Skocz do zawartości

CELESTRON NEXSTAR 4 SE Czy to dobry teleskop na początek ?


swy1985

  

7 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W jaki model budowy Wszechswiata wierzysz?

    • a) Model Grawitacyjny
    • b) Model Elektrczny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem laikiem i dopiero zaczyna wchodzic w temet odnosnie obserwacji nieba. Rozmyslam nad kupnem takiego sprzetu: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250630918419&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_2401wt_991 teleskop jest mi potrzebny do obserwacji obiektow, planet, chcialbym tez zobaczyc jakies fajne galaktyki i mglawice, zalezy mi raczej na wypadach poza miasto, no i milo byloby gdyby dalo sie jakies miarowe fotki zrobic. Chcialbym sie dobiedziec jakies fachowej opini na temet tego teleskopu i ewentualnie chcialbym uslyszec jakies porady, ktory teleskop nadawalby sie do tego typu obserwacjii. Pozdrawiam. Przemas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wyjazdach poza miasto i chęci zerkania na galaktyki to ten teleskop jest zdecydowanie za mały. Jako laik powinienes zainwestować najpierw w wiedze co widac na niebie, co gdzie jest i jakie duże. Poogladać dział "szkice" na forum, zeby sie zorientować czego sie spodziewać w okularze.

 

co do jedynego sprzętu to jeżeli cos chcesz zobaczyc sensownie to poniżej 150mm średnicy nie schodzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomnieli poprzednicy, 4 cale to zbyt mało do zabawy z mgławicami i galaktykami.

 

Zapoznaj się z artykułami odnośnie sprzętu na Celestii.

 

http://celestia.pl/Kategoria:Sprzęt_obserwacyjny

 

Na początek powinno wystarczyć. Jeśli nadal będziesz miał wątpliwości, pytaj śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy po nim planujesz większy :rolleyes:

Bo na początek czyli do obiektów planetarnych , Księżyca czy Słońca jest to teleskop sensowny ,

potem jego rola sprowadziłaby się do urządzenia naprowadzającego GOTO ( gdzieś to już pisałem :szczerbaty: )

Ale jeżeli to ma być sprzęt docelowy to McArti napisał krótko i treściwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dwa teleskopy. next star był pierwszy, nie znałem nieba /kompletnie/ i potrzebowałem goto. Do tego w zimie czasem patrze na planety i księżyc przez szybę z parapetu bez statywu, gdyż nie mam balkonu.

Generalnie obejrzysz nim planety, księżyc /słońce z filtrem/ i najjaśniejsze mgławice /w sumie na palcach jednej ręki je wyliczysz/. Gromady słabo - gdyż małe lustro i ciemny teleskop wycina większość gwiazd.

Jeżeli to Cię satysfakcjonuje, polecam - jeżeli DS - musisz mieć większe lustro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam ósemkę.

Jeśli chcę zobaczyć przez nią ładne rzeczy typu mgławice planetarne, nawet nie próbuję bez reduktora ogniskowej. Bez tego miło ogląda mi się tylko (niektóre) gromady, podwójne i Układ Słoneczny. I to jest znacznie większe zwierciadło (obstrukcja chyba jest proporcjonalna).

4" NexStara to moim zdaniem średni pomysł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.