Skocz do zawartości

HEQ5 => PC


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ jestem w trakcie budowania planu rozbudowy mojego sprzętu, ostatnio trochę was męczę w różnych wątkach, no ale nie chcę się wkopać i coś zrobić źle. Dziś mam pytanie w sprawie połączenia mojego HEQ5 SynTrek z komputerem. Powiedzcie mi teraz, czy dobrze myślę, jak to ma wyglądać.

Do montażu podpinamy kabel zgodnie z takim schematem, którego podpinamy do takiego EQDIRa (piszę takiego, bo tańszego z przesyłką nie znalazłem. Następnie EQDIR łączymy z komputerem np. czymś takim, ewentualnie dodając jakiś przedłużacz kabla RS232.

Czy jest to prawidłowy sposób montażu, czy też może jakiś szczegół pominąłem i powinienem zrobić trochę inaczej. Z góry dzięki za pomoc i na jakiś czas postaram się skończyć zamęczać.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wielkie dzięki, to będzie wygodniejsze. Takie jeszcze drobne pytanko. Ten ostatni link, który podałeś, to w tamtym sklepie EQMOD jest trochę inny i droższy. Jak rozumiem tylko dlatego, że inna firma (czyli oni sami) go poskładała?

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, oglądałem ten kabelek i zastanawiało mnie właśnie, jaka jest różnica między nim, a puszeczką. Dużej różnicy w cenie to w sumie nie będzie, choć ten kabelek wbrew pozorom wyjdzie mnie prawdopodobnie trochę drożej, ale zawsze to mniej kabli do wożenia. Orientujesz się może, w czym tkwi haczyk? I czy uzyskam takie same wyniki i możliwości, jak w przypadku zastosowania EQDIRa?

 

Zdravim

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie opisze Ci jakie są tam różnice, ale na pewno kabelek Pierro-Astro do Ci tyle samo co tamte patenty, a będziesz miał mniej przejściówek, puszek, kabelków i sterowników!

We wtyczce USB jest cała elektronika, więc nie musisz się martwić o połączenia, styki itp, jedynie musisz wszystko poinstalować.

Jeśli chcesz focić to MUSISZ iść w minimalizm sprzętowy, bo czym więcej gratów, tym większa szansa że coś nie zadziała, a zmarnowana noc z powodu nie działającego jednego elemetu, spotkała już nie jednego astrofotografa.

Połączenie montażu z kompem poprzez aż trzy elementy, to zwykłe proszenie się o problemy, a nie powiem ile jeszcze jest z tym problemów, żeby to jakoś zamocować!!!

Kabelki dyndają, wiaterek nimi chuśta, a my odmawiamy litanie do świętej krzywej, patrząc jak nam gwiazdka skacze w guiderze jak szalona.

Jeszcze co Ci moge doradzić, jeśli focisz lustrzanką, to staraj się unikać sterowania migawką poprzez kompa, bo to jest częsty element, który nie chce współpracować z innymi elementami podpiętymi do kompa przez USB. Po prostu sie tnie i nie ma zmiłuj się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wtedy łączysz pilot z komputerem? Obsługuje to sterownik ASCOM?

 

Jak muszę (a rzadko kiedy muszę) to podłączam go do portu szeregowego w kompie. Działa mi z najtańszą przejściówką dostępną na rynku. Tak, obsługuje go ASCOM. W pilocie trzeba ustawić PC Mode (czy jakoś tak). EQMOD śmiga bez problemu z pilotem Syncan.

 

Dlatego właśnie zdecydowałem się na takie rozwiązanie - przez pilota Synscan bez problemu można połączyć HEQ5 do kompa a bez kompa mamy w pełni funkcjonalny pilot.

 

P.S. było to gdzieś opisane na forum szczegółowo

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne bym zakupił pilot SynScan, jednak problemem jest dostępność kasy, a raczej jej brak. Poza tym moim celem jest astrofotografia, więc laptopa tak czy tak bym potrzebował. A że jeszcze w tym roku rozpoczynam studia i będę miał trochę wydatków, to chcę się jak najbardziej ograniczać w ilości wydanej kasy. Już i tak mnie gniecie koszt przesyłki z Pierro-Astro (19€ to masakra jakaś), no ale jakoś to przeżyję. Ogólnie dzięki wszystkim za pomoc. Mam nadzieję, że do końca wakacji uda mi się większość zestawu poskładać.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie odradzam stosowanie tanich konwerterów USB na RS 232. Zjadłem juz zęby na tym temacie i najlepszym rozwiazaniem jest pilot SynScan ! Zastępuje EQdir i działa z pełna fukcjonalnoscią w modzie PC Direct.

Tanie konwertery z Media Marktu lub podobne to jedno wielkie rozczarowanie. Ja stosuje konwerter przemysłowy MOXA U 1110 i nie ma z tym najmniejszych problemów - w pełni emuluje port RS 232 na wyjsciu USB.

Polecam podobne wątki na Astro4you. http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,16354.0.html

Mój setup pracuje w takim układzie : Maxim DL na platformie ASCOM 5b i TheSky wersja 6, wyjście USB z konwerterem MOXA i wejscie w port RJ 45 na pilocie SYnScan. Działa pewnie i bezproblemowo.Pełne GoTo.

PS. Kabelków nie warto kupować:)Materiały kosztują 1/3 tego co taki kabel. Jak trzeba- pomogę.

Pozdrawiam

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podziałałem jeszcze trochę inaczej, niż według mojego pierwszego pomysłu i waszych rad. Górę nad wyborem wziął stan portfela. Otóż całość wykonał dla mnie pan Leszek Jędrzejewski (tutaj moje podziękowanie dla Alien7071 za namiary). Niewątpliwym plusem jest to, że mam od razu możliwość podpięcia tego EQMODa pod montaż EQ6, ponieważ mam zrobione od razu dwie wtyczki do wyboru: RJ45 lub DB9. Do tego kabel do komputera też pod DB9, a sam dokupiłem sobie konwerter RS 232 => USB na chipie Prolific i wszystko jak na razie śmiga prawidłowo. Teraz muszę poczekać, aż będę miał pogodę i czas na naukę całego oprogramowania w praktyce, potem jeszcze pomyślę, jak zamocować guidera i można już coś próbować ustrzelić.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.