Skocz do zawartości

SH2-101


philips

Rekomendowane odpowiedzi

6,5 godziny naświetlania, Ha-alpha, Atik 314L+, ED80 F5.6

Trudny dość obiekt bo prócz samego tulipana reszta jest dość ciemna i niestety pławi się w morzu mini gwiazdek które przy obróbce trudno jest odróżnić od szumu.

Obrabiane na laptopie więc z jasnością tła i ogólnym wyrazem może byc różnie - zweryfikuje na lepszym monitorze w pracy. W ogóle chyba już trochę zapomniałem jak się obrabia fotki... zresztą nigdy mi to nie szło tak jak bym chciał.g.gif

 

Obiekt dla mnie przełomowy bo naświetlany w sumie przez 6 nocy (od połowy kwietnia do połowy maja) i całkowicie bez mojego udziału czyli sesje z automatu, najpierw z Autopilota a ostatnia noc już CCD Commandera. Cała rola z mojej strony sprowadzała się do otwarcia i zamknięcia obserwatorium. Dużo było zabawy z ustawianiem różnych parametrów i odkrywaniem w ogóle o co chodzi w zrobotyzowanych sesjach ale chyba najgorsze mam za sobą.

 

Wprowadzam nową modę na forum.

Wszystkie 40 klatek (110MB ) w formacie FITS oraz jeden stack też FITS (5MB) udostępniam dla ogółu. Możecie obrabiać, pokazywać w tym wątku wyniki swoich zabaw. Klatki są już przebrane i skalibrowane (dark, bias, flat). Wasza rola to zestackować i potem odwalić całą resztę swoimi technikami.

FTP: philips.art.pl

login: astro

hasło: af

 

100529_SH2-101_Obrobiona-gotowa_mala.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip

wyskakuje komunikat o błędzie wczytywania

100529_SH2-101_Obrobiona-gotowa_mala.jpg

"całkowicie bez mojego udziału czyli sesje z automatu"

Ja bym uważał na takie stwierdzenia, bo ktoś nie obeznany napisze ci, że to nie Twoje zdjęcie ;)

A tak na serio, to gratulacje, bo zrobić zdjęcie z własnego automatu jest nieporównywalnie trudniej, niż "ręcznie".

W zrobotyzowanych sesjach dowcip polega nie tylko na tym by coś działało, ale by działało ZAWSZE i całkowicie przewidywalnie. To trochę czasu mi zajeło i dalej jeszcze z tym walcze ale chyba mam już jakiś swój workflow.

FocusMax Aquaire Star i PlateSolve w tej chwili jest już w 100% skuteczny i nawet nie patrze czy się udał bo wiadomo ze się udał. Problem mam jeszcze z guiderem bo przez backlash w DEC CCDCommander nie chce uruchamiać naświetlania czekając zbyt długo na guider do zejścia poniżej 0.3px w DEC i przerywa sesje. Nie zawsze działa ustawianie IDEALNIE tego samego kadru co poprzedniej nocy.... musze nad tym posiedzieć jeszcze chwile. Pewnie to jakaś drobnostka. W końcu sama kopuła działa perfekcyjnie, przewidywalnie i nie sprawia żadnych problemów, co mnie niesamowicie cieszy - brakuje tylko samego otwierania i zamykania klapy co o dziwo jest już prostą piłką od strony software'owej.

 

Co do "automatu" to w końcu jest tak, że moja rola sprowadza się do doboru obiektów, ładnego kadru, ilości i czasu klatek a nie chrzanienia się z ustawianiem ostrości, jakimiś syncami czy innymi meridian flipami. Szczerze mówiąc jestem zachwycony możliwością precyzyjnego podglądu kadru jeszcze w ciagu dnia kiedy na spokojnie ustawiam sesje za pomocą CCDNavigatora i NASA Sky View we współpracy z TheSky.... czad.

Dzisiejszej nocy prostą sesje dla Pelicana ustawiłem w jakieś 10 min i.... tyle, o 3 w nocy montaż zaparkowany, kamera wyłączona i 20 klatek leży na dysku - sesja trwała od 23:30 do 3:00 a ja ustawiłem sobie cały ten bałagan w czasie oglądania wiadomosci o 19tej. Teraz wierze, że można ustawić ze 3 obiekty na jedną noc naswietlając je po kilka klatek w ciągu kilka dni w czasie gdy są w zenicie, co akurat przy moim miejskim niebie jest ważne..... i rano być wyspanym.

 

Ogólnie mam poczucie, że jest już z górki ale jeszcze nie mogę powiedzieć "hop"...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samej SH2-101 ... mało jest fajnych fotek tego obiektu w Ha. Te co wyskakują w Googlach to zwykle kolorowe które po przerobieniu na B&W wyglądają raczej kiepsko. I to morze gwiazdek w tle które utrudnia obróbkę fotki by wyglądała "czysto"....

Zachęcam wszystkich do zabawy materiałem bo jest pewne, że da się to obrobić znacznie fajniej niż mi się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już powinno działać. Faktycznie był jakiś problem ...

 

host: philips.art.pl (można też przez przeglądarkę: ftp://philips.art.pl )

login: astro

haslo: af

Niestety normalnie widać tylko jpg - a tak chciałem się pobawić. Zapowiada się kolejny deszczowy tydzień, więc byłaby mała odskocznia.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, no i ja pokpiłem z adresem, ale philips mnie zmobilizował i ściągnąłem bez problemu to co chciałem. Przy okazji świetnie, że udostępniasz materiał - niewielu godzi się na to, a materiał jest miluchny :)

 

Oto moja wersja:

 

____SH2-101-Stack  v.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.