Skocz do zawartości

ORION UK teleskop CT8


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

 

Poniewaz moja kamera wraz z CFW plus korektor komy, OAG i kamera guidujaca waza jakies 2.5kg to od razu zamowilem wymiane standardowego focusera na Moonlite z zainstalowanym motorem.Z innych zmian dodam jeszcze wieksze LW (75mm) oraz zmiana backfocusa pod moj setup.Zmiany te wymusily rowniez zmiane dlugosci tuby, ktora ulegla skroceniu z 860 w standardowym modelu do 770mm w moim, przy rownoczasnym zwiekszeniu wagi do 9 kg z pierscieniami. I za to wlasnie doceniam Oriona, ze kazde zamowienie mozemy sobie indywidualnie konfigurowac.

Teleskop dotarl juz do mnie calkowicie zmontowany.

 

 

Wyciąg Moonlighta to bardzo dobry wybór i to z kilku powodów, dla mnie najistotniejsze byłoby jednak działanie przekładni i napędu.

Tomku jak Twoje modyfikacje wpłynęły na cenę zestawu ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego Moonlight zamiast ichsiejszego focusera OC1 ? Coś z nim nie tak ?

Pająk rzeczywiście wygląda lepiej, ma zdecydowanie szerzej rozłożone śruby kolimacyjne i wygląda na sztywniejszy.

Przede wszystkim Monnlight ma w porównaniu w przekładnią Robofocusa niewyczuwalne luzy. Co do reszty nie będę się wypowiadał, bo nie znam Oriona, znam jednak Monnlighta i wiem, że dla niego takie obciążenie (jakim ma zamiar obarczyć go Tomek ) to pestka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybor padl na Moonlite po tym jak mialem okazje wlozyc swoja kamere do OC1 i jakos nie nabralem przekonania, ze da rade, a nie chcialem pozniej walczyc z wyciagiem. Znajac opinie o Moonlite zdecydowalem sie na niego. Dodam moze,ze Orion pracuje nad nowym focuserem. Widzialem prototyp i musze przyznac, ze zapowiada sie bardzo dobrze.

Wracajac do ceny, to w dniu , w ktorym pierwszy raz skontaktowalem sie z Orionem, dostalem propozycje, ze grubsza tube oraz wieksze lusterko dostane bez dodatkowych oplat, ale decyzje musialem podjac szybko. Za reszte, czyli nowy pajak oraz zmiana backfocusa i dostosowanie go do moich potrzeb kosztowalo £280 extra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy się dzieja. Gdyby moj Celestron C8N totalnie zawiodl to mialem isc scieżką Tomasza juz rok temu.

Tez jestem ciekaw jak to bedzie wam sie spisywać ale według mojego rozeznania to dobry wybór.

Zresztą może też wstąpie do klubu, sprzet można zmienic z faktu samego znudzenia sie nim :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... pewnie trzeba będzie przykleić jaikiś filc na tubus żeby go Robo nie poobijał.

raczej tę blachę czymś oklej, np. taśmą izolacyjną

 

a swoją drogą, oryginalna blacha od robofocuca ma wymiary 140x70x1,5mm

po wygięciu, ma maximalnie 105mm ramienia do zamocowania

a i tak uważam, że jest wtedy na granicy nośności, już nie mówiąc o sztywności na skręcanie wzdłuż osi focusera, ta Twoja ma większy wysięg, ale i niestety dużo mniejszą szerokość

nie obawiasz się, że silnik będzie się sam skręcał, przy tak wąskim mocowaniu?

i że nie będziesz miał powtarzalnych pozycji focusera?

Piotrze, może zrób tę blachę jeszcze raz, bo aż się serce kroi, taka ładna rurka i focuser, a ta blacha ...ech, wszystko psuje

może lepiej byłoby to zrobić np. z płytek perforowanych na łączniki ciesielskie?

łaczniki.jpg

http://zamocowania.pl/plytki_perforowane.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

W załączeniu fotki jak to wyszło (w wersji nie pomalowanej, na szybko przykręcone ręcznie). Pod presją Sumasa wzmocniłem nieco blaszkę (więcej materiału zostawiłem po przewężeniu), blacha ma grubość 2mm i powinno być OK.

Teraz to już tylko poczekać z 5 miesięcy aż:

- nie będzie chmur,

- nie będzie akurat pełnia,

- nie będę padał na buzię ze zmęczenia po pracy,

- będzie piątek lub sobota wieczorem,

- ...

No, i wtedy dam znać jak to działa B)

P1030038.jpg

P1030040.jpg

P1030041.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.