Skocz do zawartości

Czy można zrobić zdjęcie konstelacji zwykłym kompaktem ?


jareksmolak

Rekomendowane odpowiedzi

pewnie, że można

a jakich ustawień użyć?

to w sumie zależy od jakości i parametrów aparatu, jego obiektywu, oraz nieba w chwili focenia, wysokości nad horyzontem, deklinacji itp

ale generalnie możliwie jak najdłuższe czasy, w miarę wysokie iso i tryb raw o ile aparat go posiada,

ale zawsze staraj się stosować zdalne lub automatyczne wyzwalanie migawki (timer) i solidny statyw choć najlepiej byłoby stosować montaż z prowadzeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można. Ja robiłem zdjęcia swoim kompaktem minolta z3. Musisz jednak wziąć pod uwagę to, iż w przypadku braku prowadzenia nie będziesz mógł używać zbyt dużych czasów, bo gwiazki z punktów zmienią Ci się w łuki. Ja dla ogniskowej 35mm używałem czasów 13 sek. Jednak im większa ogniskowa, tym czasy możliwe do wykorzystania bez prowadzenia będą się skracać. Oczywiście więcej fotek, a później stackowanie w DeepSkyStacker.

 

Pozdrawiam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ogół tak, ale nie każdym. Statyw obowiązkowo. Aparat powinien mieć długie czasy migawki powyżej 1 sekundy. Niektóre kompakty z dłuższymi czasami kończą się na 4, inne na 8, jeszcze inne na 15 [standard w kompaktach Canon-a], nieliczne na 30 [część Soniaczy] lub 60s [sporo Panasłoików i kiedyś co lepsze Casio]. W praktyce do konstelacji b. jasnych gwiazd wystarczą spokojnie czasy <10s, co jest też istotne ze względu na ruch gwiazd na niebie. Czułość ISO musisz ustawić dość nisko, 100, 200, maksymalnie 400, bo inaczej na zdjęciu wyjdzie kolorowa kaszana albo algorytm odszumiający w aparacie usunie szum razem ze słabszymi gwiazdkami, co na jedno wyjdzie.

Sprawa ogniskowania -zapomnij o AF [autofocus]. Najlepiej, gdy aparat ma tzw. manual focus w wersji z wyborem odległosci ostrzenia [tak jest w niektórych Canonach i Sony], wersja z ostrzeniem na ekraniku jest tu raczej do niczego. Jeśli nie ma MF, to praktycznie 100% aparatów dysponuje tematycznym programem "krajobraz", który korzysta z nastawy obiektywu na nieskończoność. Użyj go po prostu. Słyszałem przynajmniej o jednym aparacie [jakiś Panasonic FZ coś tam], który ma nawet program "gwiazdy" czy "gwiezdne niebo" -tu już w ogóle nie trzeba się wysilać [choć warto, by zrobić zdjęcie świadomie i czegoś pożytecznego nauczyć].

Przysłona -aparat w którymkolwiek z trybów automatycznych otworzy ją sam na maksa, jesli focisz w trybie manualnym, robisz to samodzielnie

Pozdrawiam

-J.

P.S. Na późniejszym etapie możesz pobawić się robiąc tzw. stackowanie, czyli składanie klatek w jakimś programie. Redukuje to szum i pozwoli wyłapać jeszcze trochę gwiazdek. Tylko chyba trzeba użyć programu który radzi sobie z tzw. rotacją pola no i przycinac trochę kadr w związku z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.