Skocz do zawartości

pomocy w obróbce


szary19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zwracam się z olbrzymią prośba do wszystkich aktywnych i emerytowanych użytkowników canona 350d w astrofotografii. Roztocka sesja pod pieknym niebem przyniosła mi dwa ujęcia M81&M82 i M106. Materialu wyszło w miarę sporo około godziny naświetlania każdego obiektu ekspozycje po 200 i 300 sec. Po złożeniu w DSS dodaniu darków flatów zarzuciłem na PS. Szybko zarzuciłem autopoziomy (które szybko pozwalają mi podejrzeć skalę detalu) i moje oczy ucieszyły naprawde piękne ujęcia. Detal na bardzo dobrym poziomie , szum niewielki , łuna w porównaniu do fot miejskich zerowa. Niestety mam problemy z obróbką jednoczesna praca z tłem i galaktyką doprowadza do mocnego przepalenia wnętrz galaktyk i utratę szczegółu w okolicach centrum.Kiedy staram się oddzielić wnętrze galaktyki od reszt za pomocą lassa i pracuję wewnątrz pojawia się nieprzekraczalna dla mnie różnica tonów na granicy galaktyka -tło. Zwracam się z olbrzymią prośbą o jakieś toutoriale porady ułatwijące pracę nad obróbką galaktyk. Z góry dziękuję Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to Ci się przyda: http://forum.astropolis.pl/index.php?showtopic=31943 o zarzucaniu lassa też tam znajdziesz ;)

ale w skrócie: po zaznaczeniu, zastosuj funkcję najpierw expand (np. 2px) potem feather (też 2px), żeby warstwy na krawędziach łagodnie przechodziły jedna w drugą, wtedy będą się ładnie wtapiały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zwracam się z olbrzymią prośbą o jakieś toutoriale porady ułatwijące pracę nad obróbką galaktyk. Z góry dziękuję Karol

najpierw chciałem podesłać link http://pixinsight.com/tutorials/M33-vperis/en.html ale widzę, że chyba nie ma już wersji LE :huh: , no cóż może zainteresujesz się wersją pełną, ostatnio wydłużony został okres na ewaluację. Jeden z tutoriali: http://www.harrysastroshed.com/pix%20videos/HDRTrimmed.wmv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... taka pierwsza uwaga: zastąp autopoziomy (szczególnie to auto) krzywymi (curves).

Używanie tego narzędzia daje mi raczej efekt podglądowy bo szybko wypluwa potencjał z klateczki w postaci ogólnego poziomu szumu (przy mocniejszym podejściu w póżniejszych krokach) a jednocześnie ujawnia detal galaktyk. Oczywiście zgadzam się co do pracy na krzywych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz pracował na krzywych i nie "urwiesz" tej krzywej poza skalę, to nie ma opcji, żebyś coś przepalił. Od tego są właśnie krzywe, żeby zarządzać jasnością na dowolnej przestrzeni dynamiki. Trudno jednoznacznie pomóc nie znając dokładnie Twojego workflow w Photoshopie (którym w ogóle?). Jak napiszesz, co po kolei robisz, to powiem Ci, gdzie jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz pracował na krzywych i nie "urwiesz" tej krzywej poza skalę, to nie ma opcji, żebyś coś przepalił. Od tego są właśnie krzywe, żeby zarządzać jasnością na dowolnej przestrzeni dynamiki. Trudno jednoznacznie pomóc nie znając dokładnie Twojego workflow w Photoshopie (którym w ogóle?). Jak napiszesz, co po kolei robisz, to powiem Ci, gdzie jest problem.

chyba najpierw przebiję się przez to wszystko podrzucili mi poprzednicy znalazłem też kilka linków a propo używania krzywych w astrofoto. Jak narazie zmagam się z takim problem że wyrzucona z DSS klatka jest piekielnie ciemna manipulacje krzywymi nie dają znacznych rezultatów dlatego zazwyczaj na początku próbuję nieco podkręcić obraz w poziomach i dopiero próbuję przechodzić do krzywych . Jednk wtedy jest już za późno bo środek robi się biały. Mogę podesłać surowy stack do podgladu tylko że on waży 45 mb wiec to troche sporawo ale można by ewentualnie zdiagnozować czy jest poprawnie wykonany - szczerze mówiąc widać na nim tylko wnętrza galaktyk i kilka gwiazd .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik musi być ciemny wizualnie, bo jest liniowy, więc trochę inaczej niż widzi oko, czy monitor. Możesz zacząć naukę tak, że:

1. otwórz zdjęcie

2. wybierz korekcję za pomocą Levels (poziomy).

3. zobaczysz histogram, a gdzieś na nim duży peak, czyli miejsce gdzie siedzi większa część informacji

4. pod histogramem są 3 strzałki: czarna, średnia, biała. Złap średnią i przesuń w stronę tego "peaku". Obraz powinien się rozjaśnić. Dajesz OK.

5. i teraz dopiero łapiesz krzywą i sobie robisz pierwsze, ogólne ukształtowanie dynamiki. Dajesz OK.

6. i kolejny raz otwierasz krzywe i dopracowujesz jasności.

 

Czasami kilka razy robi się taką procedurę, żeby mieć większą kontrolę. Żeby nie tracić informacji wcześniejszych i pracować w ten sposób bezstratnie na pliku możesz dodawać sobie te korekcje jako warstwy korekcyjne (zakładam, że masz w miarę nowego PS). Opisanym sposobem, przy odrobinie wprawy ustawisz sobie dynamikę zdjęcia w dowolny, upragniony sposób ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

możesz dodawać sobie te korekcje jako warstwy korekcyjne

 

I ja mam w tym miejscu problem z CS4. Gdy korzystam z warstw korekcyjnych niestety obraz na monitorze (przed "spłaszczeniem") nie jest dokładnie taki jaki bym uzyskał przez zwykłe zastosowanie krzywych/poziomów. Tak jakby warstwy korekcyjne upraszczały w jakimś stopniu operacje, które są już w pełni realizowane przy "spłaszczeniu" lub przy zastosowaniu zwykłej korekty. Powoduje to, że nie mogę do końca ufać temu co widzę. I niestety omijam to tak, że duplikuję warstwę i na niej wprowadzam zmiany itd, itd... czy zauważyliście coś podobnego (o ile nie zagmatwałem swojego opisu ;) )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.