Skocz do zawartości

ATIK i guidowanie


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio czuję się jak bym zaczynał przygodę z astrofotografią od nowa. Co krok to trudności.

 

Tym razem kłopoty z guidowaniem. Po prostu już brak mi sił, guider co raz to sprawia mi jakieś niespodzianki. Albo są to potężne skoki od gwiazdki do gwiazdki , albo zbyt małe w obrębie samej gwiazdki.

 

Wszystko wydaje mi się, że mam ustawione zgodnie z oczekiwaniami czyli:

 

1. Setup osobno dla kamery osobno dla guidera

2. Control via: guider relays

3. min i max : http://www.ccdware.c...uidercalcv4.cfm

 

 

Eksperymentowałem p oza tym dodatkowo z cal.Time, a nawet w przypływie desperacji z wszystkimi innymi możliwymi ustawieniami guidera w maximie i EQmodzie.

 

Doszedłem do momentu , że przysłowiowy szlag mnie trafia, bo już nie mam opcji do zmiany ustawień, której bym nie wypróbował.

 

A guidować się nie da :( Dostaje stały komunikat:

 

 

Star moved < 5 pixels in X lub Star moved < 5 pixels in Y

 

Niby jest camera idle, ale wiadomo dość szybko wszystko się rozchodzi.

 

Gdzie tkwi problem ? Koledzy ATIK - owcy ( i nie tylko ) co z tym fantem zrobić ?

 

Jakoś guidowanie przez ST2k działało idealnie, a Atik pi..... sex.gifwszystko pain10.gifterefere.gif

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, ze problem tkwi w kabelku, lub raczej pinach ATIKa. Ja stosuję kabel od SBIGa.

ATIK ma następujące piny:

1- NC

2-GND

3- WEST

4- South

5-North

6-East

 

 

Co prawda posługuję się SWEQ6 ale porównuję równe wejścia i znalazłem info o tym że AP już podłacza w swoich montażach inaczej:

1- NC

2- GND

3-East

4-Nort

5-South

6-West

Dla SBIGa :

 

1= +Ra

2= +Dec

3= -Dec

4= -Ra

5= Common

6= Special

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe, kabelek ST-4 SBIGa i ATIKa to różne kabelki (jeden prosty a drugi skrosowany).

Uważaj, bo coś jeszcze wypalisz..

 

Dzięki.

 

Już ja sobie jutro porozmawiam ze sprzedawcą.

Mam nadzieję, ze nic się nie stało g.gif

 

to spróbuj guidować nie przez guide port montażu tylko przez kabelek łączący peceta z pilotem synscana

 

Nie mam pilota tylko Eqmod

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zmieniłem komputery i kable. Dalej nie mam łączności z ATIKiem. Dochodzę do wniosku, że DO sprzedała mi jakąś wadliwa kamerę. Cóż po świętach zgłaszam gwarancję. Mam nadzieję, że mają jakąś inna na wymianę i nie będę musiał czekać miesiącami :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może wróć do starszych?

 

i zobacz może jeszcze czy separatorem dziesiętnych masz kropkę a nie przecinek

w ustawieniach regionalnych windy

 

Separator standardowo przestawiam. Na starych tez próbowałem. Komputer mi nie widzi kamery nawet przez dodaj sprzęt, więc coś musi być z nią nie tak :( bo zwykle z dodawaniem sprzętu radzę sobie samodzielnie i to dość szybko. Przeczytałem, że podobny komunikat pokazał się też z kamerą ATIKa z tym że z programem LabView.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne faktycznie. Nie słyszałem, żeby z Atikiem bywały takie problemy. Sprawdź może jeszcze z innym komputerem dla pewności. Może masz jakiś egzotyczny konflikt u siebie na kompie?

Sprawdziłem na 3 komputerach.

Napisałem też do ATIKa- zobaczymy co odpowiedzą.

Jak przeglądam fora to ludzie mają jednak problem z ATIKami. Być może ja w Polsce mam jako pierwszy, ale ile ich u nas jest jest półtuzina ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe, ale chyba nie wysnuwasz tej opinii patrząc na forum problemów? ;) Przecież na każdym forum poświęconym danemu produktowi 99% wątków dotyczy problemów. To nic dziwnego, niezależnie czy to FLI, Sbig, czy Atik.

Po prostu szukam odpowiedzi. Ludzie opisują swoje problemy, a ja próbuje dopasować do swojego. Z moim ATIKiem to właściwie od początku coś tam nie grało. Ostatnio przeładowałem drivery i oprogramowanie - w końcu kamera odpaliła, tym razem kompletnie system jej nie widzi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze kamera odpala wiatraki po podaniu zasilania, ale nie udaje Ci się zobaczyć sygnału po USB nawet w sofcie artemisa dostarczonym do kamery tak?

 

Pozdrawiam.

Tak zasilacze mam jak najbardziej ok. Sprawdzone w boju nie tylko prze ze mnie. Wiatrak dziala.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim oddasz kamere do serwisu dystrybutora, looknij w to : http://www.exsupport.org/articles/invalid-handle.html może problem jest w bibliotekach USB. Podłączasz ją bezpośrednio do portu USB czy do jakiegoś rozdzielacza ?

 

 

Heh, szukając rozwiązania dla ciebie znalazłem coś dla siebie: http://www.artemisccd.co.uk/atik314.htm

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim oddasz kamere do serwisu dystrybutora, looknij w to : http://www.exsupport...lid-handle.html może problem jest w bibliotekach USB. Podłączasz ją bezpośrednio do portu USB czy do jakiegoś rozdzielacza ?

 

 

Heh, szukając rozwiązania dla ciebie znalazłem coś dla siebie: http://www.artemiscc....uk/atik314.htm

 

Pozdrawiam.

Gdyby to było takie proste. to wszystko już przerobiłem wczoraj. tez miałem podejrzenia co do FIFO.

 

ps.podłączam oczywiście oryginalnym kablem od ATIKa, ale sprawdziłem dla pewności też inne kable. Podłączam bezpośrednio do komputera.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe, skrobnij do producenta. Napewno mają jakiś soft kontrolny/serwisowy którym można by przeskanować elektronike kamery. Może udostępnią i zdołasz zdiagnozować problem bez wysyłania CCD do serwisu bez potrzeby. Jak znam realia to potrwa. (Chyba, że Delta ma na składzie drugiego i po prostu wymienią).

 

Od siebie powiem, ze po przejściach i paranojach z Meade, Atik jest najbardziej bezproblemową kamerą z jaką się zetknąłem. Tego typu jazdy jakie masz ,sugerują uszkodzony hardware.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe, skrobnij do producenta. Napewno mają jakiś soft kontrolny/serwisowy którym można by przeskanować elektronike kamery. Może udostępnią i zdołasz zdiagnozować problem bez wysyłania CCD do serwisu bez potrzeby. Jak znam realia to potrwa. (Chyba, że Delta ma na składzie drugiego i po prostu wymienią).

 

Od siebie powiem, ze po przejściach i paranojach z Meade, Atik jest najbardziej bezproblemową kamerą z jaką się zetknąłem. Tego typu jazdy jakie masz ,sugerują uszkodzony hardware.

 

Pozdrawiam.

Napisałem wczoraj do ATIKa. Ale skoro sugerujesz to napisze jeszcze raz i poproszę o jakieś oprogramowanie diagnostyczne.

Wkurzam się, bo z kamera walczę już 1,5 miecha, do tego serwisowanie z tego co wiem 2 miesiące sorry.gif jestem wściekły mad.gif

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzięki obsłudze z DO kamerę mam już po serwisie w domu, ale niestety nie jestem zadowolony z efektów jej pracy.

Bardzo proszę wszystkich użytkowników ATIKA 16ic o pomoc w ustawieniu parametrów guidingu w programie Maxim. Szczególnie pomocne będą przykłady w konfiguracji z SW80/400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze zrzut z ekranu jak wygląda guidowanie i efekt pojechanej 5 minutówki.

 

Jesli wykresy wskazują na małe korekty (w jakiej skali są wykresy?):

Przepraszam że taka może zbyt oczywista sugestia: czy to nie jest efekt ugięć pomiędzy matrycą guidującą a matrycą focącą?

Ugięcia są na luzach ale i na sprężystościach, i dosłownie trzeba sprawdzić WSZYSTKO od matrycy do matrycy.

 

Jeśli wykresy wskazują na spore korekty:

Drugi strzał - zbyt agresywne korekty?

Trzeci strzał - montaż się przycina i silniki muszą zdrowo szarpnąć żeby sie ruszył przy korektach.

Czwarty: zbyt duże luzy + drgania gruntu lub wiatr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.