Jump to content

Skynet się zbliża


ekolog
 Share

Recommended Posts

Miało być we wiadomościach ale tu dam radę dać :D

 

Dane, serwery danych, usługi, nawet programy (BIUROWE!) kiedyś chyba taniej będzie mieć/korzystać poza firmą.

 

To niby nic ale może cicha rewolucja (wierzchołek nowej góry lodowej)

 

 

MOŻE NAWET KIEDYŚ SERWER ASTROPOLIS

NIE BEDZIE [sIĘ OPŁACAŁ - wybacz Adam że o Twojej - bezcennej dla nas - kasie - mówię (ciepło)] W WARSZAWIE

 

 

HP i DEll walczą strasznie o niby mało znaczącą spółkę ale właśnie OF zdalne serwery danych itp !

 

Skynet_początki

Edited by ekolog
Link to comment
Share on other sites

Cloud Computing to już teraźniejszość i nie tylko od tej firmy, o który przeczytałeś. W tej chwili najpopularniejsze "chmury" dostarcza google (począwszy od gmaila, a kończąc na google docs), w firmie powoli przestawiam się na synchronizację plików "na zewnątrz" przez Dropbox i MobileMe.

 

Chmura to konieczność w nowej epoce, bo pracuje się z wielu miejsc, coraz rzadziej w typowym środowisku biurowym. Wiadomo, że rewolucja nie nadeszła jeszcze we wszystkich branżach, ale w wielu jest już codziennością. Upowszechnienie szybkich łącz 1Gbs zmieni całkowicie rzeczywistość. W Polsce Dialog podłącza już testowych klientów do takich łącz, na świecie w biznes wszedł także Google. Taki łącza oskalpują nasze komputery z dysków, bo przechowywanie danych lokalnie nie będzie miało żadnego sensu. Co więcej, twórcy aplikacji bardzo, ale to bardzo oczekują takiego modelu, bo całkowicie znosi on zjawisko piractwa. Aplikacje nie są INSTALOWANE u nas, ale udostępniane online (w tej chwili działa to tak np. na facebooku, który wielu uważa za protoplastę systemu operacyjnego przyszłości).

 

Co do serwera AP, to przecież kiedyś nie był mój, tylko stał na dzierżawionej powierzchni w jednej z krakowskich firm. Dopiero od niedawna kupiłem serwer fizycznie dla AP i umieściłem go w warszawskiej serwerowni.

 

Puentując, wszystko w tym temacie zmieni się wraz z nadejściem nowej generacji łącz (>1Gbs). Myślę, że pierwsze konsumenckie oferty pojawią się około roku 2012. Za kolejne 2 lata upowszechnią się na tyle, że zmieni się całkowicie dystrybucja i magazynowanie danych. Pogadajmy w 2014 i sprawdźmy, czy miałem rację :P

Link to comment
Share on other sites

A tymczasem u nas...

Dzwoni przemiła Pani z Telekomuny Polskiej SA i proponuje mi (w pakiecie z internetem DSL) przestrzeń dyskową na ich serwerze w wielkości 1GB. Gdyby jeszcze stwierdziła, że to na moje strony www na przykład, ale nie! To, wg Telekomuny ma być przestrzeń na dane mojej firmy. Upewniwszy się, że jest to rzeczywiście 1GB (a nie np. 1TB) i do celów jak wspomniane wyżej, poinformowałem ją równie uprzejmie, że jak zwiększą ten limit 1000x to się zastanowię.

Link to comment
Share on other sites

Puentując, wszystko w tym temacie zmieni się wraz z nadejściem nowej generacji łącz (>1Gbs).

Była gotowa nowelizacja rozporządzenia o warunkach technicznych którymi powinny charakteryzować się budynki mówiąca o obowiązku montażu wewnętrznych sieci światłowodowych do każdego lokalu - ale sprawa upadła wskutek protestów "developerów" - o zwiększone koszty budowy chodziło oczywiście.

Osobiście jestem przeciwny urzędowemu zmuszaniu budowlańców do montażu światłowodów (i czegokolwiek innego) w nowych budynkach. Ale z informacji tej wysnuwam wniosek: Albo "developerzy" są zacofani, albo zacofani są ich klienci (czyli my Polacy w ogólności) - bo wolimy mieć mieszkanie w cenie np. 500.000 zł niż 505.000 ale za to bez infrastruktury światłowodowej, którą i tak za 10 lat, w wyższej cenie założymy w postaci plątających się po klatce schodowej kabelków.

Link to comment
Share on other sites

Mnie to nie dziwi, bo z nowymi rewolucjami jest tak, że najpierw "czują" je tylko wizjonerzy, potem przedsiębiorcy z wyjątkowym "nosem", a przysłowiowy kowalski zaczyna rozumieć nadchodzące zmiany dopiero, jak coś zobaczy u "sąsiada". Z drugiej strony w Polsce akurat nowe technologie, mimo panującego mitu, asymilują się bardzo szybko.

 

Pewne jest też to, że wielu doczeka się rewolucji stosunkowo szybko, zaś inni nie doczekają się nigdy. Tak, jak jest choćby z dzisiejszym Internetem, którego nadal w wielu miejsca mieć nie można (nawet w Warszawie bywają problemy).

Link to comment
Share on other sites

Oj, a co sie stanie z programistami MySQL-a (co tu się przemyknął gdzieś) w owej epoce ?

 

A starocerkiewnopascalowcy{delphi i takie tam} to Jawa/PHP/.NET lub na śmietnik ? :(

Edited by ekolog
Link to comment
Share on other sites

A starocerkiewnopascalowcy{delphi i takie tam} to Jawa/PHP/.NET lub na śmietnik ? :(

stare aplikacje w delfi, visual basicu i czymkolwiek innym zawsze mogą dostąpić zaszczytu bycia trendi i w chmurze za pomoca remote desktop :szczerbaty:

 

ale pomyśl jakie ciekawe zależności "ekologiczne" się zarysowują: do zadania do którego wystarczał jeden lokalny komputer będzie teraz potrzeba aktywności całej sieci komputerów, serwerów, routerów i światłowoderów. z drugiej strony, w niektórych sytuacjach może to oznaczać bardziej efektywne wykorzystanie energii bo gdy zastanawiamy się nad kolejnym słowem w mailu, nie czeka na naszą decyzję energożerna czterordzeniowa maszyna domowa tylko mały komputerek, bo dużego nie potrzebujemy gdy wszystkie trudne zadania załawiają nam odległe serwery (które nigdy nie czekają i nie marnują energii bo w każdym momencie ktoś gdzieś na świecie coś robi).

 

a w ogóle to widze pewne symptomy tak zwanej bańki :P historia uczy nas że nikogo niczego nie nauczyła ^_^

Link to comment
Share on other sites

Oj, a co sie stanie z programistami MySQL-a (co tu się przemyknął gdzieś) w owej epoce ?

Są i będą inne bazy danych. Relacyjne, nie relacyjne. Działające w "chmurze" lub nie. W tej chwili bez problemu możesz pobawić się Datastore w Google App Engine. W co lepszych frameworkach i tak obsługa baz jest ujednolicona poprzez ORM i zapytań SQL praktycznie nie trzeba pisać ;)

 

A starocerkiewnopascalowcy{delphi i takie tam} to Jawa/PHP/.NET lub na śmietnik ? :(

A tutaj Delphi do aplikacji webowych w PHP/Java/Ruby/Python/.NET niewiele ma wspólnego i chmury wiele nie zmienią, choć zapewne platforma .NET będzie wypierać starsze narzędziówki dla MS Windows.

Link to comment
Share on other sites

ten skromniutki Mysql znajdzie obsługę w "chmurze" ?

Riklanim jakoś go nie wymienia (na dzień dzisiejszy) ?

 

No ale to jeszcze jestem skłonny wierzyć ale nie rozumiem

 

dlaczego "tym bardziej"

 

Przecież jak ktoś gdzies centralnie zrobi sprawną obsługe na przyklad kina

 

to wszystkie kina tam pójdą a teraz to pewnie w jednych kinach są programy wacka a w drugich jacka itd !

Edited by ekolog
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.