Skocz do zawartości

C jak Kolubryna czy C jak Columbus 500


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam pytania techniczne:

1. Czy można dać płozy nieco wyżej na dolnej klatce to byłyby mniejsze (dobson oczywiście nieco wyższy)?

2. Kiedy (i czy) pojawią się składane płozy?

3. czy możliwa jest osłonka na górną klatkę- jakby dać na całość dookoła (jako odrośnik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytania techniczne:

1. Czy można dać płozy nieco wyżej na dolnej klatce to byłyby mniejsze (dobson oczywiście nieco wyższy)?

2. Kiedy (i czy) pojawią się składane płozy?

3. czy możliwa jest osłonka na górną klatkę- jakby dać na całość dookoła (jako odrośnik)

1. Można ale zwykle każdemu zależy na tym by nie dźwigać drabiny ze sobą - prezentowane płozy zapewniają równoważenie środka ciężkości w każdym położeniu przy jednoczesnej minimalnej wysokości w zenicie

2. W obecnych wersjach płozy są odkręcane i nie ma potrzeby ich składania :D

 

3. Tak tylko po co, skoro zimą i tak lód będzie się osadzał - zamiast odrośnika na całą górną obręcz można założyć tylko podgrzewacze LW np firmy Kendrick http://www.teleskop-...angspiegel.html

 

 

ps.ideą budowy teleskopów o podobnej konstrukcji jest zmniejszenie gabarytów oraz wagi co za sobą wymusza odpowiednie rozwiązania, które jednak mimo dość nietypowych (na pierwszy rzut oka , a może i na drugi ;) ) sprawdzają się - patrz konstrukcje teleskopów Obssesions.

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środek ciężkości teleskopu musi wypadać w środku okręgu, którego częścią jest płoza. Zmniejszenie płozy sprawia, że trzeba ją ustawić bliżej środka ciężkości, a co za tym idzie zwiększyć pudło.

Prezentowane tutaj rozwiązanie wypada najlepiej pod względem gabarytów i masy teleskopu. Natomiast wygoda użytkowania sprzętu jest zależna tylko i wyłącznie od jakości jego wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunięcie płozy w górną część dolnej klatki spowoduje jej zmniejszenie. W związku z tym o wielkość przesunięcia płozy podwyższy się dobson (dolna klatka zjedzie niżej). Nie ulegnie zmianie punkt "obrotu" teleskopu (punkt ciężkości) ani nie wzrośnie "wysokość" teleskopu więc nie trzeba żadnych krzesełek dodawać.

Dlatego obsessiony classic mają mniejsze płozy w porównaniu do UC przy prawie nie zmienionej wysokości całego teleskopu.

Teraz chyba jasno opisałem o co mi biega ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunięcie płozy w górną część dolnej klatki spowoduje jej zmniejszenie. W związku z tym o wielkość przesunięcia płozy podwyższy się dobson (dolna klatka zjedzie niżej). Nie ulegnie zmianie punkt "obrotu" teleskopu (punkt ciężkości) ani nie wzrośnie "wysokość" teleskopu więc nie trzeba żadnych krzesełek dodawać.

Dlatego obsessiony classic mają mniejsze płozy w porównaniu do UC przy prawie nie zmienionej wysokości całego teleskopu.

Teraz chyba jasno opisałem o co mi biega ;)

Mniejsze płozy = większe pudło = większy ciężar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.