Skocz do zawartości

Przesiadka z eq3-2 na eq5


mago83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Posiadam eq3-2 z napędem na dwie osie i lunetką biegunową. Próbowałem już trochę astrofotografii na tym montażu z tubą SW 150/750 i jakoś takiej rewelacji nie ma. Oczywiście jak na moje możliwości, jakość tych zdjęć była zadowalająca. Przewaliłem już trochę for internetowych o montażach eq5 by uzyskać jakieś informacje odnośnie eq5.

No i mam dylemat, większość użytkowników różnych forów "astro" proponują heq5, tyle że taki montaż kosztuje 3500zł. na który mnie nie stać.

Po sprzedaniu mojego montażu i jak dołożę trochę kasy to wyjdzie mi tylko na takie eq5 z goto.

Więcej nie mogę wydać kasy bo nie mam, a jak nazbieram na heq5 to mnie żona z domu wygoni :szczerbaty: i nie doczekam się narodzin mojej drugiej córeczki. :)

 

Czy jest duża różnica między montażami eq3-2 a eq5 (cg5), którą zauważę w astrofotografii, bo między eq5 a heq5 to jest i jestem tego świadom.

Może ktoś jest z woj.PODLASKIEGO (Białystok) u którego zobaczę na własne oczy różnicę z tym eq5 synscan, jak to działa, dokładność goto.

 

Jestem troszkę zdesperowany i wybity z mojego pierwotnego myślenia dot. eq5 synscan.

Proszę doradźcie mi czy jest sens pchać się w ten montaż.

 

POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też się przymierzam do kupna synscan upgrad'u do mojego EQ5 od zeszłego roku, ale zawsze nieprzewidziane wydatki mi wypadają. wiadomo, że heq5 byłoby lepsze, ale eq5 tubę sw150/500 spokojnie uciągnie, PEC training poprawi PE, a i jest możliwość guidowania daje duży plus tej opcji.

wg mnie jest sens kupna tego montażu jeśli budżet jest ograniczony. GOTO zaoszczędzi tez dużo czasu wyszukiwaniu słabych obiektów.

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie synscan oszczędzi mi czasu na wyszukiwanie obiektów nieba.

Przecież producenci jak i sprzedawcy wsadzają cięższe teleskopy na tym montazu do wizuala a trochę większa nośność montażu pozwoli na pewniejszą astrofotografię z mniejszą tuba. Zestaw teleskop 150/750 z aparatem wynosi 6,2 kg.

 

Co myślicie o tym? :g:

 

tzn. jeżeli mam mocno ograniczony budżet do 2500zł. (włącznie z kasą ze sprzedaży eq3-2 z napędami) to mogę pozwolić sobie na taki zestaw eq5 synscan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ze producent sadza to wcale nie znaczy ze to dobre podobnie jak z kitowymi kelnerami:) w ostatecznosci mysle ze ten zestaw da rade ale jak kiedys zmienisz ote to niewiem ja na eq5 mam sw 120/1000 i wiem ze max do wizuala to 200/1000 ale to tez nie jestem 100% pewny jak by sie to zachowalo powiedzmy ze w 120/1000 jest jeszcze nie najgorzej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że z tubą 150/750 na eq5 synscan w astrofotografii mocno-amatorskiej powinno dać radę ??

i że będzie lepiej niż na eq3-2 jak do tej pory mam ??

Poszukaj w galerii, gdzieś koło połowa 2008 roku może wcześniej zdjęć MarcinaPC, o ile pamiętam to był zestaw 150/750 postawione na montażu CG5-GT + canon 350D przerobiony i zobacz co na tym sprzęcie Marcin wyrabiał, myślę że będziesz miał jasność.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja , jako użytkownik montażu CG5-GT oraz HEQ5 , coś dopowiem. Owszem, da sie robić zdjęcia na montażu klasy EQ5 z tubą 150/750 - wystarczy sobie obejrzeć zdjęcia MarcinaPC. Jeżeli już na EQ5 to właśnie na wspomnianym CG5 , z superstabilnym statywem 2 cale . Ten montaż nieźle sobie radzi z obciążeniami rzędu 8-9 kg ( czyli tuba + guider), ma niezłe silniki i PE rzędu -+15 do 20. Ale - no właśnie...

Nieźle nie znaczy wcale że dobrze. Ze swojej praktyki mogę powiedzieć że najbardziej szwankuje powtarzalnośc wyników . Niby ustawia się wszystko tak samo, wyważa się itd.. A tu ni z tego ni z owego nagle sobie szarpnie w którejś z osi ( zwłaszcza w DEC - nie łożyskowana)np po 30 min wzorowego prowadzenia. Wspomniana powtarzalnośc, łatwość radzenia sobie bez nadmiernego wysiłku to główna różnica między CG5 a wyższą klasą montaży - np HEQ5.

Dlatego jeżeli poważnie myślisz o astrofoto zdecydowanie polecam ci ten drugi . To zupełnie inna bajka.

Aczkolwiek da się robić fotki i na CG5( kosztem lekkiego nadszarpnięcia sobie nerwów).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że jakiś zestaw gidujący załatwię sobie za może rok-dwa a może za trzy, i już mając heq5 synscan (ale fajnie pomarzyć o tym),

uwzględniając PE tego montażu i zdatność zdjęć z sesji całonocnej na poziomie ok. 85 % i nawet kilkukrotne :) ustawianie (dla pewności) montażu na biegun północny za pomocą THREE STAR ALIGN,

to jak długie ekspozycje uda mi się uzyskać (w miarę nie poruszone) ???

 

:blink: ojej, jakie pytanie!? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mago83, jak nie będziesz miał na razie guidingu, to pomyśl o krótszych ogniskowych tak do 200mm, bo z ogniskową 750mm i np Canonem, to maksymalnie wyciągniesz dwu minutowe klatki, ale to absolutny max i na pewno uzysk klatek będzie taki sobie, więc chyba szkoda czasu.

Z ogniskową do 200mm będziesz miał co fotografować na następne dwa lata, a jak kupisz lepszy montaż to będziesz focił z guidingiem na 750mm :)

MarcinPc focił na tej klasie montażu, ale z guidingiem, więc porównywanie tego z foceniem bez guidingu, to jak porównywanie dwóch samochodów ścigających się na krętym torze rajdowym: Jednym z ustawioną zbieżnością kół, a drugim z kompletnie rozregulowaną ową zbieżnością ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie zbierania kasy na takie coś z działu SPRZEDAM MONTAŻ " sprzdame cg5gt, toucam 840 "

 

Interesuje mnie montaż i ta kamerka, czy nadaje się do guidingu ???

 

Proszę WAS o w miarę szybką odpowiedź.

 

A, i będę miał w niedługim czasie do sprzedania eq3-2 z napędami na 2 osie.

Za jakiś czas w odpowiednim dziale.

 

Na razie mam zawrót głowy, ponieważ urodziła mi się córeczka, która WAS pozdrawia. :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.