Skocz do zawartości

sterowanie fokuserem na silniczku DC pod ASCOM ?


Dyoda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam zrobione sterowanie montażem LOSMANDY GM-8 z PC za pomocą USB na bazie układu scalonego FTDI FT245R.

Jest to konwerter z USB na 8 bit. Używam 4 sygnałów do sterowania/guidowania montażem Z programu PHD Guiding.

Zbudowałem fokuser na bazie silniczka z wbudowaną przekładnia i mostkiem H z tranzystorów tak że podanie sygnału na jeden przewód kręci w jedną stronę a podanie sygnału na drugi przewód w drugą stronę.

 

I teraz podstawowe pytanie czy jest coś pod ASCOMa co mogło by moim fokuserem sterować i ustawiać ostrość, bo na razie robię to ręcznie za pomocą dwóch przycisków co daje już zadowalający efekt bo nie "trzącham" teleskopem kręcąc śrubą wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest np. to: http://www.store.shoestringastronomy.com/products_fc.htm

ale jednak radzę, zmajstruj lepiej coś na krokowym :)

silniki DC bez enkoderów są za mało precyzyjne na focuser no i mają swoją bezwładność, czyli trochę mija zanim się zatrzymają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba jest to czego szukasz: http://www.sabur.com.pl/pl/nasza_oferta/podzespo%C5%82y_do_automatyki_przemys%C5%82owej/silniki_mocy_u%C5%82amkowej/

 

Saia-Burgess UGM - to jest zdaje się przekładnia stosowana w Robofocusie,

przynajmniej wygląda bardzo podobnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jedna rzecz jest warta uwagi - zastosowanie FocusMax zamiast Maxima ( do ostrzenia oczywiście). Popieram to co napisał Jacapa - nie warto nawet zaczynać zabawy z Maximem.

FocusMax jest freeware i działa super- w moim przypadku z Robofokusem.

A tak na dokładkę- używałem obu interfejsów Shoestringa - do guidera i do focusera TeleVue - oba działają bez problemu i bez driverów - no tylko trzeba pamietac o wgraniu platformy ASCOM w najnowszej wersji.

Jedna uwaga- platforma pod XP ciężko sie upgradeuje ( ale mi fajnie się napisało :)).

Próba upgrade w moim przypadku skończyła się ponowna instalacją Windows:)

Pozdrówka

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też tanio i na krokowym :

 

1. Kupujemy ULN2003 (2-3 zł w każdym sklepie elektronicznym) i robimy tak:

80_1165305689.jpeg

 

i to samo z fajniejszymi opisami (bobina 1szczerbaty.gif)

control-engine-step-using-uln2003.gif

 

 

2. Ściągamy :

inpout32_source_and_bins.zip

i wypakowujemy do katalogu windows/system32

 

3. Ściągamy driver PPT Focuser:

ppt_focuser_4_0.zip

i instalujemy.

 

W programach astro wybieramy Ascom i w typowym menu wyboru sprzętu Ascoma mamy PPT Focuser

 

PLUSY: nie dość, że precyzyjnie i powtarzalnie bo na krokowcu, to jeszcze w cenie 2-5 zł (z wtyczką LPT licząc) i w Ascomie - czyli działa z FocusMaxem, Maximem itd. Testowałem i było super.

MINUSY: przez port LPT ... mało kto jeszcze taki posiada, a nie wiem jak działa z przejściówkami USB-LPT.

 

Udało mi się odkopać oryginalną stronkę tego projektu : http://home.comcast....ppt_focuser.htm

Walczą na niej nawet z kompensacją temperatury ...

 

Ja używam Easy Focusa od pana Jamesa Lacey - robi dokładnie to samo co Robofocus, jest w pełni kompatybilny z Robofocusem i kosztuje 50% ceny Robofocusa. Ma oczywiście pomiar temperatury itd. (choć nie używałem ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest np. to: http://www.store.shoestringastronomy.com/products_fc.htm

ale jednak radzę, zmajstruj lepiej coś na krokowym :)

silniki DC bez enkoderów są za mało precyzyjne na focuser no i mają swoją bezwładność, czyli trochę mija zanim się zatrzymają

Jacku powiem ci tak miałem już silnik krokowy ze sterownikiem i mi obraz "trajkotał" a z tym silnikiem ostrość utawia sie bardzo płynnie, a przy tak dużej przekładni którą posiada i zasilaniu ok 3V kręci się super powolutku i ma niewielką bezwładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też tanio i na krokowym :

 

1. Kupujemy ULN2003 (2-3 zł w każdym sklepie elektronicznym) i robimy tak:

80_1165305689.jpeg

 

i to samo z fajniejszymi opisami (bobina 1szczerbaty.gif)

control-engine-step-using-uln2003.gif

 

 

2. Ściągamy :

inpout32_source_and_bins.zip

i wypakowujemy do katalogu windows/system32

 

3. Ściągamy driver PPT Focuser:

ppt_focuser_4_0.zip

i instalujemy.

 

W programach astro wybieramy Ascom i w typowym menu wyboru sprzętu Ascoma mamy PPT Focuser

 

PLUSY: nie dość, że precyzyjnie i powtarzalnie bo na krokowcu, to jeszcze w cenie 2-5 zł (z wtyczką LPT licząc) i w Ascomie - czyli działa z FocusMaxem, Maximem itd. Testowałem i było super.

MINUSY: przez port LPT ... mało kto jeszcze taki posiada, a nie wiem jak działa z przejściówkami USB-LPT.

 

Udało mi się odkopać oryginalną stronkę tego projektu : http://home.comcast....ppt_focuser.htm

Walczą na niej nawet z kompensacją temperatury ...

 

Ja używam Easy Focusa od pana Jamesa Lacey - robi dokładnie to samo co Robofocus, jest w pełni kompatybilny z Robofocusem i kosztuje 50% ceny Robofocusa. Ma oczywiście pomiar temperatury itd. (choć nie używałem ...)

Przerabiałem ostro temat jak robiłem sterowanie z lapka do LOSMANDY bo jak większość laptopów nie mają złącza równoległego LPT a nie bardzo uśmiechało mi się kupić drugiego starego laptopa więc zrobiłem to na USB i ASCOMie dlatego chce wykorzystać pozostałe 4 sygnały z mojego konwertera.

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Panowie ja trochę po majstruję z lutownicą itp. i zobaczymy co z tego wyjdzie. A z drugiej strony czemu to się nazywa RoboFocus dla ubogich tylko dlatego że zbudowałem go z tego co w drewutni posiadam to nie znaczy zaraz że jest to zubożałe albo gorsze. Ja bym to nazwał ATMfocus a po drugie ja lubię budować bo kupić zawsze można a zbudowane daje więcej satysfakcji. Ba co więcej jak by tak do wszystkiego podchodzić to lepiej oglądać foty Piotrka Sadowskiego niżeli samemu podjąć wyzwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witajcie - odkopuję temat :) Właśnie jedzie do mnie 'nowa' tuba, która ma zamontowany na wyciągu orginalny silnik roboFocusa (krokowiec, ale nie wiem czy oni używają uni czy bi polarnego)... Musze wymyślić jak tym sterować (ręcznie i poprzez ascom). Orginalna centralka jest ciut drogawa (zwłaszcza jak dodać cło, vat, akcyzę itd), używek nie mogę namierzyć...

Postanowiłem więc coś sam wydłubać... I tu jest właśnie pytanie - ma byc tanio i działająco :) - Czy ktoś juz tego próbował? Czy układzik z postu powyżej będzie działał z silnikiem od RF?? Ewentualnie jakieś inne rozwiązania ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.