Skocz do zawartości

Pare pytan od poczatkujacego astronoma :)


Randy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od pewnego czasu jestem posiadaczem teleskopu Sky Watcher 150/1200 na montazu paralaktycznym.

 

Chcialbym sie dowiedziec paru rzeczy.

 

1. Istnieje taki termin jak nastawianie na biegun polnocny po to by oś biegunowa teleskopu zostala wyrownana do osi rotacji Ziemi. I chciałbym sie spytac czy nastawianie na biegun wykonuje sie tylko wtedy gdy teleskop posiada mechanizm zegarowy czy jak nie posiada to tez? (moj teleskop nie posiada mechanizmu zegarowego)

 

2. Drugie pytanie jest troszke trudne do wytłumaczenia przeze mnie dlatego z gory przepraszam za zagmatwana tresc :)

 

Otoz jak wiekszosc teleskopow na montazu paralaktycznym posiada os deklinacji i os rektascencji (zwana osia godzina)

I pytanie dotyczny osi godzinnej :) poniewaz nie moge jej zrozumiec i nie wiem czy czasem nie ze wzgledu na to ze moze byc zle zamontowana lub uszkodzona w moim teleskopie.

 

Pierwsze zdjecie (na dole) przedstawia os godzinna w moim sprzecie (przepraszam za jakosc ale zdjecia zostaly wykonane komorka)

Drugie zdjecie przedstawia rozmieszczenie liczb na tej osi ( sorka ze liczby zostaly namalowane w paincie a nie sa "prawdziwe" ale komorka nie chciala uchwycic tego dokladnie) :)

 

Na pierwszym zdjeciu chcialem wyjasnic jak to mniej wiecej u mnie dziala bo nie wiem czy tak ma byc czy to nie zostalo czasem uszkodzone...

 

Nr. 1 czyli to pierwsze kolko w czasie obracania teleskopu osia godzinna pozostaje w bezruchu. Rusza sie dopiero wtedy gdy odkrece srubke zaznaczona literka X.

Nr. 2 czyli to kolka na dole nie jest przymocowane i porusza sie gdy obracam teleskop. Kolko to mozna nawet poruszyc do okola palcem wiec nie wiem czy wszystko jest grane :P

 

I tu chcialem sie dowiedziec czy mechanizm w tym teleskopie jest sprawny czy moze uszkodzony lub zle zmontowany przeze mnie :)

 

Na drugim obrazku pokazane jest jak rozmieszczone sa liczby na tej osi.

I tu chcialem sie dowiedziec jak sie tym obslugiwac i na czym to wszystko polega :)

 

Przepraszam bardzo za jak te dziwne pytania ale to dla mnie bardzo wazne.

 

Z gory dziekuje :))

post-17758-058787900 1281699243_thumb.jpg

post-17758-067311400 1281699468_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Do obserwacji wystarczy to zrobić tylko mniej więcej, obojętnie, z napędem czy bez. Wystarczy, że oś godzinna będzie mniej lub bardziej celować w biegun nieba. Ustaw statyw tak, aby w azymucie [kierunek w płaszczyźnie poziomej] oś była skierowana na północ. Kąt nachylenia tej osi w pionie powinien być natomiast równy szerokości geograficznej skala z boku w dolnej częsci głowicy + dwie śruby regulacyjne]. Warto też wypoziomować statyw wcześniej.

2. Tym się w ogóle nie przejmuj. Tych skal się w praktyce nie używa.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz na pierwsze pytanie :)

 

Ale jesli chodzi o drugie to mowisz ze sie tego nie uzywa za bardzo :)

Czyli jesli chodzi o wyszukiwanie danych obiektow na niebie to sie bardziej korzysta z map nieba niz z poprostu wspołrzednych podanych w stopniach i godzinach czy minutach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołaczam sie do pytania :flirt:

 

mam ten sam montaz co kolega EQ3-2 i tez wlasnie nie wiem jak to jest z tymi kolkami osi godzinnej. Czyli skoro za bardzo sie nie uzywa ich to znaczy ze szukanie obiektow za pomoca wspolrzednych nie bedzie wykonalne ? <_<

 

PS: Fajnie pomalowales zdjecia :helo:

Edytowane przez skywit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesli chodzi o wyszukiwanie danych obiektow na niebie to sie bardziej korzysta z map nieba niz z poprostu wspołrzednych podanych w stopniach i godzinach czy minutach?

 

TAK, używa się map nieba.Najpierw celujesz szukaczem w jakąś gwiazdę widoczną gołym okiem. Potem już w szukaczu identyfikujesz pobliskie słabsze gwiazdy prowadzące do szukanego obiektu i po nich wycelowujesz szukacz [a zarazem teleskop] w miejsce , gdzie znajduje się szukany obiekt. Przydatne jest wyszukiwanie na mapce charakterystycznych, łatwo rozpoznawalnych układów geometrycznych: pary gwiazd, trójkąty itp. figury ułatwiajace identyfikację i wyznaczające kierunek, w którym przesuwamy teleskop. Na tym etapie celowania trzeba odwrócić mapkę, bo obraz w szukaczu jest odwrócony.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze cie poprzedzilem jedna minuta :)

Ok czyli ja rowniez podziekuje za odpowiedz.

Czasem gdy ciezko znalezc gwiazdozbior to korzystam z ukladu horyzontalnego a dane biore z mini stellarium na komorke. Jesli ktos by chciał z niego korzystac to warto wiedziec ze azymut podaja jako kat pomiedzy kierunkiem polnocnym a obiektem. A mi sie wydaje ze powinno byc liczony jako kat pomiedzy kierunkiem poludniowym a nie polnocnym <_<

Ale to tak na marginesie :rolleyes:

Edytowane przez skywit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam i ja jako poczatkujacy sie dolacze do tego posta. Z zaplanowanej na dzis obserwacji w sumie nici. Widocznosc mimo czystego zdawaloby sie nieba jest tragiczna. Do tego ciagle parujacy szukacz i okulary. Na tubie mojej synty skrapla sie duzo wody. Czy duza wilgotnosc powietrza ma AZ TAKI wplyw na obraz w okularze? W porowaniu to zeszlego tygodnia kiedy wszystko bylo pieknie ostre dzisiejszej nocy tragedia. Zaznaczam iz kolimacje przeprowadzilem dzisiaj wiec to raczej nie jest problemem.

Dolaczam meteogram

prognpza.jpg

Edytowane przez sturmovik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgoć to prawdziwa zmora astroobserwatorów.

Bardziej niebezpieczna niż komary, dziki, żona i rolnicy razem wzięci.

Konieczne są grzałki na okulary albo mini suszarka, odrośniki na tubę Newtona i miniodrośnik na szukacz.

Jak mgła jest przy gruncie to nawet palenie ogniska nie pomoże....

 

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje. Kurcze jak mialem tydzien nocnej zmiany w pracy to pieknie bylo, a od weekendu do konca kiedy popoludniowki to w prognozie to samo co dzis:/ Wlasnie ostatecznie zwinalem teleskop do garazu, bo juz mgla sie pojawila, ale cel na dzisiejsza obserwacje w pewnym stopniu wykonalem - mglawica w orionie. Filtr mgławicowy Baader UHC-S znacznie poprawil obraz wiec zawsze cos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.