Skocz do zawartości

Pimp my telescope


Troll81

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jestem astroamatorem o bardzo krótkim stażu natomiast mam już niejakie pojęcie o modowaniu i OC komputerów. Postanowiłem założyć worklog o odpicowywaniu teleskopu.

 

Historia jego jest dosyć prosta. Pojawił się człowiek który miał zbędny teleskop i ujrzał mnie ślepiącego w gwiazdy przez lornetkę na statywie. Zapytał się więc czy aby nie przygarnąłbym telepka. Oczywiście sprzętu obserwacyjnego nigdy dość, a że moim jedynym sprzętem dotychczas była rzeczona lornetka zgodziłem się od razu. Po niedługim czasie mocno zakurzony teleskop który niemiłosiernie nudził się w piwnicy zawitał do mojego mieszkania. Po wstępnym oczyszczeniu z kurzu postanowiłem się przyjrzeć bliżej.

 

Teleskop to Bresser optik 76mm średnicy zwierciadła i 700mm ogniskowej. Po oględzinach stwierdziłem następujące usterki. Skazy na lustrze głównym i wtórnym. I to nie jakiś odcisk palucha bo przypomina toto żyłki. Zapach stęchlizny lekki z tuby śruby wewnątrz tuby teleskopu się błyszczą zresztą wyciąg też. Wyciemnienie tuby jest poniekąd. Kolimacji nie ma :( Okular no name 12,5mm.

 

Ale nie zrażając się postanowiłem toto odnowić. W planach:

- Aluminizacja luster na nowo

- Flockowanie tubusa (i pomalowanie tych błyszczących elementów na czarno

- Założenie Bafli

- Kolimacja

- Dokupienie jakiś prawdziwych okularów i soczewki barlowa oraz jakiejś opcji montażu aparatu foto

- Wykonanie filtra słonecznego

Ogólnie chcę wyciągnąć z tej zabawki max możliwości

 

Jak na razie umówiłem się na powtórne aluminizowanie luster. I dogaduję się w kwestii flockowania. Postaram się załączyć fotki z procesu "picowania" i oczywiście udokumentować stan "przed".

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakim montażu to jest posadzone? Azymutalny czy paralaktyk? Tak czy tak pamiętaj że jeśli chodzi o fotki z tego sprzętu to w grę wchodzi tylko Księżyc, lub conajwyżej Jowisz i Saturn. No i pamiętaj, że teleskop który tuningujesz to w skali teleskopowej odpowiednik "malucha", albo Deawoo Tico, więc jakieś drogie ekstrawagancje mogą nie mieć sensu.

 

Poza tym życzę powodzenia, z ciekawością obejrzę i przeczytam co Ci się udało zdziałać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz czas na fotki stanu początkowego

 

pierwsza fotka to rzut ogólny na teleskop

 

druga to już wnętrze tubusu od strony zwierciadła głównego

 

Trzecia to wnętrze tubusu od strony pająka

 

Czwartą zachowałem w wysokiej rozdziałce by wszyscy mogli dokładnie obejrzeć to zwierciadło.....

 

Piąta - tubus już wybebeszony. Widać pięknie lśniące śrubki

 

Szósta - widać skazy na wtórnym

 

Siódma - A tak wygląda wyciąg. Piękny i lśniący. pójdzie do wyczernienia.

 

Jakbyście chcieli jeszcze jakiś fotek stanu początkowego to dajcie znać :D

DSCF1112.JPG

DSCF1116.JPG

DSCF1121.JPG

DSCF1123.JPG

DSCF1124.JPG

DSCF1126.JPG

DSCF1131.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupione okulary mogą wszak przewędrować do innego teleskopu, podobnie filtr. A napylenie wyjdzie zdecydowanie taniej :D Montaż widać na zdjęciach. Jak już wspomniałem teleskop mi się dostał za fee więc nie ma co wybrzydzać. Jak będzie mnie stać i o ile się moja pasja utrzyma to kupię większy a ten pozostanie jako szukacz :D Albo oddam w dobre rączki...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś patrzeć przez ten teleskop? Jak wypadły obserwacje przed tuningiem?

 

Co do wyciągu - tej rurki chromowanej chyba nie ma potrzeby (nie powinno się?) wyczerniać od strony zewnętrznej, zreszta to mogłoby wpłynąc na pracę wyciągu. Moim zdaniem wystarczy tylko wyczernienie wnętrza. Podczas użytkowania (czyli gdy wsadzisz okular i wyostrzysz) ta rura od wyciągu chyba nie wsuwa się do wnętrza tuby optycznej tak jak to widać na zdjęciu 3, bo wtedy powodowałaby ogromną obstrukcję. No chyba że się mylę (może ktoś mnie poprawi) bo newtona nigdy nie miałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak właśnie się wsuwa i owszem powoduje to silne odblaski próbowałem patrzeć ale nawet sąsiadkę z naprzeciwka kiepsko było widać. Fotek z patrzenia niestety nie dostaczę gdyż nie dysponuję odpowiednim sprzętem. Trzeba się będzie zdać na moje odczucia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku małego teleskopu do obserwacji wizualnych jakieś super wyczernienie nie będzie ci potrzebne, machniesz czarnym matem i powinno być ok.

To lusterko nie wygląda wbrew pozorom najgorzej. Lustro to nie soczewka, ubytek kilku procent wielkiej różnicy nie robi.

Ja bym radził tak, pomaluj na czarno wszystko co czarne nie jest, zrób kolimację i zobacz na niebie co z tego będzie.

Spodoba się to ok, można zainwestować, Nie spodoba się, to z powrotem go do piwnicy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg można okryć nieco większą poczernioną rurką, choćby z katonu przymocowaną do wnętrza tubusu. Nie będzie utrudniała pracy samego wyciągu jednak wpłynie na ilość zbieranego światła, gdyż nie będzie się chowała. Warto sprawdzić, która opcja lepsza: odblaski czy mniej światła.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg można okryć nieco większą poczernioną rurką, choćby z katonu przymocowaną do wnętrza tubusu. Nie będzie utrudniała pracy samego wyciągu jednak wpłynie na ilość zbieranego światła, gdyż nie będzie się chowała. Warto sprawdzić, która opcja lepsza: odblaski czy mniej światła.

 

Moim zdaniem w przypadku tak małej średnicy odblaski to znacznie mniejsze zło niż utrata średnicy czynnej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterko wróciło po aluminizacji:

pierwsza fotka to śruby mocujące pająk :D lśniące aż miło

druga - lusterko wtórne ze skazami

trzecia - widać ubytki w lustrze głównym....

czwarta - wyczernianie wyciągu

piąta - wyciąg po wyczernieniu (przestał się tak lśnić i dobrze)

szósta - niestety po zmontowaniu zeszło trochę farby z wierzchu (dociska w tym miejscu :( )

siódma - naprawione główne zwierciadło

ósma - naprawione wtórne

dziewiąta - lusterka po ponownym montażu

 

teraz wyczernianie tubusa i bafle :D potem kolimacja :D

 

niestety wyciąg okularowy tylko z nazwy jest 1,25 cala :( zakupiona soczewka barlowa x2 wchodzi na wcisk i to z użyciem siły :( a wyciąganie to mordęga.....

DSCF1133a.jpg

DSCF1155a.jpg

DSCF1157a.jpg

DSCF1159a.jpg

DSCF1160a.jpg

DSCF1162a.jpg

DSCF1231a.jpg

DSCF1236a.jpg

DSCF1237a.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farba w sparyu 9zł

Aluminizacja 20zł

No i trochę czasu, kosztu pudełka kartonowego nie licze bo bylo w domu i miało iść na śmietnik. Smar do wyciagu też był.

 

Wie ktos jak poszerzyć ten wyciąg o jakieś 0,5mm? Czy roztłaczakiem toto poszerzę? Dołączony do telepa okular jest gorszy niż plastikowe koraliki. A cokolwiek kupnego będzie miało 1,25 cala.

 

Soczewka Barlowa zakupiona koszt - 87 zeta teraz pora na okulary....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farba w sparyu 9zł

Aluminizacja 20zł

No i trochę czasu, kosztu pudełka kartonowego nie licze bo bylo w domu i miało iść na śmietnik. Smar do wyciagu też był.

 

Wie ktos jak poszerzyć ten wyciąg o jakieś 0,5mm? Czy roztłaczakiem toto poszerzę? Dołączony do telepa okular jest gorszy niż plastikowe koraliki. A cokolwiek kupnego będzie miało 1,25 cala.

 

Soczewka Barlowa zakupiona koszt - 87 zeta teraz pora na okulary....

 

A może ten barlow jest nieco szerszy a nie wyciąg? Ewentualnie możesz rozważyć zakup nowego wyciągu, tylko, że to koszt zbliżony do kosztu całego takiego teleskopu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zaskakujące, ze wyciąg jest za ciasny. Standard 1,25" to ok. 31,75mm. Bywało że stara (szczeg. sowieckiego pochodzenia) optyka miała standard 32mm. Wtedy okulary staczało się odrobinę by pasowały do całego świata, lub dociskało bardziej okular 1,25" by nie latał w ruskim wyciągu.

 

Co ty za barlowa kupiłeś? Jak to jakiś tania masówka, to zeszlifuj mu odrobinę tuleję i po krzyku. (tyle, że może być po takiej operacji nie sprzedawalny i wymagać potem fokuserów z clamping-ringiem by nie miał luzów wsadzony do standardu 1,25".

 

Nie potrzeba do tego tokarki, papier ścierny załatwi sprawę. Tylko z czuciem, nie naprószyć na szkło aby nie zarysować i tylko tyle aby zaczął luźno chodzić.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

A w co wsuwasz barlowa? Bezpośrednio w wyciąg czy w kątówkę? Bo jeśli w wyciąg, który wcześniej wyczerniłeś, to sama grubość farby czy czegoś-tam czego użyłeś może powodować spasowanie na wcisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg był czerniony od zewnątrz (od środka już był czarny) więc to raczej nie to. Barlow jest od GSO. Natomiast oryginalne okulary tego telepa to jakieś wyjątkowo wąskie badziewie które aby wejść w wyciąg potrzebuje przejściówki plastikowej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To plastikowe coś to redukcja 1,25" > 1". Okulary które masz do teleskopu to jednocalowe prawdopodobnie H i SR (na 90% masz tam H20 i SR4 lub SR6) SR do śmieci. Z Huygensem 20mm walcz nim nie dopadniesz jakiegoś plossla.

 

Tu znajdziesz trochę o tym na celestii: http://www.celestia.pl/Kategoria:Okulary

 

Problem z ciasną pracą wynika prawie na pewno z jakości (słabej) i fokusera i barlowa. Łatwiej będzie Ci popracować na soczewką barlowa, tak jak pisałem wyżej.

 

Obu nie żal ;)

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dobry pomysł. Napyliłeś lustra ale nawet przy nowych powłokach ich sprawność nie jest powalająca, Jeśli jest z powłokami to pewnie ma prawie 90%, ale jeśli nie, to grubo mniej. Teraz wystarczy policzyć. To co wpada do teleskopu traci powiedzmy te 15% na LG (pomijam obstrukcje bo to nie ta bajka), potem kolejne 15 % z tego co przeszło odpada na LW, a teraz chcesz jeszcze wsadzić w to kątówkę. Zły pomysł moim zdaniem. Pamiętaj też, że nie jest wcale powiedziane, że zdołasz wyostrzyć cały kram wsadzając w wyciąg kątówkę, która w sumie jest kolejną przedłużką mechaniczną całego bajzlu. Generalna zasada mówi o zmniejszaniu ilości powierzchni które światło na drodze do twojego oka musi przekroczyć lub od których odbić się. (zasada ta też pośrednio mówi, że wszędzie powinny być powłoki antyodblaskowe, btw, czy twoje nowonapylone lustra takowe posiadają? Koszt 20pln za napylenie sugeruje brak powłok antyodblaskowych a w takim przypadku straty nie będą się mieścić w "nastu" procentach na każde lustro.)

 

Pozdrawiam.

 

Edit - brednia w treści o powłokach antyodblaskowych przy lustrach. Przepraszam, wyjaśnienie 3 posty niżej.

Edytowane przez Hans
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Kurka wodna - kątówka do Newtona? Czy to wyostrzy?

 

Z opisów podobnych "teleskopów" wynika, że wyciąg i okulary mają 1,25". Czy mógłbyś dać zdjęcie wyciągu, redukcji, okularu kitowego i kupionego barlowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieścić fotki mogę. Ale jak już wspomniałem to wycia jest za wąski minimalnie, tak że soczewka barlowa zamiast wsuwać się delikatniez leciutkim oporem wsuwa sie jak gwóźdź w deskę.

 

Powłoki antyodlblaskowe na lustrze? Słyszałem o powłokach ochronnych/utwardzających ale lustro ma wszak światło odbijać. Rozumiem powłoki na soczewkach gdzie światło ma przelecieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.