru!

 

może nie trafiłeś w Marsa? :g:

 

a co do Saturna, to ogniskowa za mała, ja u siebie z 1000 też malutkiego saturna widzę. Z barlowem 2x troszkę lepiej, ale u ciebie trochę za mała średnica teleskopu by wskakiwać na takie duże powiększenia. pewnie dlatego słaba jakość obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem z podwórka użyłem okularu 2,5mm + Barlowa 3x

Swoją drogą - hardkor

 

Otóż hardkor jest większy niż myślisz - ogniskowa wynosi 900mm, więc z okularem 2,5mm bez barlowa masz 360x a z barlowem - 1080x !!!

Dodam tylko, że powiększenie rozdzielcze dla twojego teleskopu wynosi ok. 26x, więc sensownie byłoby używać jedynie okularu 20mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im krótsza ogniskowa okularu tym większe powiększenie daje. Powiększenie liczysz dzieląc ogniskową teleskopu przez ogniskową okularu.

Barlow skraca ogniskową okularu o swoją krotność (czyli w przypadku twojego barlowa - trzykrotnie).

A okular 4mm w twoim teleskopie może służyć do odpędzania wiewiórek jak przeszkadzają w obserwacjach :szczerbaty:. Do niczego innego się raczej nie przyda...

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli SR4mm służy do obserwacji celów naziemnych?

Możesz spróbować (to i tak będzie jego jedyne zastosowanie) ,ale niestety po włożeniu w wyciąg okularu 4mm będziesz miał powiększenie 225x :blink: i to nie używając Barlowa! , więc po pierwsze obraz będzie już dość ciemny bo takie powiększenie to już prawie 4-ro krotne przekroczenie średnicy instrumentu, no a po drugie obraz będzie zdegradowany.

Dla mnie to jest jakieś nieporozumienie - jak można dokładać taki okular (o takiej ogniskowej) do takiego teleskopu - to się po prostu nazywa pogoń za zyskiem :wacko::compress:

 

Dzisiaj jak będzie ładna pogoda to spróbuje zrobić i przysłać kilka zdjęć jak u mnie wygląda Saturn i Mars.

 

OK. Tylko nie przesadzaj za bardzo z powiększeniem ;)

Edytowane przez Astrokrzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym sceptyczny czy ten barlow to x3 rzeczywiście. Co do Twojego teleskopu - Twoje max użyteczne powiększenie to 120x, a 675x to kit, który wcisnął Ci sprzedawca. Do takiego powiększenia musiałbyś mieć ze 4 razy większą średnicę teleskopu tak na oko, i w dodatku zwierciadło a nie soczewkę, i w dodatku taki teleskop kosztowałby paredziesiąt tysięcy złotych. Powiem tak - barlowa nie używaj w ogóle, bo przy takim powiększeniu tylko popsuje obraz. okulary 2.5mm i 4mm też są bezużyteczne wg mnie. Powinieneś mieć w zestawie 12,5mm i to raczej nim obserwuj. Bo 4mm da Ci powiększenie 225x, czyli ponad dwukrotnie większe niż możesz uzyskać <i to bez barlowa>. A więc 12,5mm i 20mm co odpowiednio da powiększenia x72 i x45. Ewentualnie spróbuj potem założyć barlowa na któryś z tych dwóch i zobaczyć jak to wyjdzie. Co do marsa znajduje się teraz w takiej pozycji że jest malutki, wczoraj oglądałem go na x180, kuleczka była naprawde niewielka. A jak mi powiedział astronomus - pierścieni saturna też teraz raczej nie widać, albo słabo, bo też jest w takiej pozycji. Ale tak swoją drogą, jeśli Cię interesuję astronomia - zbieraj na nowy teleskop :) mając ok. 400-500 zł już kupisz coś w miarę sensownego, marki sky watcher, celestron, albo i nawet spinor optics <sam mam i polecam> No i zobaczysz tym troszkę więcej, ale na pewno lepiej niż tym teleskopem. I ściagnij sobie program Stelarium, pokazuje co widać na niebie i trochę informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam program Stellarium dlatego wiem gdzie jest Mars i Saturn:)

W tym problem że nie mam okularu 12,5mm

barlowa zakładam na 20mm bo tylko ten okular mam z tych co wymieniłeś powyżej i obserwuje nim Księżyc wtedy najlepiej widać:)

Z tego co czytałem to Tytan byłby dobrym obiektem na mój teleskop.

Jakie obiekty proponujecie obserwować moim teleskopem? (oprócz Księżyca):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisza nie zobaczysz teraz, ale saturna możesz. Marsa w sumie też, ale tu się rozczarujesz bo jest maleńki <nawet przy x180 u mnie> trzeba poczekać aż się lepiej ustawi. Wszystko wymaga cierpliwości :) Planety się poruszają po orbitach, dlatego raz są w lepszym miejscu do obserwacji, raz w gorszym. Złapiesz jakieś jaśniejsze obiekty DS, ale ja Ci tu nie doradzę bo się na tym nie znam <ja obserwuje naszego satelite i planety głównie>. Dziwne ze nie masz okularu 12,5mm, powinien być w zestawie. Cóż więc, polecam Saturna <razem z tytanem> i zbieranie na nowy telep :)

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ;? Może jest tylko źle oznaczony. Jeśli jest bardzo mały,znaczy krótki to to 2,5mm. To złóż reklamację w takim razie, 2,5mm jest bezużyteczny dla tego teleskopu, a 12mm by się bardzo przydał. Nie wiem czy się tak da, ale ja to bym spróbował odzyskać całą kasę i oddać im ten teleskop. Masz haczyk w końcu z tym okularem. Odzyskałbyś kasę, dozbierał ze 100-200zł i doradzilibyśmy Ci co kupić, i na pewno nie żałowałbyś wydanych pieniędzy.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawanie do takich teleskopów okularu 2,5mm to jakaś kpina. Coś mi się wydaje, że to nie 2,5mm. Jeśli możesz, zrób zdjęcie tego okularu (najlepiej z widocznym nadrukiem) i pokaż na forum. Zobaczymy co to za cudo.

 

Samo podawanie maksymalnego powiększenia 675x to niezła ściema, ale dodawanie okularu 2,5mm to już makabryczny żart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak to 12.5mm mój błąd:(

Obserwowałem niedawno Saturna i nawet dobrze widać z okularem 20mm+barlowa3x

Mi się wydaje że słaba widoczność jest od dużej wilgotności powietrza!

PS Bardzo was przepraszam za ten poważny błąd to jest jednak 12,5mm

Na prawdę sorry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jeśli ten barlow to 3x, to 20mm i barlow da Ci jakieś 135x powiększenie, czyli znośnie powyżej max uż. Myślę że ten 20mm i barlow to będzie dla Ciebie dobry wybór do planet. Co do tego okularu, to nic się nie stało :) Co do wilgotności powietrza, u mnie ostatnio ciągle jest spora a warunki chwilami są świetne. Z warunkami w ogóle jest różnie, raz dobre, raz złe, ostatnio całą noc było kiepsko, a o 1 w nocy nagle się przejaśniło i było widać masę gwiazd. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.