Skocz do zawartości

M51


mpwt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

I oto druga sesja astrofoto z nowym sprzętem (choć nadal brak korektora komy). Tak średnio udana, źle ustawiony montaż na polarną i czasy powyżej 60 sek były zbyt długie… a że chmury nadchodziły wolałem już zebrać materiał z krótszym czasem niż kolejny raz poprawiać ustawienia montażu i wrócić bez żadnego materiału (co już mi się parokrotnie zdarzyło, frustruje to szczególnie jak się znosi sprzęt z 8 piętra w centrum miasta i blisko godzinę jedzie za ciemnym niebem). Cały czas się uczę, popełniam szkolne błędy, szczególnie jak widmo nadchodzących chmur nie daje spokoju. Albo człowiek się zagada i zapomni zrobić darków (i potem na balkonie po 3 w nocy dorabia). Ale brak Księżyca to jest to. Przy M101 robiłem niemal gdy Księżyc był w pełni. Już dwa razy mówiłem sobie, że przy Łysym nie focę. Kiedy będę twardy i powstrzymam się przed wyjazdem jak ładne niebo choć świeci Księżyć? No a potem kilka godzin przy obróbce (nauka, próby, wersje...). Ale efekt finalny cieszy. Wybaczcie za rozległy wstęp ale ciągle jestem na początku przygody z fotografią pięknego Wszechświata i muszę komuś "wyżalić". Bo mało kto rozumie po co i na co mi to ;)

 

I to M51 czyli galaktyka Wir:

 

m51_02.jpg

D700, 29x60 sek, ISO2500, SW150/750, HEQ5

 

Dziękuję za uwagi i pozdrawiam.

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

I oto druga sesja astrofoto z nowym sprzętem (choć nadal brak korektora komy). Tak średnio udana, źle ustawiony montaż na polarną i czasy powyżej 60 sek były zbyt długie… a że chmury nadchodziły wolałem już zebrać materiał z krótszym czasem niż kolejny raz poprawiać ustawienia montażu i wrócić bez żadnego materiału (co już mi się parokrotnie zdarzyło, frustruje to szczególnie jak się znosi sprzęt z 8 piętra w centrum miasta i blisko godzinę jedzie za ciemnym niebem). Cały czas się uczę, popełniam szkolne błędy, szczególnie jak widmo nadchodzących chmur nie daje spokoju. Albo człowiek się zagada i zapomni zrobić darków (i potem na balkonie po 3 w nocy dorabia). Ale brak Księżyca to jest to. Przy M101 robiłem niemal gdy Księżyc był w pełni. Już dwa razy mówiłem sobie, że przy Łysym nie focę. Kiedy będę twardy i powstrzymam się przed wyjazdem jak ładne niebo choć świeci Księżyć? No a potem kilka godzin przy obróbce (nauka, próby, wersje...). Ale efekt finalny cieszy. Wybaczcie za rozległy wstęp ale ciągle jestem na początku przygody z fotografią pięknego Wszechświata i muszę komuś "wyżalić". Bo mało kto rozumie po co i na co mi to ;)

 

I to M51 czyli galaktyka Wir:

 

m51_02.jpg

D700, 29x60 sek, ISO2500, SW150/750, HEQ5

 

Dziękuję za uwagi i pozdrawiam.

 

Każde zdjęcie cieszy i ma swoją wartość. Są osoby, które za wszelką cenę starają się pseudo pomocą zepsuć tą radość z pasji. Uważam, że z astrofotografią jest jak z jazda na nartach - z każdym skrętem jesteśmy bogatsi o doświadczenie :)

Powiem, krótko - dobra robota :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinno pomóc z polarną:

 

http://www.manastro.co.uk/software/polar204.zip (...)

 

To już mi podsyłałeś i korzystałem z tego programu tej nocy jak najbardziej. Muszę sprawdzić jeszcze raz kalibrację lunetki, może coś się poluzowało albo poprzestawiało (częsty problem w EQ3-2).

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Zna ktoś jakieś dobre miejscówki we Wrocławiu? Zapewne przyjdzie mi służbowo spędzić tam wiosnę...

I niestety, poszukiwania przy użyciu wykrywacza metalu mojej obrączki ślubnej, która zjechała mi z palca przy -20 stopniach przy przedostatniej sesji astro foto zakończyły się fiaskiem. Strata spora. I to ta sesja kiedy nie przywiozłem z powodów technicznych żadnego materiału. Jak ja się żonie musiałem tłumaczyć... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.