Skocz do zawartości

Fotometria Canonem czyli ......


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Pogodny czerwcowy tydzień poświęciłem na próby fotometrii minimów gwiazd zaćmieniowych przy użyciu Canona. Wiem, że posiadaczy dobrych montaży i kamer dedykowanych do fotometrii te problemy mogą wydawać się śmieszne, ale opiszę przeszkody na jakie może natknąć się osoba, która chce wypróbować swoje siły w fotometrii niskobudżetowym zestawem.

 

Pamiętajcie jednak, że tą metodą nie ustalamy jasności gwiazd tylko momenty minimów GZ lub maksimów gwiazd typy RR Lyr lub delta Scuti. W przypadku ustalania minimów i maksimów Canon i tani montaż są całkiem dobrym narzędziem pod warunkiem, że nie popełnimy szeregu błędów, które w moim wypadku oznaczało parę straconych nocy.

Błędy które możemy popełnić są związane z:

-montażem

-aparatem

-kabelkami ;)

-sofwarem do obróbki.

 

Tanie montaże maja to do siebie, że mają duży i często nieregularny PEC, który zrujnuje nasze pomiary fotometryczne, jeśli użyjemy do redukcji danych zautomatyzowanych programów do fotometrii.

Pamiętajmy, żeby po rozpoczęciu sesji nie zmieniać obciążenia montażu. Jeśli chcemy np. zdjąć lunetkę szukacza z refraktora zróbmy to przed, a nie w trakcie sesji. Zdjęcie szukacza powoduje nieznaczne przesuniecie gwiazd na fotografii i ....... programy do fotometrii mają problem.

 

Kolejne problemy powoduje sam aparat.

Po pierwsze Canon musi pozostawać cały czas włączony. Jeśli będziecie włączać aparat tuż przed każdym zdjęciem uzyskacie ogromny rozrzut pomiarów. Nie wiem jakie są fizyczne podstawy takiego zachowania matrycy CCD - pewnie powoduje to niestabilny przepływ prądów przez matrycę po włączeniu aparatu.

Po drugie, do czego doszedłem zupełnie przypadkowo, zdjęcia muszą być robione częściej niż co 120 sekund. Przy odstępach 180 sekundowych rozrzut pomiarów wzrastał.

Pamiętajcie, żeby dostosować czasy naświetlania do jasności gwiazdy, której minimum obserwujecie.

Jak eksperymentalnie przy ISO 400, refraktorem 80ED ustaliłem je na:

 

około 9 mag 40 sekund

około 10 mag 45 sekund

około 11 mag 50 sekund

około 12 mag 55 sekund

około 13 mag 60 sekund

 

Jeśli używacie automatycznego pilota do uruchamiania aparatu w regularnych odstępach czasu (a trzeba w coś takiego się zaopatrzyć ) łączcie go dwużyłowym kablem , a nie jednożyłowym w oplocie. Łatwiej go pewnie połączyć i jest bardziej niezawodny. Użycie jednożyłowego kabla w oplocie opłaciłem brakiem uchwycenia minimum V1065 Her - a tak ładnie się zaczęło i kończyło ;)

v1065Her.jpg

Software - najwygodniejszy jest Munipack – ale..... nie radzi sobie czasami z kiepskimi fotografiami przy użyciu Canona i taniego montażu. Tak było w moim wypadku z zaćmieniem v1065 Her. Fotografie zrobione, na oko gwiazda jest podczas zaćmienia ciemniejsza, a Munipack tego nie widzi. Co jest grane?

Wypróbowałem Irisa i udało się :)

Problem był duży PEC. Munipack nie radził sobie zupełnie z dopasowaniem fotografii. Iris dał radę :)

 

Ale krok po kroku jak to robię:

 

1. Zapisuję pliki RAW z Canona w folderze zawierającym nazwę gwiazdy i datę zaćmienia - to ułatwia odszukanie potrzebnych fotografii.

2. Tworzę folder w którym zapisze pliki FITS

3. W Settings Irisa zmieniam Working path na folder , w którym zapiszę pliki FITS.

4. Przy użyciu Irisa dekoduje RAW-y w pliki FITS używając zakładki Digital photo- Decode RAW files i wybierając opcje CFA.

5. Teraz trzeba dopasować fotografie. Wybieramy na zdjęciu obszar z kilkoma janymi gwiazdami, zaznaczamy go, wybieramy zakładkę Processing-Stellar regisration.

 

6. Tam wpisujemy nazwę pliku ze zdjęciem np. v1065her02072010, nazwę wyjściowego pliku - najlepiej taką samą z dopiskiem np. v1065her02072010bb, wpisujemy liczbę plików oraz wybieramy opcję One matching zone, klikamy OK.

 

7. Po jakimś czasie uzyskujemy ustawione prawidłowo fotografie, które możemy użyć do fotometrii.

 

8. Otwieramy uzyskaną fotografię np.v106502072010bb01, wybieramy zakładkę Analysis+Select objects + wzbieramy jako pierwszą zmienną, jako kolejne gwiazdy porównania.

 

9. Wybieramy zakładkę Analysis+Automatic photometry, wpisujemy nazwą pliku w tym wypadku v106502072010bb, liczbę plików i nazwę pliku w którym zostają zapisane wyniki fotometrii.

Wybieramy Magnitude output, jeśli chcemy uzyskać wynik w delta mag, wybieramy Aperture photometry i klikamy OK.

 

10.Po jakimś czasie otrzymujemy w pliku wyniki, które możemy poddać analizie przy użyciu programu AVE lub Minima do ustalenia momentu maksimum.

 

Mam nadzieję, że ułatwi Wam to próby pomiarów Canonami i nie stracicie szeregu nocy tak jak ja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Yah, może nie podawaj sugerowanych czasów naświetlania per magnitudo. Z innym obiektywem, będzie już inaczej. Najlepiej sprawdzać histogram. I prosta zasada, jasność twojej gwiazdy powinna oscylowac w okolicach połowy zakresu. Jak bedzie za jasna, nie bedzie to liniowy pomiar (ABG) jak bedzie za ciemna, bedą problemy z S/N.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. W munipacku można sterować również parametrami alginu jeżeli ma problemy z dużymi rozbieżnościami w pozycji interesującej nas gwiazdy pomiędzy klatkami.Jednak jak podeslesz jedną z klatek którą munipack oprotestował, to sprawdzę i podpowiem czemu to zrobił i jak z tym walczyć , o ile się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Yah, może nie podawaj sugerowanych czasów naświetlania per magnitudo. Z innym obiektywem, będzie już inaczej. Najlepiej sprawdzać histogram. I prosta zasada, jasność twojej gwiazdy powinna oscylowac w okolicach połowy zakresu. Jak bedzie za jasna, nie bedzie to liniowy pomiar (ABG) jak bedzie za ciemna, bedą problemy z S/N.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. W munipacku można sterować również parametrami alginu jeżeli ma problemy z dużymi rozbieżnościami w pozycji interesującej nas gwiazdy pomiędzy klatkami.Jednak jak podeslesz jedną z klatek którą munipack oprotestował, to sprawdzę i podpowiem czemu to zrobił i jak z tym walczyć , o ile się da.

 

 

Dlatego podaję czasy dla 80ED, z innymi obiektywami może być inaczej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyznaczania minimów nie musisz mieć modowanego aparatu. Minimalne wymagania dla obiektywu/teleskopu zależą od jasności gwiazdy którą rejestrujesz. Sprawdź w praktyce na jakich czasach przy jakich jasnościach gwiazd osiągasz połowę histogramu i będziesz wiedział na czym stoisz.

 

Jak to zrobić w praktyce?

 

- Wybierz sobie dowolną gwiazdę (byle nie skrajnie czerwoną) która nie jest w gęstym polu i ma ok 8 mag. jasności. Zrób jej serię fotek wydłużając czas ekspozycji aż na histogramie twoja gwiazda zacznie osiągać połowę zakresu. - Już wiesz na jakich czasach musisz operować rejestrując gwiazdy o jasności 8 mag.

 

- Teraz ta sama operacja dla celu o jasności 10 mag.

 

- To sam o na 12mag i tak dalej, aż czasy naświetlania niezbędne do osiągnięcia połowy histogramu nie przekroczą ci 120-180 sekund.

 

To tu bedzie granica twojego setupu. (A dlaczego akurat te 3 minuty max? Bo zaczynają sie dziwne sprawy dziać z tłem w aparatach powyżej tych czasów i fotometria aperturowa na takim materiale staje się problematyczna)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Hans. Będę musiał wypróbować przy najbliższej okazji. Pytałem o minimum obiektywu/teleskopu bo mam do wyboru klasycznego Newtona 200/1000 (ale tutaj chyba powyżej 1,5 minuty na eq5 nie przeskoczę) i obiektyw tamrona 62/300 ( a tu mała średnica i stosunkowo, mała ogniskowa i duże pole). Co tutaj jest ważniejsze - apertura, czy ogniskowa?, bo swiatłosołę będę mieć jednakową.

 

no i jeszcze będę musiał poszukać listę gwiazd zmiennych (a to pewnie znajdę w Hansa wcześniejszych postach o zmiennych :) )

 

pzdr

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.