Skocz do zawartości

Teleskop PENTAFLEX N-130/1000 GOTO SynScan


megrez23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szukam teleskopu na balkon do planet. Ostatnio znalazłem Teleskop PENTAFLEX N-130/1000 GOTO SynScan. Jest to teleskop z wbudowanym na stałe Barlowem 2x. Co sądzicie o tej konstrukcji, czy Waszym zdaniem będzie ok. do planet? W sumie na pierwszy rzut oka wygląda dosyć atrakcyjnie (w miarę kompaktowy, GOTO, tańszy od MAKA 127).

Jestem obserwatorem w stanie spoczynku od 2005 roku (jeszcze!). Ostatni sprzęt to Newton 265mm. Postaram się w niedługim czasie zaprezentować moje szkice.

 

Pogodnego nieba

 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie będzie bardzo O.K. do planet. Ta konstrukcja optycznie jest krótkoogniskowym Newtonem 130mm z Barlowem, tyle,że ten Barlow siedzi tam na stałe i nie można go wyjąć. Tak sie składa,że miałem w swojej astro-karierze Newtona 130/650 oraz Maka127, więc mam porównanie. Mak jednak daje trochę lepsze obrazy planet. WCP na Jowiszu w tamtym Newtonie nie wyłapałem nigdy [choć może jest to też kwestia rosnacego doswiadczenia],w Maku jak najbardziej. Fizyczne powody lepszych obrazów Maka to m. in. brak pająka, mniejsza światłosiła [nawet porównujac go do Newtona już z Barlowem] i nieznacznie mniejsza obstrukcja LW. Zauważ też, że łatwiej [i taniej] jest dobrać okular do planetarnych powiekszeń mając 1500mm ogniskowej niż 1000.

Wreszcie ten teleskop byłby jeszcze tanszy, gdyby nie to goto. To ma być na balkon do planet, tak? Z wyjątkiem Urana i Neptuna sa one widoczne gołym okiem, więc problem ich znalezienia i celowania nie istnieje. Goto miałoby sens w balkonowych obserwacjach wtedy, gdybyś chciał go użyć do polowania na jasne zwarte DS-y [np. gr. kuliste],które w co lepszych miejskich warunkach byłoby w teleskopie widać, tylko nie sposób w nie trafić wg. mapki, bo gwiazd podejścia w szukaczu nie widać na jasnym niebie [tu masz z reszta star pointera].

127 czy 130mm do planet to wciaż stosunkowo nieduża apertura. Żeby było dużo widać, optyka musi być jak najlepsza, w gręwchodza więc refraktory [te długie], Maki, Schmidty. Jak chcesz tanio, to moze być i Newton, ale wtedy większa apertura i ogniskowa. Np. 150mm F/8. Pozostaje oczywiśćie kwestia gabarytów itp., ale wszystko zależy, jaki to balkon, jak ustawiony, czy teleskop będzie walczył tylko z tego stanowiska czy czasem jednak mógłby powedrować gdzieś dalej.

Czy na Twój balkon wszedłby np. refraktor 127/1200 na EQ5 albo Newton 6" F/8 na Dobsonie? W tym drugim przypadku potrzebna byłaby jakaś podstawka 20-30cm wysokości. Maka 127 na EQ3-2 mozna za to w razie potrzeby nosić kilkaset m od domu, pokonując 3 piętrapo schodach.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Tak, to ma być teleskop do planet na balkon (do DS-ów w moim przypadku to tylko 40-ka, przez 265-kę już trochę obserwowałem planety, mgławice, itp.). Mam możliwość wyjazdów na wieś, ale większość obserwacji prowadzona będzie z balkonu. Zastanawiałem się nad zakupem MAKA 127, ale jest dosyć drogi, a poza tym apertura trochę mała. Ze względu na cenę zastanawiam się ponownie nad zakupem Newtona.

Mogę ewentualnie kupić Newtona 15-kę (f/5 lub f/6). Jakie maksymalne powiększenie mogę wykorzystać obserwując w "warunkach balkonowych"? I jeszcze jedno, czy ten przeskok z 265-ki na mniejszy nie będzie za bardzo "bolesny"?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeskok z wielkiej apertury na stosunkowo mała zawsze bedzie bolał -miałem kiedyś okazje porówywać na Jowiszu lufa w lufę mojego Maka 127 z Newtonem 305mm F/5 na Dobsonie... Z drugiej strony lepsza optyka [w sensie optymalizacji "do planet"] troche sprawę ratuje. Więc jeśli wybierzesz 150mm, to raczej ten dłuższy, a nie F/5.

Co do balkonowych obserwacji... Balkon balkonowi nierówny. Sporo zależy od tego, jak szczelne są okna niżej, jak dany budynek oddaje ciepło, czy sasiedzi wietrzą itp. U siebie miewałem całkiem przywoite obrazy, a czasem zupełne dno.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek czytałem Twoje (i nie tylko) posty na temat teleskopów na balkon (planety , Księżyc) i z tego wynika, że najlepszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest jednak MAK 127. Jak możesz to opisz trochę dokładniej co mogłeś zobaczyć na Marsie, Jowiszu i Saturnie.

Miałem kiedyś MTO 1000 i dawał całkiem dobre obrazy nawet przy 220 razach.

Czy montaż GOTO będzie dobrym rozwiązaniem? - chodzi mi o dokładność prowadzenia i sztywność.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127 to dobra rurka, ale nazwanie go najlepszym i najbardziej optymalnym -byłbym z tym ostrożny. To zależy. Ja po prostu potrzebowałem bardzo mobilnego teleskopu, do użytku zarówno na balkonie, ale też do noszenia go piechota kilkaset metrów od domu po osiedlu. Dobra optyka trochę kompensuje nie największa aperturę. Ale!

Nie jestem pewien, czy taki sam lub [prawdopodobnie] lepszy rezultat w obserwacji nie byłby do osiagniecia Newtonem 150mm F/8 na Dobsonie, za 1/3 ceny tamtego Maka. Tylko u mnie 3-cie piętro i schody uziemiłyby ten teleskop na balkonie, a sam balkon do dużych nie należy. Tak czy tak, nie sugeruj się wyłącznie moją opinią, musisz sam rozważyć własne uwarunkowania.

Co do wyników z MC127 [dobry seeing,planeta wysoko]:

Jowisz -tranzyty cieni księżyców jowiszowych [same księżyce na tarczy tylko przy krawędzi], WCP [teraz jest łatwiejsza z racji zaniku ciemnego pasa, na którym była zlokalizowana, to trudny cel dla tego Maka, lecz osiągalny]

Saturn -oglądałem rzadko, Casiniego wyłapałem jeszcze Newtonem 130/650, więc w Maku też będzie; oczywiscie Tytan i chyba Rhea z ksiezyców, innych nie próbowałem

Mars w opozycji -czapa polarna i ciemniejsze wielkoskalowe obszary na tarczy. Podobnie było ze 130/650, ale w Maku "uzysk" chyba większy na zasadzie,ze czesciej było coś widać. Trudno mi jednak o rzetelne porównanie, bo tu zasadniczą rolę grają zróżnicowane warunki. Poprzednie opozycje były lepsze, poza tym obserwowałem nie za czesto, więc w każdym przypadku widziałem [lub nie] inne obszary planety

Montaż -nie wiem, czemu czepiłeś sie tego GOTO. To tylko automatyka do celowania w obiekty ze zorientowanego [zalignowanego] montażu z napędem w 2 osiach, wszystko jedno,czy AZ czy paralaktyk. Do planet nie ma najmniejszego sensu [bo z wyjatkiem 2 widac je gołym okiem]. Do DS już tak, ale na Twoim miejscu zainwestowałbym w lepszy teleskop, a nie GOTO -komuterek i silniczki pozwalają łatwo wycelować teleskop na dowolny obiekt, ale to optyka i warunki pozwolą Ci go zobaczyć w okularze[lub nie]. Mając ograniczony budżet na tym bym się raczej skupił.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku alternatywą dla MAKA 127 jest model Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP15075EQ3-2.

Jeśli chodzi o montaż to GOTO jest wg mnie bardziej kompaktowy i wygodniejszy w użyciu jeśli chodzi o balkon (zależy mi na prowadzeniu). Lustro 150 pozwala na lepszą rozdzielczość, a kontrast poprawią nieco kolorowe filtry (taką przynajmniej mam nadzieję).

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

czy teleskop podany poniżej to jest to samo co popularny MAK 127 sky-watcher (jakość - ta sama fabryka w Chinach)?

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-nexstar-127-slt,d1927.html

 

Powiekszenie max. dla 127 to 252x - czyli okular np. 6mm ortho.

Jest sens przekraczać przekraczać w MAK-ach pow. 250x?

 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem niedawno okazję dokonać oględzin dwóch Pentaflexów. Pierwszy to MAK90 na GOTO, drugi klon Synty 150 na Dobsonie.

MAK wyglądał identycznie jak referencyjna konstrukcja Sky-Watchera (jakość wykonania, mechanika, powłoki). Niestety nie miałem możliwości przetestowania go w nocy.

Dobson prezentował się jak Synty sprzed paru lat (mniej dopracowane detale - starsza wersja wyciągu z plastykowymi pokrętłami, śruby kolimacyjne od spodu etc.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo, tylko montaż inny ;) (Teleskop Celestron NexStar 127 SLT). Synta producent jest właścicielem marki SkyWatcher i Celestron. W USA większość produktów SkyWatcher sprzedawana jest pod marką Orion. W Europie są też mało znane marki lokalne bazujące na produktach Synty - Omegon, Pentaflex, Spinor itd. Te lokalne mogą być mniej ciekawe jeżeli biorą gorszy towar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

To samo, tylko montaż inny ;) (Teleskop Celestron NexStar 127 SLT). Synta producent jest właścicielem marki SkyWatcher i Celestron. W USA większość produktów SkyWatcher sprzedawana jest pod marką Orion. W Europie są też mało znane marki lokalne bazujące na produktach Synty - Omegon, Pentaflex, Spinor itd. Te lokalne mogą być mniej ciekawe jeżeli biorą gorszy towar.

Witam,

Pozwolę sobie odgrzać stary temat.

Wymyśliłem wstępnie taki „planetarny” zestaw:

 

Teleskop Celestron NexStar 127 SLT

Okular Baader Genuine Ortho 6 mm

Okular Baader Genuine Ortho 7 mm

Pokrowiec do transportu tuby optycznej / teleskopu 42 x 20 cm (mały)79

Zestaw filtrów Celestron nr 1

Odrośnik Celestron do teleskopów C5

 

Zastanawiam się jeszcze nad montażem. Chcę żeby koniecznie był z prowadzeniem do obserwacji wizualnych na balkon. GO TO ma jeden plus (wg mnie) zajmuje mało miejsca, pozostałe funkcje są zbędne. Montaż paralaktyczny zajmuje dużo miejsca, ale umożliwia sterowanie bez użycia silniczków.

 

Najlepszym rozwiązaniem byłby w moim przypadku montaż azymutalny, który po ręcznym nastawieniu śledziłby obiekt.

 

Czy możecie coś takiego polecić do MAKA 127?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.