Skocz do zawartości

LB czy Synta ?


Marek Gdańsk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam dylemat: kupić LB 12 na kratownicy z obecnie dodawanymi dwoma okularami, osłoną i chłodzonym lustrem, czy rozsuwaną Syntę 12 - golasa i zbierać kasę na Naglery ? :g: Cena i wielkość jest podobna. Meade daje dużo extrasów, ale Synta ma o niebo szybszy sposób rozkładania. Nie wiem. Co Wy na to ? Ciągnie mnie do Synty i dokupienia później Naglerów. A czy jakość wizuala jest zbliżona - pewnie zależy od okularów, ale załóżmy że przy tych samych ? Proszę o poradę. :notworthy:

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposażenie

 

W zestawie znajdują się następujące akcesoria:

 

• Wyciąg okularowy 2'' z redukcją na 1,25''

• Okular Deluxe - QX szerokokątny 2" o ogniskowej 26mm

• Wentylator chłodzący zwierciadło główne

• Szukacz projekcyjny

• PROMOCJA Okular Meade 16mm 1,25" serii 5000 z 68° polem widzenia

• PROMOCJA Osłona na kratownicę LightShroud

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość wykonania LightBridge’a na pewno jest lepsza od wyrobu Sky-Wachera. Niestety LB jest droższy i żeby móc z niego korzystać komfortowo trzeba dokupić przeciwwagę i szukacz (np. 8x50). Dobrze jest się również zaopatrzyć w kolimator laserowy – prawda jest taka, że LB to nieustanna kolimacja:(

 

Na korzyść LB-a przemawia świetny wyciąg z przekładnią 1:10 – takiego w syncie nie uświadczysz, a szkoda…

 

Co do okularów dodawanych do teleskopu to powiem tak: na początek wystarczą, a jeśli uznasz, że astronomia jest dla Ciebie to możesz zainwestować w lepsze szkło np: seria LVW lub coś ze stajni TV.

 

Ogólnie polecam Meade LightBridge! Tylko pamiętaj, że zakup teleskopu to dopiero początek góry lodowej…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti, nie ma co aż tak przesadzać. Czy dokręcenie kratownicy na sześć śrub jest tak dalece niekomfortowe? Owszem, patent Synty jest wygodniejszy i szybszy, ale biorąc pod uwagę, że lustro musi jeszcze nabrać odpowiedniej temperatury - to w zasadzie ta przewaga czasowa w rozkładaniu nic nie daje.

Marek, z rzeczy które jeszcze powinieneś wiedzieć - Synta ma wyższego dobsona (ok.75 cm, LB - ok.50cm). Jeśli nie masz samochodu typu kombi, to będziesz musiał wziąć pod uwagę opcję wożenia montażu na tylnym siedzeniu (w LB - niekoniecznie).

Tak jak pisał Mateusz, w Meade zyskujesz znacznie lepszy wyciąg (zupełnie inna kultura pracy, clamping ringi dla 2" i 1,25", dwucalowy gwint filtrowy w redukcji 2"/1,25"). Co do samej mechaniki obu teleskopów (a w zasadzie - ich dobsonów) - sądzę, że tu nie ma przepaści. Miałem okazję korzystania z obu teleskopów i znaczących różnic się w tej kwestii nie dopatrzyłem.

Co do okularów - te, które są dodawane do Lightbridge'a (w sklepie astrozakupy.pl masz obecnie dwa szkła z serii SWA 5000 - 16mm i 28mm) są więcej niż dobre na początek. Sam jestem użytkownikiem "dwudziestki" z tej serii i bardzo sobie ją chwalę. Owszem, te okulary nie są idealnie skorygowane, ale mają za to znacznie lepszą transmisję niż np. seria LWV. Zresztą, przy okazji kolejnego wypadu za miasto będziesz mógł sam porównać jakość obrazu w Meade SWA i LVW.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArtiemu chodziło raczej o słabe trzymanie kolimacji kratownicowej konstrukcji LB. Synta jest zsuwana wzdłuż osi optycznej, co nie wpływa na kolimację. A te 12" rurki są mocno wyczulone na osiowość optyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dokręcenie kratownicy na sześć śrub jest tak dalece niekomfortowe?

 

za drugim razem pod ciemnym niebem może być ich tylko 5.

5 lub 6 śrub może nie fajnie się odkręcać po ciemnku przy -5°C o 3 w nocy na polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za podpowiedzi. Otóż piszę co nastąpiło.

Wnerwiłem się wczoraj holernie :swear: na to całe moje niezdecydowanie w kwesti nabycia czegoś większego - mówię Wam, spać nie mogłem, cały czas tylko o tym myślałem, w pracy też - zamiast pracować, to non stop tylko te fora i opinie i coraz większa frustracja. I nagle olśniło mnie - Synta 10' rozsuwana jest warta tylko 59 % modelu 12'. Wziąłem :dupka: w troki, pojechałem do Delty i kupiłem 10-kę jak się kupuje bułki. KONIEC UDRĘKI :tanczy:

Pomimo najkrótszej nocy, mocnego Łysego i z tarasu w środku miasta nie omieszkałem wypróbować tego cacka. Około 1-ej przeleciałem nawet całego widzialnego Strzelca - było bosko :wow: - już nie mogę się doczekać wypadu pod prawdziwe niebo :astronom:

PanasieMarasie - z miejscem na dobsona w aucie nie ma problemu. Teraz "zbieram" na Naglery :santa:

Jeszcze raz dzięki wszystkim za uwagi, pewnie postąpiłem według niektórych zbyt pochopnie, ale od wczoraj psychicznie czuję się wyluzowany - a o to chyba chodzi.

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry wybór!

Co do dobsona - ten od "dziesiątki" gabarytami jest niemal identyczny z "ósemkowym". Wcześniej pisałeś o 12" a tam jest już trochę więcej dźwigania i gimnastyki z pakowaniem.

Zaś odnośnie różnic między 8" a 10" - przy najbliższej okazji wspólnego wypadu będziesz mógł się sam przekonać czy warto było.

 

A tak poza tym, to (przynajmniej na jakiś czas) masz największą aperturę w naszym towarzystwie. W związku z tym dodam tylko, że zawsze Cię lubiliśmy i szanowaliśmy Twoje zdanie i wyrażamy nadzieję, że nie będziesz się szlajał samotnie po polach w nocy, tylko będziesz nas zapraszał na wspólne obserwy :D

 

 

(...) i kupiłem 10-kę jak się kupuje bułki

Jak bułki? Hmm... niech zgadnę - pewnie wyglądało to tak:

- Dzień dobry

- Dzień dobry

- Poproszę Syntę

- Zwykłą?

- Poznańską.

 

:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz jasna, że będę Was zabierał, :P a szczególnie Ciebie PanasieMarasie, bo nie mam GoTo ;)

No i Wy macie Okulary, a ja na razie denka od szampana :letsdrink:

Polarisie - czy masz jeszcze namiar do gościa, który szyje "Gacie" ? Pewnie warto je mieć, bo tak bez gaci to nie wypada w towarzystwie - jeszcze ktoś coś sobie pomyśli :przytul:

Dobra, konkretnie będziemy się umawiać na "Trójmieście" i sms.

Aha - zapomniał bym - moja Synta kosztowała ponad 4 koła, bo żona wymusiła na zimę futro za tyle samo co telep. :help::Boink::swear:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.