Skocz do zawartości

Brak ostrości


search

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam mały reflektor (http://teleskopy.pl/..._N-130/650_EQ-2). Jakiś czas temu zainteresowałem się astrofotografią. Kupiłem złączkę projekcyjną (http://teleskopy.pl/...products_id=871) i pierścień T2 do Olympusa E510 (http://teleskopy.pl/...anek_Olympus%29). Okazało się jednak, że mimo maksymalnego skrócenia i złączki i wyciągu okularowego nie mogę ustawić właściwie ostrości. Objawia się to widokiem gwiazdki w postaci pierścienia z niewypełnieniem w środku (myślę, że to przesłaniające zwierciadło wtórne), jak dla mnie, może się mylę, typowy objaw braku ostrości. Im bliżej tubusu (im krótszy wyciąg) tym pierścień jest mniejszy i znika niewypełnienie. W załączeniu zdjęcia układu aparat+teleskop, dwa ostatnie dla lepszej orientacji z przykładowymi okularami.

Kontaktowałem się ze sprzedawcą, jednak nie był w stanie mi pomóc.

 

Pozdrawiam,

Tomek L.

post-17293-053726000 1292965186_thumb.jpg

post-17293-030663300 1292965221_thumb.jpg

post-17293-028814400 1292965303_thumb.jpg

post-17293-015300000 1292965351_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki okular umieściłeś w złączce projekcyjnej?

 

Obawiam się, że mnie nie zrozumiałeś :rolleyes: Albo ja ciebie, jedno z dwóch. Okularu nie umieszczałem w złączce, bo nie było takiej potrzeby. Chyba, że chodzi Ci o zbadanie, czy złączka nie jest za długa - nie jest, po maksymalnym skróceniu wydłuża mi wyciąg jedynie o około 2 milimetry. Trzecie zdjęcie jest właśnie z okularem 25mm. A tak w ogóle, dzięki za tak szybką odpowiedź :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz następujące możliwośći:

1. Spróbować wsadzić w wyciąg jakąś soczewkę rozpraszającą, która wydłuży Ci ogniskową i wysunie bardziej na zewnątrz płaszczyznę ogniskową.

2. Spróbować podnieść do góry lustro główne - być może uda się to zrobić za pomocą śrub kolimujących.

3. Wymienić wyciąg na tzw. niskoprofilowy.

4. Wymienić teleskop ;).

 

Osobiście zacząłbym od punktu drugiego, a jeżeli to by nie pomogło to przeszedłbym od razu do czwartego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złączka projekcyjna działa tylko z umieszczonym wewnątrz okularem. W takiej odległości od wyciągu nie ma prawa być ostrości.

Spróbuj zamontować do środka okular i wtedy raczej złapiesz ostrość.

Twój teleskop nie ma możliwości fotografowania lustrzanką w ognisku głównym. Poszukał bym jakiejś tuby 150/750 - jak nie chcesz nowej, to na giełdzie często bywają używane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz następujące możliwośći:

1. Spróbować wsadzić w wyciąg jakąś soczewkę rozpraszającą, która wydłuży Ci ogniskową i wysunie bardziej na zewnątrz płaszczyznę ogniskową.

2. Spróbować podnieść do góry lustro główne - być może uda się to zrobić za pomocą śrub kolimujących.

3. Wymienić wyciąg na tzw. niskoprofilowy.

4. Wymienić teleskop ;).

 

Osobiście zacząłbym od punktu drugiego, a jeżeli to by nie pomogło to przeszedłbym od razu do czwartego.

 

Dzięki za odpowiedź. Rozmawiałem też z innym doświadczonym astroamatorem i poradził mi punkt 1. Tylko zastanawiam się gdzie umieścić soczewkę korekcyjną? Czy trzeba będzie ją wstawić w wyciąg od strony tubusu? Nie wiem też czy jest taka soczewka dostępna, szukam i jeszcze nie znalazłem, ostatecznie odwiedzę sklep Delta Optical w Oliwie i się czegoś więcej dowiem.

Co do 2 możliwości, do precyzyjnego ustawienia zwierciadła głównego potrzebny jest kolimator, np. laserowy? Sprawdzałem ceny takiego kolimatora, ok. 150 zł.

3 możliwość - nowy wyciąg (gotowy, a nie na zamówienie) to koszt rzędu kilkuset złotych, wg moich poszukiwań.

A teraz muszę sobie uświadomić, że mój pierwszy i obecny teleskop kosztował ok. 700 zł. Jeśliby 1 możliwość była dostatecznie niekosztowna, skorzystałbym z niej. 3 możliwość odpada. 2 możliwość może być, kolimator na przyszłość mi się przyda. Ale czy warto inwestować w ten słaby sprzęt? Nie wiem.

 

Edit

Złączka projekcyjna działa tylko z umieszczonym wewnątrz okularem.

Z tego co się dowiedziałem, ten układ + okular to już metoda projekcji. Wydawało mi się, że jest możliwy układ: aparat bez obiektywu+teleskop bez okularu. Z "Astronomii dla początkujących":

Rozróżniamy zdjęcia ze średnią i długą ogniskową. W pierwszym wypadku używamy teleskopu w charakterze teleobiektywu, do którego przymocowujemy korpus aparatu lustrzanego. Aparat jest pozbawiony obiektywu, a teleskop - okularu.

 

Twój teleskop nie ma możliwości fotografowania lustrzanką w ognisku głównym.

Dlaczego?

Edytowane przez diablohero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój teleskop jest tak zaprojektowany, że bez przeróbek nie uzyskasz płaszczyzny ostrości dla lustrzanki w zasięgu twojego wyciągu.

Możesz ewentualnie podnieść lustro, a jeżeli to nie da efektu, dalsze modyfikacje są pozbawione sensu. Soczewka wydłuży ci jeszcze ogniskową ( mógłbyś spróbować tu z jakimś Barlowem 1,5X), co znacznie utrudni uprowadzenie teleskopu. Wyciąg niskoprofilowy kosztuje prawie tyle ile cały nowy teleskop.

 

Poza tym powiedz , co chcesz fotografować. Astofotografia DS-ów tak długą ogniskową na montażu klasy EQ-2( jeżeli oczywiście masz ten montaż z linku) to czysty masochizm. No chyba że chcesz fotografować księżyc....

Moim zdaniem powinieneś odpuścić sobie modyfikacje tego teleskopu, nabyć jakiś obiektyw do 200mm ogniskowej i fotografować lustrzanką na montażu . A z biegiem czasu, jak ci sie spodoba , dokompletować sobie porządny sprzęt .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chcę fotografować? Nie wiem. Porobiłem sobie na statywie, spodobało mi się i dlatego chciałem wykonać następny jak najtańszy krok w stronę rozwoju tego zainteresowania, więc kupiłem złączkę z pierścieniem, lustrzankę wziąłem od taty. Jeśli nie da rady to nic. Myślę, że nie będę na razie naciągać rodziców na następne koszta, a bez astrofotografii wytrzymam, już obserwacje są dla mnie wystarczająco ciekawe. Nie czuję jeszcze potrzeby zmiany teleskopu do obserwacji na lepszy, czuję, że nie wykorzystałem jego możliwości do końca, że jeszcze się mogę czegoś na nim nauczyć.

Dziękuję Ci za pomoc :notworthy:

 

Pozdrawiam,

Tomek L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsze rozwiązanie to podniesienie celi lustra. Wyprowadzisz tym ognisko wyżej, taka ingerencja wymaga prostego ATMu. Pamiętaj jednak że ten ruch jedynie pozwoli Ci złapać ostrość. Nie rozwiąże problemów winietowania tego setupu, korekcji pola i ugięć na wyciągu i tubusie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.