Skocz do zawartości

Problem z darkami


szary19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po wczorajszej sesji zabrałem się za składanie materiału i spotkała mnie nie miła niespodzianka.Zestakowana klatka zawiera czarne dziurki. Podejrzałem darki (1000sec) i okazało się że oprócz badów hotów czy innych tego typu śmieciuchów w miejscach gdzie na light'cie znajdowały się mocne gwiazdy pozostały po nich ślady na darku. Co dziwne i problemowe niektóre z tych "śladów" nie sa centryczne a rozjeżdzają sie w formie krótkich kresek lub łuków. Nałożenie darków na stacka owocuje wypaleniem czarnych dziurek w miejscach gdzie łuki okazały się być za długie. To moje pierwsze spotkania z ccd i zastanawiam się co jest powodem takiego zachowania matrycy ,czy wielogodzinne wypalanie klatek powoduje pozostawienie jakiegoś niezerowego ładunku w miejscach gdzie fotonów padło bardzo wiele? ( a matryca nie może z jakiegoś powodu wyzerować ładunku ?)? Dzisiaj postanowiłem zrobić eksperyment wykonałem w warunkach domowych darka też 1000 sec i efekt okazał się być podobny choć rozłożenie tych jasnych artefaktów jest inne niż na klatkach wykonywanych po sesji (witać też tradycyjne hoty które powielają się na darkach z wczorajszej nocy). Czy ktoś ma jakieś pomysły ? Kamera Sbig St 402Me, darki w czasie sesji były wykonywane z z zamkniętym deklem (chociaż matryca nie otwiera shuttera więc raczej nie ma to znaczenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć jakieś obrazki, będzie łatwiej.

Używałeś CCDSoft?

Dołączam 1. Light frame 2. Dark frame wykonany po obserwacjach 3.; Dark frame wykonany testowo wczoraj . Wszystkie wersje jpg.Obsługiwane oprogramowanie Sbig CCDOps

light:

light.jpg

dark z sesji:

dark.jpg

dark testowy z wczoraj :

dark2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze to opisuje, ale chyba Twoja kamerka (a raczej matryca) ma problem z ghostingiem, czyli takim jakby "zapamiętywaniem" miejsc gdzie były np przepalone obiekty, np gwiazdy.

Nie jestem pewny jak to się obchodzi, ale coś kiedyś mi się obiło o oczy, że dobrze jest przed zrobieniem darka prześwietlić równomiernie całą matryce, np takim bajerkiem do flatów, ale na początek spróbuj po prostu podświetlić bardzo mocno białą kartkę robiąc zdjęcie, zrób potem darka i zobacz czy działa.

 

Mam nadzieje, że ktoś bardziej zorientowany coś jeszcze napisze ;)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze to opisuje, ale chyba Twoja kamerka (a raczej matryca) ma problem z ghostingiem, czyli takim jakby "zapamiętywaniem" miejsc gdzie były np przepalone obiekty, np gwiazdy.

Nie jestem pewny jak to się obchodzi, ale coś kiedyś mi się obiło o oczy, że dobrze jest przed zrobieniem darka prześwietlić równomiernie całą matryce, np takim bajerkiem do flatów, ale na początek spróbuj po prostu podświetlić bardzo mocno białą kartkę robiąc zdjęcie, zrób potem darka i zobacz czy działa.

 

Mam nadzieje, że ktoś bardziej zorientowany coś jeszcze napisze ;)

 

Pozdro

Co dziwne dark 2 wykonywane były bez uprzedniego świecenia obiektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie darki po klatce light pamiętają obraz czy tylko pierwszy z serii?

O ile dobrze pamiętam, miałem czasami coś takiego w kamerce DMK. Aplikowałem w takiej sytuacji dodatkową klatkę, z bardzo krótkim czasem ekspozycji. Pomagało.

Zrobiłem dwa darki o sesji oba pamiętają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzecz zupełnie normalna i znana - szczególnie spotykana w kodakowskich matrycach KAF. Dostrzegłeś zjawisko RBI - residual bulk image. Polecam Ci przeczytanie tej prezentacji - będziesz wiedział wszystko:

http://www.narrowbandimaging.com/images/RBI_presentation_crisp_7249-22_with_speaker_comments_paper.pdf

 

Zaawansowane kamery mają system anihilacji RBI (RBI anihilator). Działa on w uproszczeniu tak, że w obudowie kamery zamontowana jest dioda IR, która w ramach "preflush-flush" zaświetla matrycę czyszcząc ją w ten sposób z ghostingu. Domowymi metodami można to też zrobić - wystarczy zainstalować diodę IR tak, żeby prześwietlała całą matrycę i w ten sposób zrobić sobie "ręczny flushing".

 

Witaj w klubie zaawansowanych astrofotografów :) Przed tobą wiele takich niespodzianek, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć. Im wyższy próg w astrofoto, tym więcej pułapek na Ciebie czeka powodując, że dziedzina ta staje się hardcorem.

 

RBI to poważna zmora i dotyka w szczególności matryc drogich - włącznie z KAF16803. Z np. KAF9000 czyni prawie bezużyteczną matrycę, bo jej RBI jest tak silne, że czas potrzebny na flushing jest tak długi, że w zasadzie traci sens. Coś za coś... nie ma łatwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sa centryczne a rozjeżdzają sie w formie krótkich kresek lub łuków. Nałożenie darków na stacka owocuje wypaleniem czarnych dziurek w miejscach gdzie łuki okazały się być za długie.

 

To co widzisz w kształcie łuków to kosmiczna energia (cosmic rays). Przed nią się nie uchronisz, nawet jakbyś się zakopał głęboko pod ziemię ;) Prawidłowe przygotowanie darków oznacz, że musisz je zestackować nie uśredniając, ale np. sigma, czy SD mask (z tzw. rejekcją). System po prostu odrzuci piksele, które nie występują na wszystkich klatkach (w uproszczeniu - wypieprzy różnice). Potrzebujesz pewnie co najmniej 20 klatek do dark frame'a, żeby rejekcja przebiegła prawidłowo. Darki zrób dopiero po operacji anihilacji RBI (przez prześwietlenie kilkukrotne matrycy - saturacja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widzisz w kształcie łuków to kosmiczna energia (cosmic rays). Przed nią się nie uchronisz, nawet jakbyś się zakopał głęboko pod ziemię ;) Prawidłowe przygotowanie darków oznacz, że musisz je zestackować nie uśredniając, ale np. sigma, czy SD mask (z tzw. rejekcją). System po prostu odrzuci piksele, które nie występują na wszystkich klatkach (w uproszczeniu - wypieprzy różnice). Potrzebujesz pewnie co najmniej 20 klatek do dark frame'a, żeby rejekcja przebiegła prawidłowo. Darki zrób dopiero po operacji anihilacji RBI (przez prześwietlenie kilkukrotne matrycy - saturacja).

20 kaltek darków 1000sec ? rzeczywiście astrofoto w wydaniu pro robi się męczące:) Jeśli uda mi się schłodzić chip do temperatury z obserwacji mogę wykonywać te klatki w warunkach domowych ? bo to chyba jakaś masakra poświęcać całą noc na robienie darków :)

Dzięki za pomoc i uświadomienie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widzisz w kształcie łuków to kosmiczna energia (cosmic rays). Przed nią się nie uchronisz, nawet jakbyś się zakopał głęboko pod ziemię ;) Prawidłowe przygotowanie darków oznacz, że musisz je zestackować nie uśredniając, ale np. sigma, czy SD mask (z tzw. rejekcją). System po prostu odrzuci piksele, które nie występują na wszystkich klatkach (w uproszczeniu - wypieprzy różnice). Potrzebujesz pewnie co najmniej 20 klatek do dark frame'a, żeby rejekcja przebiegła prawidłowo. Darki zrób dopiero po operacji anihilacji RBI (przez prześwietlenie kilkukrotne matrycy - saturacja).

 

To moze sie komus przydac. W przypadku mojej 2000XM te artefakty nie wystepuja. To moze byc zwiazane z czułościa kamerki ( a 2000 nie jest jakims wymiataczem) ale tez i innymi czynnikami o ktorych nie wiem.

Podejzewam ze bardzo czule kamerki i dodatkowo z mikrosoczewkami wylapuja takie rzeczy znacznie łatwiej. Ggdybym zobaczył takie cosmic rays pierwszy raz to tez podrapał bym sie w głowe czy to aby w porzadku.

 

20 kaltek darków 1000sec ? rzeczywiście astrofoto w wydaniu pro robi się męczące:) Jeśli uda mi się schłodzić chip do temperatury z obserwacji mogę wykonywać te klatki w warunkach domowych ? bo to chyba jakaś masakra poświęcać całą noc na robienie darków :)

Dzięki za pomoc i uświadomienie !

 

Ja praktycznie zawsze robie darki po sesji albo przed sesja w inny dzien. Tzn mam bank darkow o odpowiedniej dlugosci pojedynczej klatki oraz temperatury. Ale to nie jest tak ze darki dla -20st robie w zimie bo w zimie kamerke moge spokojnie schlodzic do -30 -35. Robie je w lecie kiedy kamerki nie daje sie bardziej schlodzic tak aby darki reprezentowaly warunki zblizone do tych kiedy odbywa sie sesja. Taka metoda nie jest idealna. Zawsze cos pozostaje po operacji odjecia darka a mam na mysli hot pixele.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, różnice w kwestiach o których tu mówimy występują nawet w obrębie jednej serii. Na przykład z przypadłości RBI słyną KAF3200. Mój nie miał praktycznie w ogóle (ten w wersji FLI ML), tzn. nie odnotowałem go. Poprzedni KAF3200 w wersji FLI CM miał wręcz potworny. Z KAF16803 też miałem trochę szczęścia, bo RBI jest na tyle niskie, że gdyby nie testy, to bym pewnie nie wykrył. Mam jednak znajomych, którzy cierpią na tym chipie RBI bardzo - oj bardzo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, różnice w kwestiach o których tu mówimy występują nawet w obrębie jednej serii. Na przykład z przypadłości RBI słyną KAF3200. Mój nie miał praktycznie w ogóle (ten w wersji FLI ML), tzn. nie odnotowałem go. Poprzedni KAF3200 w wersji FLI CM miał wręcz potworny. Z KAF16803 też miałem trochę szczęścia, bo RBI jest na tyle niskie, że gdyby nie testy, to bym pewnie nie wykrył. Mam jednak znajomych, którzy cierpią na tym chipie RBI bardzo - oj bardzo...

Koncepcja updała, link z jednego z poprzednich postow dosc fajnie opisuje RBI :)

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nikomu się nie będzie chciało zajrzeć do tej pracy Crispa, więc wrzucę najlepszą ilustrację tego, czym RBI się objawia.

 

Zrzut ekranu 2010-11-16 (godz. 18.06.08).png

 

Na tej ilustracji pokazano zdjęcie Light frame oraz wykonanie po nim darki - kolejno, po równym czasie. Jak widzicie "pamięć" matrycy uwidacznia kształty nawet po wielu godzinach. Jeżeli ktoś twierdzi, że w swoim KAF nie ma RBI, to pewnie po takim teście mocno się zdziwi ;)

 

Powtarzam, chodzi o KAF, nie KAI (czyli matryce z odczytem pełnoklatkowym, a nie interlaced). KAI to np. ST2000, więc przy tym chipie tego raczej nie zaobserwujecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nikomu się nie będzie chciało zajrzeć do tej pracy Crispa, więc wrzucę najlepszą ilustrację tego, czym RBI się objawia.

 

Zrzut ekranu 2010-11-16 (godz. 18.06.08).png

 

Na tej ilustracji pokazano zdjęcie Light frame oraz wykonanie po nim darki - kolejno, po równym czasie. Jak widzicie "pamięć" matrycy uwidacznia kształty nawet po wielu godzinach. Jeżeli ktoś twierdzi, że w swoim KAF nie ma RBI, to pewnie po takim teście mocno się zdziwi ;)

 

Powtarzam, chodzi o KAF, nie KAI (czyli matryce z odczytem pełnoklatkowym, a nie interlaced). KAI to np. ST2000, więc przy tym chipie tego raczej nie zaobserwujecie.

 

Mam jeszcze jedno pytanie skoro RBI jest pozostałością po wielokrotnym przepełnieniu konkretnych obszarów matrycy, to z kąd efekt na darku nr 2? Kamera została jedynie schłodzona i puszczone darki a efekt wystąpił mimo braku poprzedzających ją light fram'ów ( warto zauważyć że generowane na matrycy twory nie powielają się z tymi z darka 1 ,więc nie jest to efekt pamięci)

Edytowane przez szary19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie RBI, a naładowane cząstki z kosmosu - cosmic rays.

To są dwa zupełnie różne problemy. Na drugiej klatce nie widzę RBI, tylko cosmic ray'e.

 

Tu opisywałem to zjawisko:

http://forum.astropolis.pl/topic/34399-problem-z-darkami/page__view__findpost__p__409648

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie RBI, a naładowane cząstki z kosmosu - cosmic rays.

To są dwa zupełnie różne problemy. Na drugiej klatce nie widzę RBI, tylko cosmic ray'e.

 

Tu opisywałem to zjawisko:

http://forum.astropolis.pl/topic/34399-problem-z-darkami/page__view__findpost__p__409648

Rozumiem że mogę się ich pozbyć przy pomocy master darka lub wspomnianej przez Ciebie meetodzie stakowania sigma-cappa dla darków.

Niestety nie mam przy sobie komputera na którym miałem darki z wczoraj ale mam wrażenie że te artefakty widniały na kolejnych następujących po sobie klatkach co poniekąd wykluczało by fakt że to promieniowanie kosmiczne (bo przecież prawdopodobieństwo żeby pojawiły się w tym samym miejscu na kolejnych klatkach jest zerowe). No chyba że same wygenerowały RBI w ale ich oddziaływanie napewno było by zbyt małe by wypełnić studnie. Wierczorem upewnię się co było na kolejnych darkach. Dzięki za informacje dotyczące promieniowania kosmicznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toście pojechali z tym promieniowaniem kosmicznym, też mam lustrzankę z KAFem 5101CE pod względem hot pikseli to najgorsza matryca na świecie, proponuję zrobić animację darków, oprócz tych zmieniających jasność występują wręcz takie jeżdżące po matrycy, stąd te kreski. A matryca zachowuje się w sposób zupełnie odwrotny od normalnej po włączeniu ilość hot pikseli jest największa a w miarę robienia kolejnych klatek ilość hot pikseli spada zupełnie jak by wzrost temperatury zmniejszał prąd ciemny.

 

Nie jestem w stanie używać czasów powyżej 4s bo przestają się darki odejmować, a zamapować też nie bardzo bo przy takiej ich liczbie zamapować bym musiał chyba wszystkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.