Skocz do zawartości

Irys - lekko głęboki...


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem chciałem sięgnąć głęboko i generalnie udało się. Nie sądziłem, że przy moim niebie uda się zarejestrować tak wiele kurzu w Irysie. Wczorajsza, wietrzna noc poszła na smażenie luminancji. Musiałem pojechać do obserwatorium zdjąć żagiel z teleskopu (odrośnik z karimaty), bo miotało sprzętem na 2 piksele. Po jego zdemontowaniu dało się pracować, choć FWHM mam około 2-2,5 pikseli, co w porównaniu do normalnych wyników w okolicy 1-1,5 jest wynikiem bardzo słabym. Niebo ostatnio jest piękne, ale żeby nie było miło, to wiatr niszczy nam tę rozkosz :(

 

Poniżej prezentuję Irisa po 320 minutach luminancji (niecałe 5,5 godziny). Trudno powiedzieć, kiedy uda mi się zebrać do niego opowiedni kolor, bo żeby ładnie zabarwić "kurz" trzeba mieć naprawdę mocny kolor (dużo czasu).

 

Jak Wam się pobają takie ekstremalne zdjęcia?

 

NGC-7023-L_1280.jpg

 

oraz duża wersja:

 

NGC-7023-L_4mpix.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłbyś podać czasy jednostkowe i sposób ich ustalenia w warunkach podmiejskich ? jestem pod wrażeniem tego, że luminancja tak dobrze wyszła mimo LP

no i oczywiście sam chciałbym też spróbować takiej fotografii ekstremalnej ;)

 

Czasy zależą od zestawu. W moim wypadku jest to 10 min na subekspozycję. Powyżej tego czasu sygnał podnosi się już razem z tłem, co oznacza, że nie ma sensu robić dłuższych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, w tle dużej wersji wyszły trochę patterny od odszumiania... taka "gruba" zairnistość...coś jak "skórka pomarańczowa" na udzie starszej laski :)

Prócz tego jest bosko...

To nie odszumianie. Nie chcąc się pieścić poszedłem trochę na skróty z oddzielaniem gwiazd od tła. Najwyraźniej, muszę to zrobić jeszcze raz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Tym razem chciałem sięgnąć głęboko i generalnie udało się. Nie sądziłem, że przy moim niebie uda się zarejestrować tak wiele kurzu w Irysie. Wczorajsza, wietrzna noc poszła na smażenie luminancji. Musiałem pojechać do obserwatorium zdjąć żagiel z teleskopu (odrośnik z karimaty), bo miotało sprzętem na 2 piksele. Po jego zdemontowaniu dało się pracować, choć FWHM mam około 2-2,5 pikseli, co w porównaniu do normalnych wyników w okolicy 1-1,5 jest wynikiem bardzo słabym. Niebo ostatnio jest piękne, ale żeby nie było miło, to wiatr niszczy nam tę rozkosz :(

 

Poniżej prezentuję Irisa po 320 minutach luminancji (niecałe 5,5 godziny). Trudno powiedzieć, kiedy uda mi się zebrać do niego opowiedni kolor, bo żeby ładnie zabarwić "kurz" trzeba mieć naprawdę mocny kolor (dużo czasu).

 

Jak Wam się pobają takie ekstremalne zdjęcia?

 

NGC-7023-L_1280.jpg

 

oraz duża wersja:

 

NGC-7023-L_4mpix.jpg

Pamiętasz Adamie z jakimi czasami wykonywane były pojedyncze klatki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... choć FWHM mam około 2-2,5 pikseli, co w porównaniu do normalnych wyników w okolicy 1-1,5 jest wynikiem bardzo słabym.

Cały czas, nie wiem dlaczego bylem przekonany, że Twoje FWHM'y są w sekundach a nie pixelach. Przyznam, że prowadziło to mnie do lekkiej frustracji "sprzętowej". A teraz wreszcie odżyłem :). Choć co prawda FWHM'y poniżej 2" mam raczej rzadko, ale jednak czasem mi się zdarzają. Wiem już przynajmniej, że nie muszę zmieniać setupu. Tylko się "trochę" pouczyć!

 

A fotka oczywiście jest super!!! Gratuluję i cieszę się, że etap tuningu i "złączek" powoli ustępuje na rzecz Twoich pięknych zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale... to zdjęcie jest z etapu prac na złączkami ;)

 

Póki co, i tak wszystko muszę rozebrać i zawieźć do wyczernienia. Wszystko już faktycznie działa, więc można temat złączek będzie zamknąć (po półtora roku ;)). Co do FWHM, to w topowe noce (promocja premium) mam seeing na poziomie 1,8-1,9 sekundy kątowej. Standard to 2,4 sekundy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj, jaką to było robione kamerą, aperturą i jasnością astrografu.

 

Wychodzi na to, że moja składanka kilkugodzinna będzie wyglądać jak Twoja pojedyncza klatka ;)

 

Na razie jednak nie tracę nadziei, może przy 24 godzinach naświetlania zbliżę się nieznacznie do Twojego rezultatu szczerbaty.gif

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.