Skocz do zawartości

DSI II Pro - Ra calibration FAILED


orome4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Uruchomiłem DSI II PRO poprzez PHD i z pozoru guiding pracował prawidłowo do momentu kiedy, po 61 kalibracji pojawił się komunikat "Ra calibration failed - star did not move enough" :lightning: Upewniłem się, że blokady w obu osiach są zaciśnięte, restartowałem komputer wraz z montażem, łączyłem kable jeszcze raz w tym samym szeregu, sprawdzałem sztywność guidera ( ok ), zmieniałem opcje w PHD, żeby chociaż wywołać jakąkolwiek zmianę w pracy guidingu, ale zawsze pojawiał się ten sam komunikat "Ra calibration failed - star did not move enough". Na oknie podglądowym PHD można zobaczyć jak w ciągu 5 min gwiazda oddala się od krzyża wyznaczającego punkt guidujaący. Oczywiście fotki są pojechane znacznie bardziej niż zdjęcie bez guidingu :szczerbaty: Jeśli macie podejrzenia gdzie jest źródło problemu i jak go rozwiązać to proszę wylewajcie swoje sugestie :read:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz gwiazdy by zrobić szybszą kalibrację na krótszych ekspozycjach? Jak za bardzo zmniejszałem czas trwania pulsu to też mi się wysypywał przy kalibracji. 400 ms dla 1,5-2 metrów ogniskowej teraz mi przechodzi (domyślne jest chyba 750). Jak nie przejdzie kalibracji w osi to wyłącza korektę w niej i trzeba w ustawieniach włączyć i ponownie kalibrować. Inaczej guidowanie będzie lipa.

Popróbuj też przekręcając kamerkę w guiderze żeby pracowała pod innym kątem (może łatwiej będzie mu wyliczyć ruch).

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem guidować przy 4s i 400mm. Rik jak to jest z tym PHD...?Pierwszy raz uruchomiłem PHD i nie wiem co jest dalej po komunikacie calibration, domyślam się, że calibration jest procesem dostrajania się kamerki. Jeśli zaczyna guidować to komunikat brzmi po prostu "guiding"? Nie wierzę, że trzeba zejść poniżej 4 s by guidować. Rozumiem, że długość guidingu jest uzależniona od precyzji alignment oraz PE , ale mój EQ6 miałem dobrze ustawiony więc to nie był problem. W każdym razie zastosuję Twoje wskazówki, ale jeśli przychodzi Wam coś na myśl to zapraszam do kontynuowania wątku.

Edytowane przez orome4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kalibracji można dać krótsze ekspozycje żeby kalibrację zrobił szybciej. PHD jak zawali tą oś to guiduje ale w jednej osi - trzeba przerwać, wejść do ustawień, force calibration + włączyć guidowanie w osi + zmienić ewentualnie inne ustawienia i spróbować ponownej kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Backlash to luz na ślimaku. Im jest większy, tym większe jest opóźnienie reakcji montażu po zmianie kierunku korekt, a to właśnie robi PHD w trakcie kalibracji. Proces wygląda mniej więcej tak:

 

1. Ustawiasz gwiazdkę na której ma bazować soft w trakcie kalibracji i uruchamiasz proces.

2. Soft (robiąc po drodze klatki) wysyła komendę korekty w osi X o ilość kroków N i na kolejnej klatce sprawdza przesunięcie zaznaczonej gwiazdki.

3. Punkt 2 jest powtarzany zadaną w setupie ilość razy (aby uśrednić wynik, to eliminuje np. problem seeingu, choć nie tylko)

4. Po osiągnięciu skonfigurowanej ilości powtórzeń, soft zmienia kierunkek korekt w osi X i kontroluje przesunięcie (powrót) gwiazdy na kolejnych klatkach

5. Po zakończeniu cyklu z punktu 4, gwiazdka powinna trafić dokładnie w punkt w z którego zaczęła podróż w punkcie 2. Jeżeli nie trafiła to masz backlash, jeżeli w ogóle nie wróciła, to backlash jest większy niż skonfigurowana w setupie ilość korekt.

6. Soft powtarza punkty 2-4 dla osi Y

 

Po zakończeniu procedury soft "wie" o ile skoryguje pozycję, wysyłając korektę w danej osi i w którym kierunku nastąpi zmiana. Dowie się także, czy kamera guidera jest ustawiona zgodnie z osiami montażu , a jeśli nie, to o ile korekta w jednej osi wpłynie na drugą oś. (jeżeli gwiazdka przesuwa się i trafia w punkt wyjścia ale nie porusza się po liniach pionowych i poziomych, to znaczy, że jest lekko przechylona w osi i soft będzie to próbował uwzględnić w wyliczeniach korekt, lepiej po prostu ustawić dobrze kamerkę)

 

Drugą informacją jaką zdobywa soft jest rozmiar backlashu montażu. (nie wracanie dokładnie w punkt startu gwiazdki) dzięki temu algorytm wie o ile "przedobrzyć" korektę aby gwiazda trafiła tam gdzie jest to oczekiwane. Problem w tym, że po uwzględnieniu seeingu i faktu, że oś Y korygujemy w obu kierunkach, nie zawsze to przeliczenie jest poprawne i lepiej po prostu zlikwidować regulacją backlash. Jeżeli backlash jest tak duży, że gwiazda nie zacznie wracać w trakcie kalibracji o ustawione w setupie minimum, możesz dostać taki error jak wymieniłeś.

 

Dobrze jest też pamiętać o tym, aby gwiazdka którą wybierasz do kalibracji, nie była przy samej krawędzi kadru. Jeżeli wyleci w trakcie kalibracji poza kadr, algorytm zgłupieje. Drugą dobrą radą jest, aby nie miała bliskiego towarzysza. Czasem algorytm potrafi zgłupieć, gdy korygując w tę i nazad, w pole gdzie szuka ustawionej gwiazdy wejdzie mu coś innego. W przypadku DSI nie ma opcji by problemem przy opisywanych objawach był zły lut w kablu. Kamera ssie prąd po usb i jest kontrolowana via usb. Jeżeli coś jest nie tak z kablem, to w ogóle nie odpali. Poza sprzętowym problemem montażu o którym było wyżej, ew problemem z konfiguracją portu usb i jakąś brednią w samym setupie softu, przyczyną może być też nie stykający port usb w laptopie lub kamerze. Co prawda wtedy komunikat błędu jest inny, ale czasem (rzadko) ogłupiony algorytm wydziera się na nas tak jak wspomniałeś w pierwszym poście.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam już zajęcie :D Zastanawiam się czy walka ze sprzętem to jest "niekończąca się opowieść" czy "żyli długo i szczęśliwie"... :szczerbaty: Co do wysyłania informacji przez PHD do montażu to wydaje mi się, że jednak mój eq6 słyszy, ponieważ gdy włączyłem kalibrację to miałem pojechane gwiazdki a gdy ją wyłączyłem fotka była razem z malowniczym PE. Wielkie dzięki za sugestie :friends:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki sam problem i jest on spowodowany zbyt krótką ogniskową guidera, co nie przekłada się na duży ruch gwiazdy.

Rozwiązanie problemu jest bajecznie proste :D

W ustawieniach Ascom-a po rozwinięciu okna na maxa (te szczegółowe ustawienia), zwiększamy wartość w Puls Guiding (prawa górna część okna) na .5 lub .6 i sprawdzamy czy się poprawiło ;)

Mnie się poprawiło i to od razu.

Jedyną rzeczą jaką trzeba zrobić po zakończonej kalibracji, to zmniejszenie wartości Puls Guiding-u na max .2, bo inaczej będziemy mieć szarpiący na wszystkie strony montaż i koszmarny tracking!!!

Pozdro

 

P.S.

Dla przykładu wczoraj miałem takie prowadzenie (oczywiście po kalibracji, która wymagała czynności opisanych powyżej):

 

tracking 10-10-2010.jpg

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh teraz nawet nie mogę sprawdzić tych ustawień, ale mam nadzieję, że ten złoty środek pomoże. Ciężko jest mi sobie wyobrazić dlaczego zmieniając ustawienia w ascom-ie powoduję zmianę w pracy PHD, ale ja nie muszę wszystkiego rozumieć - ważne żeby działało :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ciężko jest mi sobie wyobrazić dlaczego zmieniając ustawienia w ascom-ie powoduję zmianę w pracy PHD, ale ja nie muszę wszystkiego rozumieć...

 

PHD używa Ascoma do łączenia się z montażem, no chyba że używasz jakiegoś innego sposobu komunikacji z montażem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.