Jump to content

LB czy Synta ?


Marek Gdańsk
 Share

Recommended Posts

Witam

Mam dylemat: kupić LB 12 na kratownicy z obecnie dodawanymi dwoma okularami, osłoną i chłodzonym lustrem, czy rozsuwaną Syntę 12 - golasa i zbierać kasę na Naglery ? :g: Cena i wielkość jest podobna. Meade daje dużo extrasów, ale Synta ma o niebo szybszy sposób rozkładania. Nie wiem. Co Wy na to ? Ciągnie mnie do Synty i dokupienia później Naglerów. A czy jakość wizuala jest zbliżona - pewnie zależy od okularów, ale załóżmy że przy tych samych ? Proszę o poradę. :notworthy:

M.

Link to comment
Share on other sites

Wyposażenie

 

W zestawie znajdują się następujące akcesoria:

 

• Wyciąg okularowy 2'' z redukcją na 1,25''

• Okular Deluxe - QX szerokokątny 2" o ogniskowej 26mm

• Wentylator chłodzący zwierciadło główne

• Szukacz projekcyjny

• PROMOCJA Okular Meade 16mm 1,25" serii 5000 z 68° polem widzenia

• PROMOCJA Osłona na kratownicę LightShroud

Link to comment
Share on other sites

Jakość wykonania LightBridge’a na pewno jest lepsza od wyrobu Sky-Wachera. Niestety LB jest droższy i żeby móc z niego korzystać komfortowo trzeba dokupić przeciwwagę i szukacz (np. 8x50). Dobrze jest się również zaopatrzyć w kolimator laserowy – prawda jest taka, że LB to nieustanna kolimacja:(

 

Na korzyść LB-a przemawia świetny wyciąg z przekładnią 1:10 – takiego w syncie nie uświadczysz, a szkoda…

 

Co do okularów dodawanych do teleskopu to powiem tak: na początek wystarczą, a jeśli uznasz, że astronomia jest dla Ciebie to możesz zainwestować w lepsze szkło np: seria LVW lub coś ze stajni TV.

 

Ogólnie polecam Meade LightBridge! Tylko pamiętaj, że zakup teleskopu to dopiero początek góry lodowej…

Link to comment
Share on other sites

McArti, nie ma co aż tak przesadzać. Czy dokręcenie kratownicy na sześć śrub jest tak dalece niekomfortowe? Owszem, patent Synty jest wygodniejszy i szybszy, ale biorąc pod uwagę, że lustro musi jeszcze nabrać odpowiedniej temperatury - to w zasadzie ta przewaga czasowa w rozkładaniu nic nie daje.

Marek, z rzeczy które jeszcze powinieneś wiedzieć - Synta ma wyższego dobsona (ok.75 cm, LB - ok.50cm). Jeśli nie masz samochodu typu kombi, to będziesz musiał wziąć pod uwagę opcję wożenia montażu na tylnym siedzeniu (w LB - niekoniecznie).

Tak jak pisał Mateusz, w Meade zyskujesz znacznie lepszy wyciąg (zupełnie inna kultura pracy, clamping ringi dla 2" i 1,25", dwucalowy gwint filtrowy w redukcji 2"/1,25"). Co do samej mechaniki obu teleskopów (a w zasadzie - ich dobsonów) - sądzę, że tu nie ma przepaści. Miałem okazję korzystania z obu teleskopów i znaczących różnic się w tej kwestii nie dopatrzyłem.

Co do okularów - te, które są dodawane do Lightbridge'a (w sklepie astrozakupy.pl masz obecnie dwa szkła z serii SWA 5000 - 16mm i 28mm) są więcej niż dobre na początek. Sam jestem użytkownikiem "dwudziestki" z tej serii i bardzo sobie ją chwalę. Owszem, te okulary nie są idealnie skorygowane, ale mają za to znacznie lepszą transmisję niż np. seria LWV. Zresztą, przy okazji kolejnego wypadu za miasto będziesz mógł sam porównać jakość obrazu w Meade SWA i LVW.

Edited by panasmaras
Link to comment
Share on other sites

Guest polaris

McArtiemu chodziło raczej o słabe trzymanie kolimacji kratownicowej konstrukcji LB. Synta jest zsuwana wzdłuż osi optycznej, co nie wpływa na kolimację. A te 12" rurki są mocno wyczulone na osiowość optyki.

Link to comment
Share on other sites

Czy dokręcenie kratownicy na sześć śrub jest tak dalece niekomfortowe?

 

za drugim razem pod ciemnym niebem może być ich tylko 5.

5 lub 6 śrub może nie fajnie się odkręcać po ciemnku przy -5°C o 3 w nocy na polu.

Link to comment
Share on other sites

Witam

Dzięki za podpowiedzi. Otóż piszę co nastąpiło.

Wnerwiłem się wczoraj holernie :swear: na to całe moje niezdecydowanie w kwesti nabycia czegoś większego - mówię Wam, spać nie mogłem, cały czas tylko o tym myślałem, w pracy też - zamiast pracować, to non stop tylko te fora i opinie i coraz większa frustracja. I nagle olśniło mnie - Synta 10' rozsuwana jest warta tylko 59 % modelu 12'. Wziąłem :dupka: w troki, pojechałem do Delty i kupiłem 10-kę jak się kupuje bułki. KONIEC UDRĘKI :tanczy:

Pomimo najkrótszej nocy, mocnego Łysego i z tarasu w środku miasta nie omieszkałem wypróbować tego cacka. Około 1-ej przeleciałem nawet całego widzialnego Strzelca - było bosko :wow: - już nie mogę się doczekać wypadu pod prawdziwe niebo :astronom:

PanasieMarasie - z miejscem na dobsona w aucie nie ma problemu. Teraz "zbieram" na Naglery :santa:

Jeszcze raz dzięki wszystkim za uwagi, pewnie postąpiłem według niektórych zbyt pochopnie, ale od wczoraj psychicznie czuję się wyluzowany - a o to chyba chodzi.

Marek

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dobry wybór!

Co do dobsona - ten od "dziesiątki" gabarytami jest niemal identyczny z "ósemkowym". Wcześniej pisałeś o 12" a tam jest już trochę więcej dźwigania i gimnastyki z pakowaniem.

Zaś odnośnie różnic między 8" a 10" - przy najbliższej okazji wspólnego wypadu będziesz mógł się sam przekonać czy warto było.

 

A tak poza tym, to (przynajmniej na jakiś czas) masz największą aperturę w naszym towarzystwie. W związku z tym dodam tylko, że zawsze Cię lubiliśmy i szanowaliśmy Twoje zdanie i wyrażamy nadzieję, że nie będziesz się szlajał samotnie po polach w nocy, tylko będziesz nas zapraszał na wspólne obserwy :D

 

 

(...) i kupiłem 10-kę jak się kupuje bułki

Jak bułki? Hmm... niech zgadnę - pewnie wyglądało to tak:

- Dzień dobry

- Dzień dobry

- Poproszę Syntę

- Zwykłą?

- Poznańską.

 

:szczerbaty:

Link to comment
Share on other sites

Rzecz jasna, że będę Was zabierał, :P a szczególnie Ciebie PanasieMarasie, bo nie mam GoTo ;)

No i Wy macie Okulary, a ja na razie denka od szampana :letsdrink:

Polarisie - czy masz jeszcze namiar do gościa, który szyje "Gacie" ? Pewnie warto je mieć, bo tak bez gaci to nie wypada w towarzystwie - jeszcze ktoś coś sobie pomyśli :przytul:

Dobra, konkretnie będziemy się umawiać na "Trójmieście" i sms.

Aha - zapomniał bym - moja Synta kosztowała ponad 4 koła, bo żona wymusiła na zimę futro za tyle samo co telep. :help::Boink::swear:

Link to comment
Share on other sites

za drugim razem pod ciemnym niebem może być ich tylko 5.

5 lub 6 śrub może nie fajnie się odkręcać po ciemnku przy -5°C o 3 w nocy na polu.

Aby zgubić śruby kratki od LB trzeba się nieźle nagimnastykować. Same nie wypadną. Ale jak się ktoś uprze...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.