Skocz do zawartości

M81 + M82


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Aż trudno uwierzyć, ale pierwszy raz focę ten obiekt - M81 & M82 z miasta, przy aktualnym czyli sporym Księżycu.

Materiał z 2 ostatnich nocy, LRGB ~25 x 300s na kanał, sprzęt ten co zawsze.

 

W zasadzie troszkę mało detalu wyszło za sprawą krótkich klatek, ale za to było ich sporo i były w miarę równe.

Udało się nawet złapać halo wokół większej siostry.

 

Co do obróbki - Maxim + Photoshop CS4, bez flatów.

Udało mi się wypracować bardzo dobry workflow do ściągania nierówności kadru przy obróbce, co praktycznie zastępuje flaty.

 

Wycinek nieco zmniejszony:

M81_M82_Patryk_Kizny_Altummundi_Small.jpg

 

Pełna klatka:

M81_M82_Patryk_Kizny_Altummundi_FullSize.jpg

Edytowane przez Patryk Kizny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszy raz to wyszło super ;)

A tak na poważniej to mam kilka pytań:

- na zdjęciu praktycznie nie ma szumu - czy to oznacza, ze tyle materiału wystarcza, czy tez było lekkie odszumianie (kiedyś napisałeś, że raczej tego nie robisz), a może specjalnie nie wyciągnąłeś za ostro tła?

- czy dobrze zrozumiałem, ze luminancji było mniej więcej tyle, ile każdego z kanałów? Wszystko w bin 1?

- jak to zrobić żeby nie robić flatów? Ostatnio flaty i gradienty to jedna z rzeczy, które mnie najbardziej dręczą w astrofotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście poziom szumu jest na świetnym poziomie to pewnie zasługa kamerki. Co do retuszu rzeczywiście niewielki ale nadaje zdjęciu smak i odczucie podglądu rzeczywistości.W obróbce każdy balansuje pomiędzy zachowaniem maxymalnej realności a z drugiej strony lekkiego podkręcenia rzeczywistości na rzecz estetyki i uwypuklenia drobnych szczegółów nie widocznych na pierwszy rzut oka. Jak dla mnie bomba świetny kadr ! Pozdrawiamy i czekamy na timesnapy z roztok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszy raz to wyszło super ;)

 

Dzięki!

 

A tak na poważniej to mam kilka pytań:

- na zdjęciu praktycznie nie ma szumu - czy to oznacza, ze tyle materiału wystarcza, czy tez było lekkie odszumianie (kiedyś napisałeś, że raczej tego nie robisz), a może specjalnie nie wyciągnąłeś za ostro tła?

 

Zdjęcie nie było odszumiane. Nie odszumiam filtrami, bo to zawsze degraduje obraz i/lub zostawia artefakty.

Jedyne co robię, co jest związane z odszumianiem, to wizualne wyrównanie poziomów tła w Photoshopie (ale tego tutaj nie robiłem) przy pomocy select / color range i curves.

W skrócie: wybieram sobie super ciemne pixele zdjęcia i tylko te pixele rozjaśniam do poziomu średniego tła na zdjęciu. To pozwala wizualnie zredukować szum i wyrównać tło, a nie degraduje obrazu.

 

Mały szum na tym zdjęciu jest rezultatem sporej ilości klatek i algorytmu flatowania - sztuczny flat zawiera dokładny szum z tego konkretnie zdjęcia, a zatem pięknie się redukuje.

Moja kamera jest bardzo wymagająca właśnie pod względem szumów. Tzn ma mały piksel i szumi jak diabli. Do tego ma słabe chodzenie. Dlatego można zapomnieć o 'jednoklatkowcach' czy kilkoklatkowych fotach.

 

- czy dobrze zrozumiałem, ze luminancji było mniej więcej tyle, ile każdego z kanałów? Wszystko w bin 1?

Tak, mniej więcej było po tyle samo materiału na kanał (taka sama długość klatek i podobna ilość, przy czym dla RGB robiłem bin x2.

 

- jak to zrobić żeby nie robić flatów? Ostatnio flaty i gradienty to jedna z rzeczy, które mnie najbardziej dręczą w astrofotografii.

 

W skrócie - dane do finalnego 'sflatowania' zdjęcia już są w zdjęciu, trzeba je tylko wyciągnąć. W pierwszym kroku robisz sobie flata, czyli usuwasz ze zdjęcia gwiazdy i ewentualne DSy, zostawiasz tylko nierównomierne tło, w drugiej kolejności dzielisz obraz przez tego flata (2gi layer z trybem substract). Napiszę tutoriala ze szczegółami niebawem na ten temat.

 

Co do binowania - zastanawiam się w ogóle, czy przypadkiem całkiem nie zrezygnować z pracy w bin x1.

Mierzyłem ostatnio FWHM i seeing, i praktycznie nigdy nie jest lepiej niż 3 arcsec. A ja mam pixel 1.0 arcsec do 1.6arcsek.

Zatem teoretycznie nie jestem i tak w stanie wycisnąć więcej detalu niż z ekspozycji w bin 2x2 ze względu na seeing.

Muszę to jeszcze przemyśleć.

Edytowane przez Patryk Kizny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie pytanie z ciekawości... jak mówisz ze masz 9H lminacji masz na mysli, ze wypalałeś w sumie 9H czy ze masz powiedzmy 54 klatki po 600s = 9H

 

Pytam bo zastanawiam się ostatnio na ile sprawnie idzie focenie w sesnie jaki % czasu nocy idzie na faktyczne wypalanie a ile na rózne inne dodatkowe czynności związane z sesją.

Mam tu na myśli ustawianie ostrosci, kadru, plate solvy, czekanie na ustabiloanie guidera, stabilizacja temperatury kamery itd.. to są niby sprawy zajmujące sekundy ale np w moim przypadku braku koła filtrowego wszystko robie przez Ha i te "dodatkowe czynnosci" zaczynają zajmować zauważalną cześć nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie pytanie z ciekawości... jak mówisz ze masz 9H lminacji masz na mysli, ze wypalałeś w sumie 9H czy ze masz powiedzmy 54 klatki po 600s = 9H

 

Pytam bo zastanawiam się ostatnio na ile sprawnie idzie focenie w sesnie jaki % czasu nocy idzie na faktyczne wypalanie a ile na rózne inne dodatkowe czynności związane z sesją.

Mam tu na myśli ustawianie ostrosci, kadru, plate solvy, czekanie na ustabiloanie guidera, stabilizacja temperatury kamery itd.. to są niby sprawy zajmujące sekundy ale np w moim przypadku braku koła filtrowego wszystko robie przez Ha i te "dodatkowe czynnosci" zaczynają zajmować zauważalną cześć nocy.

 

Czas zawsze podaję na podstawie FITsa dla każdego z kanałów. To nie jest czas pracy obserwatorium, tylko czas naświetlania wszystkich klatek, które finalnie zostały zestackowane po odsianiu nieudanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra,

 

Dopaliłem, przeprocesowałem od nowa i teraz na poprzednią fotę nie mogę patrzeć.

Nie wiem w tym momencie ile więcej mam materiału, bo nie liczyłem.

OK 9h luminacji, kolor z 3 nocy, chyba tak ze 2 razy więcej niż poprzednio.

M81_M82_Patryk_Kizny_Altummundi_V2_50.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano widzę to i teraz. Całość lepsza, ale w tle jakiś syf. Wybaczcie wpadkę :)

 

Nie, nie - to zdjęcie to nie wpadka :) Według mnie jest 300% lepiej. Kwestia wyrównania tła to już pikuś, ale jakość samych galaktyk na zdjęciu wzrosła zdecydowanie według mnie :)

 

P.S. Co do tutoriali - również bardzo chętnie przeczytam!!

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawione. Poprzedniej wersji nie wyrzucam, niech zostanie ku przestrodze.

Dla dyscypliny warto pamiętać, żeby zawsze przed finałem podciągnąć kontrolnie krzywe lub kontrast ekstremalnie, tak, by zobaczyć co się dzieje w najciemniejszych partiach.

Teraz jest w zasadzie OK, choć czepiając się szczegółów, można zauważyć że minimalnie kolor gwiazd jest zdominowany lokalnie przez nieperfekcyjną kalibrację koloru.

M81_M82_Patryk_Kizny_Altummundi_V2.1_50.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.