Skocz do zawartości

10x50 czy 15x70


tomaszzt

Rekomendowane odpowiedzi

Problem w tym, ze moze to moj głupi upór, ale zawsze uwazalem, ze jak lornetka jest tylko i wyłącznie na statyw to jest bardzo mało wygodnym sprzetem i trudnym w transporcie.

Rozumiem, że mała lornetka, która zmieści się do każdego plecaka jest łatwa w transporcie, ale dlaczego lorneta ze statywem czy żurawiem miałaby być "trudna w transporcie"?

Ostatnio miałem okazję porównać wyjście z domu z newtonem na dobsonie do wyjścia z domu z lornetą i statywem. Zgadnij, co zajęło cały bagażnik, a co tylko jego małą część i z czym biegałem na dwa razy a z czym schodziłem do auta raz? ;)

 

 

Z drugiej strony stabilnosc obrazu, jasnosc i power rekompensują w pewnym sensie jej wagę i rozmiary ze statywem.

Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Możesz chcieć użyć lornety tylko do przeglądu (10x50), do zerknięcia głębiej, ale w szerokim polu (15x70) lub do zaglądania całkiem głęboko (25x100). Każda z tych opcji ma sens i swój urok i każda warta jest swoich kompromisów. Po prostu zależy, czego oczekujesz.

 

 

 

Naturalnie do drugiej trzeba doliczyc jeszcze mocowanie do gleby, wiec koszty wzrosną.

W 15x70, która waży ponad 2kg również trzeba doliczyć nieliche mocowanie do gleby. Chyba, że chcesz wykorzystać jakieś 60% potencjału tej lornety.

Skoro skłaniasz się ku serii BA8, weź jeszcze pod uwagę zakupy w Teleskop-Express. Cenowo wyjdzie to samo, a TS może narzucać lepszą kontrolę jakości niż Stigma.

 

 

Sam znawca Janusz Płeszka podsumował ją iz stanowi ona 80% jakości Fujinona i chinole świetnie się spisali kopiując oryginał :)

Wierzę w jego opinie bo zna sie na rzeczy

 

Weź też pod uwagę, że jest handlowcem i jako handlowiec może podsuwać takie rozwiązania, które będą mu na rękę jako sprzedawcy.

Jeśli szukasz pełniejszych opracowań, poszukaj testów i artykułów Eda Zarensky'ego na Cloudy Nights. Bardzo rzeczowa i wyczerpująca lektura.

 

EDIT: widze, że Janko mnie uprzedził :Beer:

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link, ale ten raport EdZa znam dobrze. Podsumowanie mowi jasno, ze warto :yes: , a roznica w dolarach jest prawie identyczna jak u nas w sensie proporcji cenowej Ob.Ult. Vs. Fuji.

Pozostaje główne pytanie czy Stigma od United Optics to dokładnie to samo co Oberwerk Ultra :g:

 

Obawiam się ,ze niestety to mogą nie być te same lornetki.

 

Oprócz wymienionych zalet Fujinona jest jeszcze jedna- głębia ostrości ,nawet Astro Physics/robiłem na forum porównanie tej lornetki/ nie sprostał Fujinonowi.

 

Co do chińskich lornetek to jedno jest pewne ze rozbieżność wśród nich jest na 100% duża i o ile lornetka A.P można brać w ciemno to inne brałbym tylko za wcześniejszym testem i wybierają 1 z dziesięciu.

 

Pamiętaj tez ze EDZ z pewnością do testów dostał chińska lornetkę sprawdzona i wyselekcjonowana -to chyba jest oczywiste.

ciekawe tylko czy Edz ma nadal Fujinona czy tez Oberwerka :),stawiam raczej na te pierwsze.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie :) przecie nie jestem naiwnym dzieckiem. Skoro EdZ podsumowal tak dobrze Ob.Ultra to znaczy, ze Stigma jezeli tylko jest jego klonem oprócz sygnatury :lol: to mozna smialo kupowac.

Kryterium jest takie, ze lornetka ma sie nadawac na lezak i obserwacje z oparciem rąk o podłokietniki. BA8 15x70 sie do tego nadaje czego nie mozna powiedziec o kazdej wiekszej i innych kształtów konstrukcji jak chocby lornetki Vixena z serii 16x-20x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się ,ze niestety to mogą nie być te same lornetki.

 

Oprócz wymienionych zalet Fujinona jest jeszcze jedna- głębia ostrości ,nawet Astro Physics/robiłem na forum porównanie tej lornetki/ nie sprostał Fujinonowi.

 

Co do chińskich lornetek to jedno jest pewne ze rozbieżność wśród nich jest na 100% duża i o ile lornetka A.P można brać w ciemno to inne brałbym tylko za wcześniejszym testem i wybierają 1 z dziesięciu.

 

Pamiętaj tez ze EDZ z pewnością do testów dostał chińska lornetkę sprawdzona i wyselekcjonowana -to chyba jest oczywiste.

ciekawe tylko czy Edz ma nadal Fujinona czy tez Oberwerka :),stawiam raczej na te pierwsze.

 

Y

 

 

Skoro tak to zaczynam sie troche obawiac. Mozesz wytłumaczyc dokładniej co moze byc nie tak z głębią ostrości. Mój Nikon na bank od 150 metrów do nieskończoności daje ostry i wyraźny obraz bez korekcji ostrości. Fujinon 16x70 tez podobno od okolo 200 metrów do nieskończoności, a ta Twoja testowana Astro Physics ?

Sugerujesz, ze trzeba indywidualnym ostrzeniem ciągle majdrować. Jeśli tak to musi byc masakrycznie niewygodne :blink:

W tego typu konstrukcjach chyba jest to nie do pomyślenia by sprzet miał słabiutką głębię ostrości. Nikt by na zdrowy rozum tego wtedy nie kupował :ha:

Edytowane przez uprightbassmatt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10x70 to źrenica wyjściowa 7mm - wychodziło by, że tylko dla bardzo młodych marynarzy (ok 20 lat) po długiej adaptacji do ciemności.

A dlaczego? Ja 20 lat skończyłem już jakiś czas temu, a źrenica ciągle mi się rozszerza powyżej 8mm.

 

 

A może ten nadmiar szkła jest wykorzystywany jakimś innym sprytnym/ultranowoczesnym sposobem?

Ta źrenica jest wykorzystywana w bardzo prosty sposób - oznacza po prostu jaśniejszy obraz. Zagadka rozwikłana. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.