Skocz do zawartości

Testy planetarnych kamerek Baslera z nową matrycą ICX618ALA


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza kamerka do testów już dotarła - Basler Scout scA640-120gm, a druga ma dojść pod koniec przyszłego tygodnia. Obie kamerki przemysłowe wyposażone są w nową matrycę ICX618 będącą znaczącym krokiem naprzód w porównaniu do rodziny matryc webcamowych (ICX098), czy ICX424 obecnej w Lumenerze 2.0. Oferuje znacznie większą czułość (około 2x niebieski, 1,8x zielony, 3x czerwony) oraz znacznie mniejsze szumy niż ICX098 (a ten sam rozmiar matrycy i pikseli). Nowa matryca obecna jest obecnie w kamerka Baslera (Ace, Scout) oraz Point Grey (Flea 3). Można także własnoręcznie podmienić matrycę w webcamie, czy D*K21 (45 euro za matrycę z niemieckich "sklepów"), choć pełen potencjał nie zostanie wykorzystany ze względu na starszą elektronikę.

 

Kamerki Baslera, które będę testował to kamerki przemysłowe GigE - przesyłające dane przez kabel sieciowy i wymagają oddzielego zasilania (bezpośrednio, lub także Power over Ethernet dla Ace). Osiągają one 120-100 klatek na sekundę i wg. informacji producenta nie generują artefaktów na dużych prędkościach (jak D*K21 na 60 FPS). Mają też 12-bitowe przetworniki (lub i lepsze). Szacowana cena za Baslera Ace to jakieś 2100-2200 PLN w zależności od kursu Euro (w Polsce do kupienia w aviconie, który także dostarcza kamerki do testów). Kamery te będzie obsługiwał darmowy FireCapture (w przyszłym tygodniu powinienem mieć już stabilną wersję).

 

Konkurencyjne kamerki Point Grey Flea 3 są już w użyciu (USA, Australia) i dają oszałamiające efekty (obsługa przez FireCapture lub Coriandera pod Linuksem). Kamerki PG oparte są o 9-pinowe firewire, do którego pewnie potrzeba będzie adapterów smartcard/PCMCIA (jako że obecnie nowe firewire dostępne jest chyba tylko w makach).

 

 

Fotki kamerki

4587698912_7534d0abe4_o.jpg

 

4587698748_1b64fb3f57_o.jpg

 

4587698568_4e32c67182_o.jpg

 

4587073701_799e129cb9_o.jpg

 

Szybkie porównanie z DMK21

Jako że jeszcze nie mam softu do avikowania z Baslerem zrobiłem porównanie na pojedynczych klatkach z pylon viewera. Dla Baslera było to autoekspozycja przy niskim gainie, 16bit/pixel. Dla DMK21 było to około 50% gain.

* Fotka porównawcza

 

Jakieś porównawcze astrofotki mam nadzieję zrobić w tygodniu. A w następnym także z mniejszą kamerką - Basler Ace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalne czasy do ustalenia. Na razie doszedłem do 400ms, ale wg. autora programu tam powinna być opcja na większe czasy. Ceny są wysokie ze względu na złożoną, zminiaturyzowaną elektronikę (do 120 FPS bez kompresji, przetwornik 12-bitowy, czy 16 bitów na piksel). Do monitoringu można użyć znacznie prostszej i tańszej kamerki. Na allsky może taki potworek? :D

 

Konkurent Baslera też ładnie się prezentuje: http://www.flea3.com/ cena to jakieś $700 "u nich".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszych astro-testach Baslera Scout i mogę napisać już co nieco:

- kamera generuje artefakty nawet przy niskich prędkościach

- ograniczona do max 400ms ekspozycji

- ma mniejszy szum niż DMK21

- FireCapture czy też Pylon SDK są niestabilne

- kamera utrzymuje wysoką temperaturę

 

SATURN:

4599481385_5b58369b1b_o.png

Pierwsza linia to zdjęcia RRGB z fotek wygnerowanych przez autostakkerta (convolved). Druga linia to wyostrzone waveletami IR-RGB. DMK21 pracowała w trybie 30FPS, a Basler maksymalnie wyciągał 32 FPS. By uzystać te koliste artefakty w DMK21 trzeba używać trybu 60 FPS:

4599480661_ab61190877_o.png

 

 

M5 Gromada Kulista

Porównanie: link

4 sec DMK21: fotka 1, fotka 2

Basler Scout scA640-120gm zarówno w Pylon viewerze (prosta aplikacja dostarczana z SDK i sterownikami Pylon) jak i w FC jest ograniczona do 400 ms co starcza do planet ale do guidowania czy łapania ciemniejszych obiektów to za mało. Ciekawe jak to będzie w ACE.

 

Czasy ekspozycji na Saturnie

6gkc4y.png

Nie mogłem użyć FireCapture z DMK21 bo alfa-wsparcie dla Baslera pogryzło się z DMK, więc użyłem IC Capture AS. Niestety przez to histogramy nie były identyczne (nieco za długie ekspozycje Baslera względem tych z DMK) i nie można zbyt dokładnie porównać tych czasów, choć widać znacznie większą czułość w IR.

 

 

Scout przez te artefakty nie nadaje się do astrofotografii. Wg. doniesień podobno problem ten rozwiązali (Point Grey rozwiązał) i w ACE nie powinno go być - zobaczymy. Ważny będzie też maksymalny czas ekspozycji. Jak pójdzie sprawnie to ACE powinien być gotowy do testów w przyszłym tygodniu. SCT 8" też przy okazji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczasowe wyniki i wnioski zebrane w artykule: Test kamery Basler Scout scA640-120gm. Niebawem powinien pojawić się już Basler Ace (jak go w końcu zrobią) to będę mógł przetestować tą docelową kamerkę Baslera do astrofotografii (tańsza, mniejsza i zapewne pozbawiona kolistych artefaktów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcin Kowalski

Witam serdecznie na forum,

 

spieszę z małym sprostowaniem: maksymalne czasy naświetlania dla scA640-120gm to oczywiście 10s a nie 400ms. Należy zwiększyć parametr tzw. podstawy czasowej (Exposure Timebase) w ustawieniach zaawansowanych kamery. Pan Piotr chyba przeoczył w pierwszym momencie tą nastawę - jest dostępna z poziomu viewera instalowanego razem ze sterownikami.

 

Testowałem scouta przed chwilą z FireCapture, w obecnej wersji program nie modyfikuje tego parametru, więc jak zaczyna się od parametrów fabrycznych, uzyskuje się max taki właśnie czas.

 

Także mam wątpliwości odnośnie podejrzenia braku stabilności pylona - szybciej bym podejrzewał śliski tandem Javy (rdzeń FireCapture) i Win32 API (interfejs DLL do Pylona), lub kiepską kartę sieciową bez obsługi dużych ramek Jumbo.

 

W razie pytań technicznych na temat serii ace lub scout, proszę o kontakt.

 

Pozdrawiam

Marcin Kowalski

AVICON Advanced Vision Control

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze wstępne testy nie wykazały obecności kolistych artefaktów, ale AVIki rejestrowane przez VirtualDub, co mogło zafałszować wynik. Dzisiaj jak się uda to z w pół żywym FireCapture spróbuję coś złapać.

 

Notki

- wymaga własnego zasilania (zasilacz, lub zasilany kabel sieciowy). Nie da się tego zasilać z komputera

- prędkość do 100 FPS

- będzie obsługiwane niebawem przez FireCapture

- ekspozycje wydają się być ograniczone do 1 sekundy, choć mogą istnieć jeszcze jakieś opcje i obejścia ;)

- 12 lub 8 bitowy obraz.

- potencjalny szybki i czuły guider. Kwestia to obsługi go w różnym sofcie. PG Flea 3 już chyba do PHD weszła, przynajmniej na maku ;)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe fotki kamerki. Z tyłu wygląda to tak, wraz z wszystkimi potrzebnymi dodatkami:

basler-ace-astro1.jpg

 

Dotychczasowe wyniki i opis w artykule: Zastosowanie Basler Ace acA640-100gm w astrofotografii planetarnej.

 

Jak poprawi się kurs Euro to cena nieco spadnie, a jak ktoś rozważa zakup najlepszej kamerki do astrofotografii planetarnej to Basler Ace wydaje się być idealnym rozwiązaniem, niewiele droższym od DMK21. Brak artefaktów, wysoka szybkość, wysoka czułość. Konkurencyjna kamera Point Grey Flea 3 na Firewire jest już "gorącym produktem" wśród astroamatorów w USA, czy w Australii. Baslerem zainteresowani są ludzie z Europy (ze względu na wyższą cenę PG Flea z importu, jak i pospolitszym - ethernetowym interfejsie). W Polsce Basler Ace do kupienia w aviconie.

 

 

 

Na cloudynights można podziwiać już sporą kolekcję fotek wykonanych kamerkami z nową matrycą (ICX618), Flea 3:

3836314-MAP-Saturn-20100527-0200UT-v85.jpg

3814056-j20100518-190115utc.jpg

3814063-j20100518-185526utc.jpg

 

DMK21 ze zmienioną matrycą:

20100522_1623-1820_UTC_Venus_IR_Animation.gif

20100522_2109_2144UTC_Saturn_Storm_Red.gif

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie.

Przede wszystkim dzięki za wykonane dość szczegółowo testy i poświęcony czas.

Po obejrzeniu materiałów i zapoznaniu się z artykułem oraz jako user lumenery

mogę napisać kilka słów. W moim odczuciu pomimo 12-bitowej głębi i lepszej matrycy

od tej zastosowanej w lumenera 2.0 czy DMK kamera wydaje się bezużyteczna do

fotografii planetarnej. Czip to nie wszystko. Takie konstrukcje jak DMK czy wspomniana

lumenera oprócz czipa (podobnie sytuacja wygląda w kamerkach ds-owych, tam jest

to już temat rzeka) posiadają "dedykowaną" elektronikę do zdjęć planetarnych.

Tutaj mamy po prostu wysokiej klasy ALE kamerkę przemysłową "od biedy" do użytkowania dla

miłośnika fotografii planetarnej. Artefakty, wysoka temperatura pracy, problemy

z utratą części klatek przy większych prędkościach to wynik właśnie "braku dedykowanej"

elektroniki. W kamerce kolejnej ma tego nie być -zobaczymy.

Natomiast konstrukcja z USA to nie jest moim zdaniem żadna konkurencja dla tych kamerek

tylko po prostu wyznacznik nowej jakości. Wcale nie chcę tutaj podniecać się jakością

przedstawionych zdjęć (Autralii ze względu na warunki seeingowe i kontrastowe czarne

niebo nie dogonimy w Europie nigdy).

Tak więc jeżeli się przesiadać to raczej na wynalazek amerykanów :).

Pozdrawiam.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamery Imaging Source to też typowe kamery przemysłowe z drobnymi modyfikacjami, a Lumenera Skynyx też wywodzi się z układu kamery przemysłowej tej firmy, tyle że z nieco większymi modyfikacjami. Praktycznie wszystkie stare konstrukcje (D*K, kamerki Prosilica, starsze konstrukcje Baslera czy Point Grey) mają problem artefaktów. Ace i Flea 3 to obecnie jedyne znane pozbawione tego błędu. Kamerki grzeją się obie ze względu na szybką elektronikę, z tym że Flea 3 jest obecnie używana głównie w Australii, gdzie mają teraz około 0C w nocy. U nas 20C :) Tak więc nie ma tutaj jakiejś dominacji Flea 3 nad Ace. Uwzględnij też że Flea 3 jest robiona w USA i nawet nie ma europejskiego przedstawiciela (cło, podatki, transport itd.). Plus Basler Ace wchodzi dopiero do sprzedaży, a Ace jest w sprzedaż już od jakiegoś czasu. Baslerem są zainteresowani astrofotografowie z Niemiec, w Rosji też się zbierają na zamówienie, czy także Emil Kraaikamp, który teraz walczy DMK z podmienioną matrycą na ICX618. W Europie Basler wypada taniej.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poczytałem sobie trochę fora userów którzy zdecydowali się na zakup kamerek opartych na tych nowych matrycach.

Uczucia mieszane - wrażenie dominujące to problemy związane z odsługą softową (szczególnie flea 3 z GP, wsparcie

softowe jest "w toku". Problemy są oczywiste - kamerki przemysłowe produkowane do zaawansowanego monitoringu

lub zastosowań labolatoryjnych - astronomia jest tu traktowana niszowo :). Flea również niestety okazała się kamerką

niededykowaną do astronomii w sensie braku wsparcia właśnie. Poza tym produkt pracuje z makami oczywiście na pewno

można to "hardowo" spiąć z win.

Co do samej matrycy - same superlatywy, ZNACZNIE większa czułość od matryc występujących w dmk czy lumenerach,

szczególnie w kanale R. Szkoda że Atik zamiast wymyślać Titana nie zajął się tym czipem z dedykowaną elektroniką

i być może jakimś coolerem, ponieważ kamerki niestety się nagrzewają - przy tych mikrowymiarach to zresztą nie dziwi

(Flea również aczkolwiek z tego co wyczytałem mniej z tym problemów niż w baslerze). Nie znalazłem żadnych materiałów

określających wpływ tego zjawiska na poziom S/N, zero testów (...)

Czy warto się przesiadać na nowy czip? Zdecydowanie tak tylko chyba trzeba jeszcze nieco poczekać na wsparcie softowe, nie wiem

czy któryś z producentów zdecyduje się może na produkcję kamerek astro oparatych na tym sensorze?

Oczywiście taka "dedykacja" z coolerem będzie kosztować, więc może wystarczy poczekać na baslera ACE ze wsparciem

softowym na poziomie co filecapture?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torsten pracuje nad obsługę Flea i Ace w FireCapture. Realna obsługa Ace będzie jak dostanie Ace - w przeciągu kilku tygodni. Co do Point Grey to główni userzy z Australii jadą na Corianderze - Linuksowym sofcie napisanym przez Wesleia (tego od uderzania kometami w Jowisza). Ci w USA nie-Linuksiarze trochę cierpią ale powoli do przodu ;) Po prostu Torsten musi wykończyć i ustabilizować obsługę Ace. Łapałem Jowisza dzisiaj rano i trochę złapałem, ale to tak hardkorowo pomiędzy padami aplikacji. Przy f/28 prędkość w Ace dochodziła do 32 FPS, a DMK21 14-15FPS ;)

 

Ja będę zmieniał DMK na Ace raczej na pewno... z tym że do kupienia będzie za jakiś miesiąc albo i dłużej (wg. Baslera to nawet nadal jest prototypem a jak niebawem publicznie wyjdzie to najpierw trafi do najważniejszych klientów).

 

Co do temperatury - masz tam duże szybkości przesyłu danych, co generuje dużo ciepła. Rano było około 10C i kamerka nadmiernie ciepła się nie zrobiła - zima, jesień będzie jeszcze lepiej. Atik Titan to niby entry-level to DSów i planet (w cenie 2x DMK) ;) Z ICX618 jak na razie nikt nic nie robi. Pisałem do paru "producentów" i tylko QHY trochę więcej zainteresowania wykazało i stwierdzili że "muszą to sprawdzić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.