Skocz do zawartości

M81 M82 M38 M36


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Przyrzekłem sobie, że nie będę fotografował w takich warunkach - zrobiłem wyjątek, a wytłumaczeniem są kolejne testy.

Obecny smog odczuwa znaczna część Polski i moja miejscowość nie jest wyjątkiem - widoczność około 45* w kierunku centrum Krakowa około 2 mag w zenicie 3 mag.

 

Celowałem w dwa obiekty, ale z racji pola na zdjęciach zobaczymy znacznie więcej.

 

M38 blisko zenitu, M81 znacznie niżej. Oczywiście obie tonące w smogu. Testowałem same możliwości kamery rejestrującej i guidującej. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku jestem dobrej myśli. Co prawda guid nie powadzi jeszcze tak jak bym chciał, ale i warunki były bardzo słabe. Tak czy inaczej, bez problemu mogę prowadzić 15 minutowe ekspozycje. Co do ST8300 to zasięg jak na te warunki jest po prostu niesamowity !

Niesamowitą trudność sprawiło mi usunięcie gradientów i brak flata, ale z tym też będzie znacznie lepiej o ile pogoda pozwoli :)

Na koniec napiszę tylko, że jestem zadowolony i czekam tylko na super warunki, by zakończyć testy.

M81 M 82.jpg

M38 M36 NGC1907.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne testy miały na celu poprawne ustawienie guidingu. Udało mi się jednak złapać około 150 minut luminacji - kolor zapożyczyłem z wcześniejszej "smogowej" wersji. Oczywiście i tym razem warunki nie były idealne, ale jak na moją okolice to przyzwoite - czyli zasięg 4.5 mag, lekki smog.

testy c.d..jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak widzę borykasz sie z tymi samymi problemami co ja. Robienie LRGB z obrzeża Warszawy jest też zupełnie bez sensu, no ale gdybysmy wszystko robili z sensem..... :). Ja dodałem pare klatek Ha do czerwonego co pozwoliło wyciagnąc "jety" przy M 82 i obszary wodorowe w M 81. Ale bez tego efekt jest podobny.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć JaLe,

 

Czy znasz przyczynę kometkowania w górnym lewym rogu? Jaki masz dokładnie układ optyki?

 

Pozdrawiam.

 

Przypuszczam, ze jest to związane z guidem, bo w centrum też nie jest idealnie. Guid dalej mam niedopracowany . Tak sobie myślę, że być może jest to wina braku osiowości między dwoma układami.

 

Poniżej zdjęcie centrum crop 200%, przy okazji widać jak zarejestrowały się kanały RGB ;)

centrum.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M82%20M81%20calibrator.jpg

 

Jak zestawić rogi ze sobą, to widać , że chyba nie tylko kwestia guide tu działa. O ile dolny prawy może być problemem z rotacją pola od słabego ustawienia montazu/guidera, o tyle zniekształcenie w górnym lewym rogu nie pasuje do reszty.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem zdjęcia wykonane Rubinarem w takim samym ustawieniu na Polarną, ale z ST2k.

Tam nie widać rotacji (i fasolkowatości w rogach) , ale być może jest to też sprawa związana z wielkością chip/pixel i samym guidem.

 

Podejrzewam, że na to złożyło się kilka czynników właśnie związanych z w/w faktami. Wniosek - przy obecnym setupie muszę mieć wszystko jeszcze dokładniej ustawione:

 

1. montaż na Polarną

2. guiding niby błąd +/- 0.2, ale fasolki są - przypomina mi to guidowanie przez jakiegoś guiddoga, który pokazywał mały błąd, a wszystko wychodziło fatalnie

 

 

 

Jak to zrobić ? Musze nauczyć się ustawiać montaż za pomocą dryfu i w przyszłości kupić OAG (w przypadku przejścia na dłuższa ogniskową. Na razie muszę dopracować to co mam, tylko że tak naprawdę od ponad dwóch lat nie miałem odpowiedniej pogody szczerbaty.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest fioletowo. Ktoś jeszcze tak ma, czy to mój display?

 

Pozdrawiam,

milosz

Być może masz temperaturę ustawioną na inną niż ja. Ja mam monitor skalirowany na 6500K i nie widzę fioletu.

Sprawdzałem też na 40" i owszem tło jest dość ciemne, ale żadnych odcieni nie widzę.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może masz temperaturę ustawioną na inną niż ja. Ja mam monitor skalirowany na 6500K i nie widzę fioletu.

Sprawdzałem też na 40" i owszem tło jest dość ciemne, ale żadnych odcieni nie widzę.

 

Chyba nie chodzi o tło, tylko o gwiazdy i u mnie też lekki fiolet. Na innych fotkach tak nie mam, więc raczej nie raczej nie jest to kwestia temperatury barw.

Edytowane przez tater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie chodzi o tło, tylko o gwiazdy i u mnie też lekki fiolet. Na innych fotkach tak nie mam, więc raczej nie raczej nie jest to kwestia temperatury barw.

 

Przyznam się, że nie znam metody osobnego balansowania kolorów gwiazd, ale chętnie poznam :) bo widzę, że kilka,osób posiada tę sztukę.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.