Skocz do zawartości

Wielka Trąba Słonia


mpwt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Może jeszcze nie sezon, może to bardziej do astrofotożłobka się nadaje, ale nie mogłem się powstrzymać i skierowałem SW150/750 na mgławicę Trąba Słonia.

Przy tej okazji nauczyłem się, że warto używać CNebulaX do kadrowania. Ale też i napotkałem na parę innych problemów. To pierwszy obiekt, na który poświęciłem dwie noce. Problem w tym, że drugiego dnia obiekt fotografowałem pod ciut innym kątem niż pierwszego (ułożenie aparatu w wyciągu), w międzyczasie aparat zrobił takie "ziut" i jeszcze mi się obrócił (i jak na początku udało się niemal idealnie dopasować tak potem już zupełnie miałem coś innego). Efekt? Nie mam wszystkich darków, nie mam flatów. Szkoda. Wiem już, że muszę znaleźć takie rozwiązanie aby aparat zawsze wkładać do wyciągu tak samo za każdym razem (ktoś ma pomysł jak to zrobić w domyślnym wyciągu SW 150/750?).

 

No i pomału pora pomyśleć o korektorze komy. Miałem odkładać na refraktor, ale małżonka na razie nie chce o tym słyszeć (a ja to porządny mąż jestem i się słucham żony).

 

Z 15 klatek na razie udało mi się "rozpracować" 7. Lustrzanka D700, ISO640, 7x10 min, SW150/750 (bez korektora komy), HEQ5

 

traba_slonia_01.jpg

 

Jeszcze jedna rzecz mnie męczy i może ktoś może podpowiedzieć? Jak uniknąć tych "otoczek" wokół gwiazd? Powstaję one w wyniku rozciągania histogramu za pomocą krzywych. Bawiłem się w warstwy/maskowanie ale mało naturalny efekt wychodzi.

 

Dziękuję za uwagi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)ktoś ma pomysł jak to zrobić w domyślnym wyciągu SW 150/750? (...)

 

Stara partyzancka metoda mówi o naklejeniu cienkiego paska jakiegoś jaskrawego stickera częściowo na nosku adaptera, a częściowo na tubusie wyciągu po pierwszym skadrowaniu. Po sesji delikatnie rozcinamy naklejkę nad szczelinką między noskiem a końcem wyciągu, a w kolejną noc ustawiamy tak aby obie części paska stickera ładnie pasowały.

 

(...)

Jeszcze jedna rzecz mnie męczy i może ktoś może podpowiedzieć? Jak uniknąć tych "otoczek" wokół gwiazd? Powstaję one w wyniku rozciągania histogramu za pomocą krzywych. (...)

 

1. O które otoczki chodzi?

2. Jaką metodą robisz stack? Dlaczego pomimo zdeklarowanych siedmiu klatek widze ślad satelity? Może zamiast ADD spróbuj mediany, albo SD mask.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Problem w tym, że drugiego dnia obiekt fotografowałem pod ciut innym kątem niż pierwszego (ułożenie aparatu w wyciągu), w międzyczasie aparat zrobił takie "ziut" i jeszcze mi się obrócił (i jak na początku udało się niemal idealnie dopasować tak potem już zupełnie miałem coś innego). Efekt? Nie mam wszystkich darków, nie mam flatów. Szkoda.

Nie do końca rozumiem. Darki nie zależą od ustawienia aparatu w teleskopie. Z flatami jest nieco gorzej, ale w zasadzie też mógłbyś spróbować je wykorzystać. Syfy na matrycy nimi zdejmiesz a to w zasadzie główna funkcja flatów. Winietowanie też powinno się zmniejszyć.

A zdjęcie ładniutkie. Szczególnie te spajki ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. O które otoczki chodzi?

2. Jaką metodą robisz stack? Dlaczego pomimo zdeklarowanych siedmiu klatek widze ślad satelity? Może zamiast ADD spróbuj mediany, albo SD mask.

 

Ad 1. O te przy większych gwiazdach gdzie widać spajki.

Ad 2. Moje doświadczenie podpowiada mi, że jak mam mało klatek to Mediana tak średnio mi się sprawdza. Ale jeszcze raz usiądę do tego.

 

Co do pomysłu z naklejką to dobry pomysł. Muszę tylko wszystko mocno skręcić, bo drugiego dnia wszystko ładnie mi się obróciło w trakcie robienia zdjęć. :compress:

 

Nie do końca rozumiem. Darki nie zależą od ustawienia aparatu w teleskopie. Z flatami jest nieco gorzej, ale w zasadzie też mógłbyś spróbować je wykorzystać.

 

Tak, tak. Z darkami to nie problem. Z flatem gorzej. I wiem, że nie zrobienie flata powoduje, że ciężko potem zrobić porządek z obrazem wynikowym. Skutki używania pełnej klatki :/

I inny problem (poważniejszy moim zdaniem) to brak u mnie korektora komy. Lekkie odwrócenie powoduje, że gwiazdki się deformują. I obawiam się mizernego efektu ze stackowania takich klatek. Czy może jestem w błędzie? :g:

 

A zdjęcie ładniutkie. Szczególnie te spajki ;).

 

Grrr... a ja właśnie spajków nie lubię :(

 

Swoją drogą, za dużo naoglądałem się waszych rewelacyjnych zdjęć tego obiektu i chyba za agresywnie podchodzę do obróbki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem , przeszkadza ci rozległe "halo" wokół jaśniejszych gwiazd. Bo ze spajkami, fotografując newtonem z czteroramiennym pająkiem musisz się pogodzić, albo zmienić na refraktor. Poświata wokół gwiazdek to niestety efekt bardzo forsownego ciągnięcia sygnału podczas obróbki ( krzywe, poziomy itd...).

Możliwości są dwie, aby tego uniknąć. Pierwsza - zebranie o wiele większej ilości materiału. 7 klatek na trąbę słonia i to nieprzerobionym Nikonem to o wiele za mało, a więc odstęp sygnał/szum też niewielki. Lepszy materiał pozwala wydobyć mgławicę bez agresywnej obróbki. Druga możliwość - obrabiać raz na gwiazdy, raz na mgławicę i potem połączyć oba zdjęcia .

Generalnie - z małej ilości materiału wstępnego cudów nie zdziałasz, pewne kompromisy są nie do uniknięcia.

 

Zaciekawił mnie ten program - CNebulaX . Muszę się bliżej mu przyjrzeć.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem. Darki nie zależą od ustawienia aparatu w teleskopie. Z flatami jest nieco gorzej, ale w zasadzie też mógłbyś spróbować je wykorzystać.

 

Zrobiłem mały test. Porównałem dwie zestackowan klatki z takimi samymi kadrami jak i dwie skrajnie odwrócone względem siebie. I nie wyszło tak źle dla drugiego testowego przypadku jak się spodziewałem. W centrum klatki praktycznie nie ma różnicy albo jest pomijalna. Najgorzej wychodzi praktycznie w rogach, ale to i tak nadaje się do wycięcia. Tak więc podejdę do tematu jeszcze raz z 15 klatkami. Co nie zmienia faktu, że rozglądam się za korektorem komy :g:

 

Jeśli są zainteresowani to mogę udostępnić pliki testowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.