Jump to content

LDN935


philips
 Share

Recommended Posts

Wszystkim znana Ameryka i Pelikan to dwie różne mgławice..... prawda czy fałsz ?

 

LDN 935 który de facto rozdziela NGC7000 i IC5070 to ciemny pył przysłaniający jasne jądro tych dwóch mgławic przy czym tworzą jedną całość... niestety aby zobaczyć to na własne oczy należy naświetlać zdjęcie dość długo, dużym czipem i to w siarce, tlenie, wodorze i najlepiej jeszcze RGB.

Znakomicie widać tę ciemną mgławicę stanowiącą niejako firankę za którą jest piękne kolorowe tło mgławicy Ameryko-Pelikana na zdjęciu Piotra Sadowskiego ( http://astrofotograf...n935/ldn935.htm ) jaki i na kilku innych fajnych fotkach tego regionu:

- http://www.skyimager...-070826-50P.jpg

- http://www.alpineast.../Pelican_Lg.jpg

- http://www.nightpixe...00_full_ter.jpg

- http://gallery.rcopt...ry/ngc7000.jpeg

 

Szczerze mówiąc strasznie mnie kręci ta mgławica, jest po prostu atrakcyjna. Niestety dysponując jedynie filtrem Ha i Atikiem 314L można powalczyć co najwyżej o namiastkę tego wrażenia firanki... Tak czy inaczej celem tej fotki była LDN 935, stąd może trochę dziwny kadr.

 

Ze względu na zboczenie zawodowe nie lubię nadużywać słowa "projekt", ale ...

Fotka jest testem wykonania mozaiki 3 x 2 przy czym każdy z sześciu fragmentów to średnio 14 klatek 10 min naświetlanych na przestrzeni 5 dni. Daje to w sumie ok 12,5H materiału a jeśli by doliczyć ok 7,5H Pelikana którego naświetlałem w maju to niebezpiecznie blisko zbliżam się do cyferki 20H ( zabrakło 30 min ). Aby fotka jako całość prezentowała się nieco bardziej atrakcyjnie należało by doświetlić drugie tyle materiału co pozostawię innym chętnym....ja mam dość, właśnie oduczyłem się szalenia z mozaikami. Tak czy inaczej test z mozajek zaliczony na powiedzmy 3+ jeśli chodzi o technikę i teleskopy.

 

Nie wiem czy balans szarości jest OK i czy nie wychodzą granice fragmentów mozaiki, na moim laptopie wygląda teraz OK, zweryfikuje w poniedziałek.

FTP: philips.art.pl, astro, af

 

40% całości

100619_Pelikan_Mozaika_40.jpg

 

70% całości

100619_Pelikan_Mozaika_70.jpg

Edited by philips
Link to comment
Share on other sites

Cały ten kompleks ma swój niezaprzeczalny urok i każdy który go próbuje naświetlić potem ma wielką przyjemność z obróbki. Nic dziwnego ze jak to napisałeś kręci cie to. Ja jeszcze nie ruszyłem i trochę nie moge sie doczekać.

Moja opcja to też mozaika póki co ale mam już 2 lub 3 których nie ukończyłem i odechciało mi się mozaik. Albo zrobię wszystko co można z obecnym FOV i potem z nudów zacznę robić mozaiki albo kupie większy chip :)

 

A zdjęcie mi się podoba i nie bardzo widzę sens dokładania drugie tyle materiału. Bardzo fajnie obrobiłeś.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki.

Dodam, że przy obróbce tego rejonu nieba miałem i dalej mam problem z "przestawieniem" się na podchodzenie do materiału jako do mgławicy ciemnej przysłaniającej jedną jasną a nie jako do dwóch jasnych mgławic obok siebie. Trudność polega na takim ustawieniu "ciemności" ciemnej mgławicy aby tworzyła spójną całość. I tak jak od strony NGC7000 jest to jeszcze do ogranięcia tak od strony Pelikana te ciemne pasy ciągle "widzę" jako świecące jasne partie ze smugami a nie jako ciemną materię przed jasną mgławicą.... Nie wiem czy jasno się wypowiadam, chodzi o patrzenie na całość niejako w negatywie... w nocy wymyśliłem aby spojrzeć na fotkę właśnie w negatywie co determinuje odpowiednią obrókę ( chodzi tak naprawdę o niuanse w krzywych).

Chyba teraz nieco lepiej widać na czym polega dowcip :

 

100619_Pelikan_Mozaika_40_negatyw.jpg

Edited by philips
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.